Loading

Bal Karıncaları

Bal Karıncaları

Özellikle bal arılarının ve eşek arılarının aralarında bulunduğu birçok böcek daha sonra tüketebilmek için besleyici sıvı depolar. Ancak bu depolama işini genellikle petek vb. benzeri organik yapıların içine yaparlar. Bal karıncaları ise bu depolamayı başkalaşmış işçi karınların vücutlarında yaparlar. Bal karıncaları bu şekilde besin depolayan tek hayvandır. 

Afrika, Kuzey Amerika ve Avustralya'da yaşayan bu karıncalar genellikle kurak bölgelerde ve çöllerde yaşarlar. Uzun kuraklık dönemlerinde besin kaynakları azaldığından bu başkalaşım karıncaların hayatta kalma şansını artırmıştır. 

Bal karıncası türlerinin bütün işçileri depolama yapmaya müsait vücutlara sahiptir, ancak işçilerin sadece gönüllü olanları depolama görevini yerine getirirler. Fazladan besini bünyelerine almayı kabul eden işçi karıncalar bir daha yuvadan çıkamazlar. Karınları o kadar şişer ki hareket edemez hale gelirler. Karınları aşırı şiştiği için vücutlarının toprağa değmesi acı verici hale gelir. Bu yüzden depolama görevini üstlenen karıncalar tavana asılırlar ve vücutları toprağa temas etmez. Vücutları besinle dolduktan sonra yanlışlıkla yere düşerlerse hareket edemezler. 

Depolama görevini kabul eden karıncalar normal yaşama asla dönemezler. çünkü gerilen karın derileri bir daha eski halini alamaz. Hatta vücutlarında depolanan besin bittiğinde deforme olmuş karınları eski haline gelemez ve ölümlerine sebep olur. Ya da bir depocu karınca yanlışlıkla aşırı beslenir ve fazla besinden dolayı depocu karıncanın karnı çatlarsa hemen diğer işçi karıncalardan birisi besin depolamak için gönüllü olarak besinin boşa gitmemesini sağlar. Bu arada karnı çatlayan karınca ölüme terk edilir. 

Bal Karıncaları Balı Nereden Elde Eder?

Her ne kadar isimleri bal karıncası olsa da, bal karıncası türlerinin depoladığı sıvı aslında bal değildir. Şeker yoğun ve su oranı az bir sıvı olduğu için bal olarak adlandırılır. Bal karıncaları bu tatlı sıvıyı arılar gibi kendi vücutlarında üretmezler. Bu bal, bazı akasya türlerinde yaşayan yaprak bitlerinin ve koşinillerin sindirim artıklarından, çiçek özlerinden ya da ağaç özlerinden hazır olarak elde edilir. Balı bitki bitlerinden elde eden karıncalar, bu besinin karşılığında bitki bitlerini ve akasya ağacını korurlar. 

Kuraklık zamanlarında aç kalan diğer karıncalar, depocu karıncaların antenlerine dokunarak yiyecek isterler. Depocu karınca kendi klanından olduğunu anladığı karıncalara besin verir. Her klanın paylaşım kodu farklı olduğundan yabancı bir klana ait bir karıncanın bu depo besine ulaşması mümkün değildir.  

Bal Karıncalarının Besin Olarak Tüketimi

Aborijinler arasında kutsal bir öneme sahip olan bal karıncaları, bir ritüel olarak tüketilirler. Aborijinler bu besini sadece dost gördükleri kimselerle ve güven duydukları kişilerle paylaşırlar. Geleneksel olarak önemli günlerde tatlı olarak tüketilen bu karıncaların yuvaları önceden işaretlenir ve gerekmediği sürece yuvalara dokunulmaz. Kurak olmayan bir dönemde her yuvada 300-500 kadar depo karınca bulunabilir. ancak aborijinler her yuvadan en fazla 50-100 arası karınca toplarlar. 

Aborijinler dışında Meksika yerlileri tarafından besin olarak tüketilen bal karıncaları özellikle kuraklık dönemlerinde besin değerleri nedeniyle önem kazanırlar. Ancak Meksika'da yaşayan bal karıncalarının depoladıkları yiyeceğe ulaşmak oldukça zordur. Genellikle sert toprağa yuva yapan bu türlerin depo karıncalarına ulaşmak zor olsa da elde edilen besin bu çabaya değer. 


Depolayıcı işçilerin beslenme anı.

Bu arada Afrika'da, Amerika'da ve Avustralya'da yaşayan bal karıncaları paralel evrime iyi birer örnektir. Paralel evrimle ilgili diğer örnekler için şu makalemizi de inceleyebilirsiniz. 

Umut Utku TAŞDEMİR
Yönetici / 86 Yazı / 3,7M Okunma

1986 yılında şans eseri il olmuş bir İç Anadolu şehrinde doğdu. Henüz bir yaşındayken ailesinin işi sebebiyle memleketi olarak hissettiği yere, Antalya'ya taşındı. İlk ve orta öğrenimini Antalya'da tamamlamıştır. Üniversite öğrenimini tamamladığı Ankara'da ikamet etmektedir.  En ufak bilgi kırıntısına dahi müthiş bir iştahla saldıracak kadar meraklı yapısı sayesinde ilgi alanı geniş olan yazarımız, özellikle müzik, sinema ve biyoloji konuları ile ilgilidir.  Minnak bir de kızı vardır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST