Aykuşağı

Aykuşağı nedir?

Coğrafya

08 Aralık 2018 10:08

 

77

Paylaş:

Gizemli ve harika görüntüsü ile gökkuşağından etkilenmeyen insan yoktur. Havadaki su damlaları ve su buharının ışığı kırması ile oluşan bu doğa olayını bilmeyen yoktur. Peki ay ışığının kırılması ile oluşan Aykuşağını hiç duydunuz mu?

Nadir olarak görülen bu doğa olayının baş aktörleri yine ışık ve su. Özellikle alacakaranlıkta ay doğarken veya dolunay tepedeyken yağmur sonrasında oluşuyor. Bu yüzden oldukça nadirler. Ayrıca Ay'ın zayıf bir ışık kaynağı olması ve kırılan ışığın gözümüzün renk reseptörlerini yeteri kadar uyaramaması nedeniyle çoğu insan tarafından Ay'ın etrafını çevreleyen beyaz bir hare olarak algılanıyor. 

Yine de çevresel ışığın az olduğu şehirden uzak bölgelerde, dolunayda oluşan aykuşaklarının uzun pozlama ile fotoğrafı çekildiği takdirde aşağıdaki gibi rengarenk bir görüntü elde etmek mümkün. Ya da güneş batar batmaz doğan dolunayın etrafında oluşan aykuşaklarına rast gelirseniz çok daha nadir oluşan renkli bir aykuşağı görmeniz mümkün. 

Fakat bir çeşit aykuşağı daha var ki hem oldukça sık görülüyor hem de rengarenk algılanıyor. Sprey Aykuşağı adı verilen, dolunayda şelalelerin yakınında görülen bu doğa olayı fotoğrafçıları da kendine çekiyor. Aşağıdaki videoda birçok örneğini göreceğiniz bu aykuşakları da görsel olarak oldukça etkileyici. 

Dileriz bir gün bu nadir doğa olayını gözleme şansı yakalarsınız.


👇 DAHA FAZLASI İÇİN BİZİ TAKİP EDİN, KATKI SAĞLAYIN!

etiketler: Aykuşağı, Aykuşağı nedir, Aykuşağı nasıl oluşur, aykuşağı ne zaman görülü, hare nedir

Umut Utku TAŞDEMİR
Umut Utku TAŞDEMİRYönetici

1986 yılında şans eseri il olmuş bir İç Anadolu şehrinde doğdu. Henüz bir yaşındayken ailesinin işi sebebiyle memleketi olarak hissettiği yere, Antalya'ya taşındı. İlk ve orta öğrenimini Antalya'da tamamlamıştır. Üniversite öğrenimini tamamladığı Ankara'da ikamet etmektedir. 

En ufak bilgi kırıntısına dahi müthiş bir iştahla saldıracak kadar meraklı yapısı sayesinde ilgi alanı geniş olan yazarımız, özellikle müzik, sinema ve biyoloji konuları ile ilgilidir.  

Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap
Gönder

İlginizi çekebilir