Loading

Kaya Yiyen Kurtçuk Keşfedildi

Kayayiyen Kurtçuk

Kayaları yemekten bahsettiğimizde bu, besleyici, ya da lezzetli bir yemek fikri gibi gelmeyebilir - tabii jeofajikler hariç 😑. Ancak yeni tanımlanmış dolgun ve tuhaf görünümlü kabuksuz bir istridye türü için kayalar menüdeki en lezzetli öğün olabilir. 


Bu canlılar tarafından yenilmiş bir kaya.

Fransız bir biyolog olan Philippe Bouchet tarafından, İspanya'nın kuzeyinde bulunan Altamira mağarası yakınlarındaki sulak alanlarda keşfedilen bu türün kayalardan gerçekten besin alıp almadığından emin değiliz. Bilim adamları bu istiridyelerin bağırsaklarında yaşayan bakteriler sayesinde organik kireç taşı kayalarından faydalandığını düşünüyor. 

Gemi kurtları familyasından olan bu istiridyeler normalde odun yemek için özelleşmiş dişlere ve midelere sahipler. Şu ana kadar keşfedilen her gemi kurdu da odun ile besleniyor. İspanyol halkı tarafından özellikle yeni doğum yapmış annelere şifa verdiği düşünülerek tüketilen bu odun yiyen kurtçuklar oldukça yaygın biliniyor. Aynı şekilde Altamira halkı bu kaya yiyen kurtçukların da farkında (hatta türün keşfinde baş rolü kendilerine vermek lazım) fakat bu türü yiyecek olarak tüketme konusunda o kadar da hevesli değiller. 

10-15 santimetreye kadar bireyleri görüntülenen bu kurtçuk türü odun yiyen akrabalarından farklı olarak odun yemek için özelleşmiş yapılarını kaybetmiş. Örneğin keskin dişler yerine kürek benzeri kazıcı bir ağza sahip. Odun parçalarını öğüten mide yerine de kum haline gelmiş kaya parçalarını sindiren ve çok da sıra dışı bir özelliğe sahipmiş gibi durmayan bir de mideye sahipler.

Özellikle organik kayaçlar ve kireç taşı kayalarında görülen bu kurtçukların besin alma mekanizmaları üzerinde hala araştırmalar yapılıyor. Besinlerini kayalardan direkt elde edebiliyorlar mı yoksa bağırsaklarında yaşayan bakterilerle bir simbiyoz yaşam mı sürüyorlar henüz net değil. 

Yerel halkın iddiasına göre daha büyük kayalarda 60 santimetreye kadar uzunluklarda örneklere rastlanmış. Düşünsenize belki de filmlerde gördüğümüz dev kurtçuklar belki de gerçekten mevcut ve bunlardan haberimiz yok.

Umut Utku TAŞDEMİR
Yönetici / 86 Yazı / 3,7M Okunma

1986 yılında şans eseri il olmuş bir İç Anadolu şehrinde doğdu. Henüz bir yaşındayken ailesinin işi sebebiyle memleketi olarak hissettiği yere, Antalya'ya taşındı. İlk ve orta öğrenimini Antalya'da tamamlamıştır. Üniversite öğrenimini tamamladığı Ankara'da ikamet etmektedir.  En ufak bilgi kırıntısına dahi müthiş bir iştahla saldıracak kadar meraklı yapısı sayesinde ilgi alanı geniş olan yazarımız, özellikle müzik, sinema ve biyoloji konuları ile ilgilidir.  Minnak bir de kızı vardır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST