Loading

Altın Kuyruklu Geckoların İlginç Savunma Taktiği

Altın Kuyruklu Gecko

Kertenkeleler milyonlarca yıldır Dünya'da yaşıyorlar. Bu yüzden diyetlerinden davranışlarına, boyutlarından yaşayışlarına, renklerinden şekillerine çok farklı çeşitte kertenkele görmek mümkün. Söz konusu savunma mekanizması olduğunda da en garip davranışlar yine kertenkelelerden gelmektedir. Kimi tehlike anında kuyruğunu bırakır, kimi başlarının etrafındaki perde benzeri yapıları genişletir, kimi gözlerinden kan fışkırtır, kimi kuyruğunu ısırıp yuvarlanır, kimi suyun üzerinde yürür... Bu yüzden şaşırmayacağınızı düşünebilirsiniz ancak yine de Altın Kuyruklu Geckoların bu davranışını oldukça sıra dışı bulacağınızdan eminiz.

Avustralya'ya özgü 7-15 santimlik bu gecko türü her ne kadar gececil olsa da yumurtlamaya hazırlanan dişileri gündüz güneş ışığından faydalanırken görmek oldukça mümkündür. Türün kendine has davranışı ise kuyruğundaki özel kas yapısını kullanarak örümcek ağı benzeri bir madde fırlatmasıdır. Bu yapışkan ve kötü kokulu ağ saldırganları uzak tutmakta oldukça başarılıdır.

Bu savunma davranışının bu kadar detaylı şekilde kaydedildiği ilk videoyu aşağıda görebilirsiniz: 

Umut Utku TAŞDEMİR
Yönetici / 86 Yazı / 3,7M Okunma

1986 yılında şans eseri il olmuş bir İç Anadolu şehrinde doğdu. Henüz bir yaşındayken ailesinin işi sebebiyle memleketi olarak hissettiği yere, Antalya'ya taşındı. İlk ve orta öğrenimini Antalya'da tamamlamıştır. Üniversite öğrenimini tamamladığı Ankara'da ikamet etmektedir.  En ufak bilgi kırıntısına dahi müthiş bir iştahla saldıracak kadar meraklı yapısı sayesinde ilgi alanı geniş olan yazarımız, özellikle müzik, sinema ve biyoloji konuları ile ilgilidir.  Minnak bir de kızı vardır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST