de

6000 Kişiyi Öldüren Dünyanın Kaydedilmiş En Büyük Depremi

Coğrafya

04 Temmuz 2018 00:52

 

57

Paylaş:

Başlangıç noktası yerin içinde bulunan, yerkabuğunun kırılması, yanardağların püskürme durumuna geçmesi, obrukların oluşması gibi doğal nedenleri olan yerkabuğu sarsıntıları deprem olarak ifade edilir. Hiç depreme tanıklık etmemiş birine yan etkilerini anlatmaya kalkarsanız tanıklık etmiş biri kadar etkilenmez fakat depreme tanık olmasanız da etkileri ürpertici noktalara ulaşabilir olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Peki ya siz hiç dünyanın en büyük depremi nerede oldu ya da şiddeti ne kadardı merak ettiniz mi? 

Dünya tarihinde yaşanmış olan en büyük depremlerden birisi 1960 yılında Şili'de gerçekleşmiş olan Valdivia depremidir. Yaklaşık 10 dakika sürmüş ve şiddeti 9.5 büyüklüğüne ulaşmıştır. Yaklaşık olarak 6000 kişi bu depremde hayatını kaybetmiştir.

 

Bu deprem 25 m yükseklikte tsunami dalgaları oluşturmuş ve depremin etkisi okyanus aşırı kıyılara kadar ulaşabilmiştir. Şili ve Hawai arasındaki mesafe ise 700 km'yi aşmaktadır.

Depremin etkisi 1000 atom bombasının vereceği zarara eşdeğerdir. Bu deprem sonrasında hayat olumsuz etkilenmiş ve insanların doğa karşısındaki çaresizliği bir kez daha gün yüzüne çıkmıştır. Eğitim, sağlık, belediyecilik gibi önemli kurumlar işleyemez hale gelmiş; barınma, beslenme gibi sorunlarda üst düzeye ulaşmıştır.

 

 


👇 DAHA FAZLASI İÇİN BİZİ TAKİP EDİN, KATKI SAĞLAYIN!

etiketler: okan akça, deprem, dünyanın en büyük depremi, doğal afet, tsunami, şili, valdivia, valdivia depremi

Okan AKÇA
Okan AKÇAYazar

Okan Akça ortaokul yıllarından itibaren araştırmaya ve düşünmeye ilgi duydu. Bilimi en kutsal bilgi kabul etti. Doğmatik fikir ve inanışlardan uzak eleştirel düşüncenin ışığında ilerlemeyi kendisine görev edindi. Tek bir şeyle savaşıyor ve ölene kadar savaşmaya devam edecek. Savaştığı şeyin adı CEHALET

Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap
Gönder

İlginizi çekebilir