Loading

Kriyojenik Uyku Nedir?

Gelecekte Uyanmak İster Miydiniz?

Uyutulan İnsanlar

Kriyojeni, düşük sıcaklıklarda yapılan üretim ve işlemler için kullanılan bir terimdir. Kelimenin kökeni Yunancadan gelir ve “dondurucu soğuğun üretimi” anlamına gelmektedir. Kriyojenin başlaması için çoğu bilim insanı  -150 derecenin altını kabul eder. Ama ABD Ulusal Standartlar ve Teknolojiler Enstitüsü bunu -180 olarak kabul etmektedir. Kriyojenik bilim dalının 2. Dünya Savaşı sırasında donmuş metallerin yıpranmaya daha dayanıklı olduğunu farketmeleriyle gelişmeye başlamıştır.

Böbrek kanseri olan Amerikalı Bilim insanı James Hiram Bedford ilk dondurulmuş insan olarak tarihe geçmiştir. Öldükten sonra kriyojenik uyku deneyi ilk defa Bedford üzerinde denenmiş oldu. 1967’den beri cryo tüpünde saklamaktadır. Birçok bilimkurgu filminde bu konuya değinildiği gibi The 100 dizisinde karakterlerin dondurulup 125 yıl sonra uyandıklarını görebiliyoruz fakat gerçekte bu henüz mümkün değil. Bu durum çoğumuza imkansız gelse de bir gün uyandırılmayı bekleyen en az 250 insan ve öldükten sonra uyutulmayı bekleyen 1000’den fazla insan vardır. 

Zaten öldük neden uyutuluyoruz diyenleri duyar gibiyim. Kriyojenik uykunun amacı günümüzde tedavisi olmayan hastalıkların gelecekte çözümü bulunduğunda tedavi edilebilmesi içindir. Kalbin durması ile birlikte insan vücudu – 196 derecede likit nitrojen içeren cryo tüplerinde muhafaza edilmektedir. Vücudun tamamı dondurulduğu için bilim insanları bu işlem sonucunda tüm organların çalışmasını umuyorlar.

Bedford’un uyandırılabilmesi için böbrek kanserine kesin çözüm bulmak yetmiyor. Kriyojenik uykudan sonra organların sağlıklı şekilde çalışabilmesi için de bir çözüm bulmaları gerekiyor. Şu an bu mümkün değil ama gelişen bilim ve tıbbi teknoloji ile neden olmasın diyoruz.

Geçmişte hayvanlar üzerinde yapılan deneyde olumlu sonuç alındığı görülmüştür. 1992 yılında Dr. Paul Segal, köpeği Miles’i dondurup yeniden canlandırabilmiş ve yine 2015’te, Robert McIntyre, tavşan beynini dondurduktan sonra canlandırmayı başarmış. İnsanlar üzerinde henüz denenmemiş olsa da açıkçası bu deneylere insanlara umut olmuş.

Bedford ilk uyutulan insan olduğu için bu işlem ücretsiz yapılmış. Fakat şu an sözleşme imzalamak isterseniz ABD’de 200.000 doları, Rusya’da 36.000 doları gözden çıkarmanız gerekiyor. Eğer gelecekte yapay zeka teknolojisinde çığır açılacağını düşünüyorsanız vücuduma gerek yok sadece beynimdeki bilgiler robota aktarılsın derseniz, tüm vücut değil sadece kafanızı da dondurabiliyorsunuz. Bu da yine ABD’de 80.000 dolar, Rusya’da da 18.000 dolara mal oluyor.

Türkiye’den Çerkez Ethem'in yeğeni Güner Kuban da anlaşmaya imza atan ilk Türk oldu ve öldükten sonra dondurulmayı bekliyor.

Benjamin Franklin, dönemin ölümü erteleme üzerine çalışmalar yapan ünlü tıp araştırmacısı Jacques Dubourg'a 1773 yılında şöyle bir mektup yazmış. “Keşke insanları dondurup ileride uyandıracağımız bilimsel bir metot mümkün olsaydı. Bu sayede Amerika’nın 100 yıl sonrasını bir günlüğüne görebilmeyi, ardından ölmeyi bile kabul edebilirdim.”

Welcome to your future…(Cryonics.org)

Melike Nur Bozdemir
Standart Üye / 4 Yazı / 16,7K Okunma

Bisiklet Seven Kadın


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST