Loading

Evrimle ilgili 10 Şaşırtıcı Tesadüf

Jurassic Çağ

Evrim, baştan aşağı şaşırtıcı gerçeklerle doludur. Örneğin, Yunuslar ile Köpek Balıkları arasında dağlar kadar fark varken, bir o kadar da benzer yanları bulunur. Ya da Kuşlar ve Yarasalara bakalım. Yarasa, memeli bir canlı olarak kuşlardan çok çok çok farklı. Fakat şöyle bir baktığımızda kuşlarla bir o kadar da ortak özelliklere sahip. Evrim Ağacına baktığımızda canlılar doğa ve yaşam şartlarına ayak uydurabilmek için evrilmeye başladı. Burada bizleri hayrete düşüren nokta tamamen birbirleriyle ilgisiz olan türlerin aynı özelliklere nasıl sahip olduğu... 

Tembel Yaşam

Tembel hayvanlar ikiye ayrılır. İki parmaklı tembel hayvanlar ve üç parmaklı tembel hayvanlar. Dışarıdan bakıldığında hemen hemen aynı gibi görünseler de tamamen farklı hayvanlardır. Ağaçlarda çok yavaş bir şekilde hareket ederler.

Üç parmaklı tembel hayvanların hem el hem de ayaklarında üçer parmak bulunurken, iki parmaklı tembel hayvanların ayaklarında üç, ellerinde ise iki parmak vardır. Bu iki türün ortak atası 35-40 milyon yıl öncesinde yerde yaşayan canlılara dayansa da iki ve üç parmaklı hayvanlar ağaçta yaşamak ve tembel olmak gibi aynı evrimsel özellikleri edinmişlerdir.

 

Uzun Boyunlar

Brachiosauruslar ve Zürafalar uzun boyunlular için çok güzel bir örnek. O dönemlerde en besleyici ve lezzetli yapraklar ağaçların tepesindeydi. Farklı türler olmalarına rağmen aynı evrimsel özellikleri taşıyarak uzun boyunları kazandılar. 

 

Bacaksız Sürüngenler

Bacaksız Kertenkele

Yılan, bacaksız bir kertenkele değilse nedir? Yılanlar, 65 milyon yıl önce bambaşka sürüngenlerden evrimleşirken, bacaksız kertenkeleler çok daha yakın bir zamanda evrimleştiler. Bir birlerine o kadar benzerler ki onları ayırt etmek neredeyse imkansızdır. Ancak, ikisi de çok farklı atalara sahiptir ama aynı evrimsel özellikleri almışlardır. Bu canlıları ancak göz kapaklarından ve kulaklarından ayırt edebilirsiniz. Kertenkelelerin göz kapakları ve kulakları bulunur. Yılanlarda ise bulunmaz.

 

Kılıç Dişler

Kılıç Dişli Kediler

Evrimde en çarpıcı ve öne çıkan özelliklerden birisi de dişlerdir. Dişlerin evrimi bu tesadüf silsilesinde çok önemli bir role sahiptir. Kılıç Dişli Kediler bu evrimsel özelliğe sahipken; bir birleriyle hiç alakası olmayan Gorgonopsian canlı türü de aynı şekilde kılıç dişlere sahiptir. 

Gorgonopsian

 

Güvercinkuyruklu Atmaca Güveleri

Atmaca Güvesi

Atmaca Güvelerinin, Sinek Kuşlarına aşırı derecede benzer kanatları vardır. İkisinde de gagaya benzeyen bir yapı evrimleşmiştir. Birbirleri ile hiç alakası bulunmayan bu canlılarda da ortak özelliklerin evrimleştiğini görüyoruz.

Sinek Kuşu

 

Karıncayiyenler

Kuzey Amerika, Güney Amerika, Afrika ve Avustralya kıtalarının hepsi ilginç şekilde özelleşmiş bir vücuda sahip ve aynı özellikleri taşıyan hayvanlara ev sahipliği yaparlar. Bu ilginçlik sadece beslenme alışkanlıklarından değil aynı zamanda belli bir ana temayı takip ederek başkalaşıma uğramış vücutlarla ile ilgili. Güney Amerika'daki Dev Karınca yiyen; tüylü, dişsiz, büyük pençelere ve uzun bir dile sahip. Afrika'daki Pangolin hemen hemen aynı özelliklere sahip fazladan bir zırhı var. Avutralya'daki Ekidna ise zırh yerine dikenler geliştirmiş ve Güney Amerika'daki Armadillo zırh ve uzun pençelerle beraber dişlerini korumayı başarmış. Hepsi de farklı ortak atalardan gelişerek benzer vücut özellikleri ve aynı beslenme alışkanlıkları geliştirmişler. Paralel evrime çok güzel bir örnek.

Başparmak

Başparmaklar sadece Primatlar'a özgüdür. Primatlar dışında başparmağa sahip olan canlı bulunmaz. Panda dışında... Fakat Panda'da bulunan da aslında bir parmak değildir. Bilek kemiğinin çıkıntısıdır. Fakat ne olursa olsun primatların baş parmağını kullanarak ağaçta tutunmalarını sağladığı gibi pandalar da bu çıkıntı sayesinde ağaçlara tutunurlar. 

Köpek Balığı ve Yunusların benzerliği

Köpek balıkları, kıkırdaklı iskelete, keskin dişlere ve siyah gözlere sahip son derece uzman avcılardır. Yunuslar ise zevklerine düşkün, eğlenmeyi bilen ve tamamen farklı özelliklere sahip memeleri canlılardır. Yine de aynı şekillerde vücut içerisinde yaşam bulmuşlardır. İkisinde de boru şeklinde düz yüzgeçleri vardır.  Vücutları arasındaki tek fark; köpek balıklarının kuyruğu dikey olarak uzarken, yunusların kuyrukları yatay olarak evrimleşmiştir.

Kanatlar

Eklemli kanatlar, üç farklı canlıda evrim geçirdi. Kuşlar, yarasalar ve Pterodaktiller. Bu üç farklı türde kanada sahiptir. Bu kanatlar farklı özelliklerle de bulunsa farklı türlerdeki canlılarda aynı işleve sahip olacak şekilde gelişmiştir; uçmak... Özellikle Yarasalar ve Pterodaktiller'in kanatları benzer yapılardadır. Ancak Yarasalar memeli canlıdırlar ve doğurarak çoğalır. Pterodaktiller ise yumurtlayarak çoğalan canlıdırlar.

 

Gözler

Göz vücuttaki en karmaşık organ olduğu gibi evrimde de çok karmaşık bir yere sahiptir. Çünkü gözü oluşturan farklı evrimsel yollar bulunur. Bizim gibi omurgalıların gözlerinde odaklanmayı sağlayan mercekler bulunur. Ancak bu özelliğe sahip olan farklı canlılar da vardır. Kalamarlar ve Ahtapotlar. Aynı özelliklere sahip gözlerimiz var fakat bu gözler farklı şekilde evrimleşerek oluştular. 

 

Evrim çok karmaşıktır ve bu şekilde gelişmesi 4 milyar yıl sürmüştür. 

 

** Kaynak: https://curiosity.com/topics/10-amazing-coincidences-in-evolution-curiosity/

Emre AKKAYA
Yönetici / 81 Yazı / 2,5M Okunma

1992 Ankara doğumlu. Yazılımcı ve amatör astronom. Araştırmayı ve bilgi paylaşmayı sever..


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST