Loading

6000 Kişiyi Öldüren Dünyanın Kaydedilmiş En Büyük Depremi

de

Başlangıç noktası yerin içinde bulunan, yerkabuğunun kırılması, yanardağların püskürme durumuna geçmesi, obrukların oluşması gibi doğal nedenleri olan yerkabuğu sarsıntıları deprem olarak ifade edilir. Hiç depreme tanıklık etmemiş birine yan etkilerini anlatmaya kalkarsanız tanıklık etmiş biri kadar etkilenmez fakat depreme tanık olmasanız da etkileri ürpertici noktalara ulaşabilir olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Peki ya siz hiç dünyanın en büyük depremi nerede oldu ya da şiddeti ne kadardı merak ettiniz mi? 

Dünya tarihinde yaşanmış olan en büyük depremlerden birisi 1960 yılında Şili'de gerçekleşmiş olan Valdivia depremidir. Yaklaşık 10 dakika sürmüş ve şiddeti 9.5 büyüklüğüne ulaşmıştır. Yaklaşık olarak 6000 kişi bu depremde hayatını kaybetmiştir.

 

Bu deprem 25 m yükseklikte tsunami dalgaları oluşturmuş ve depremin etkisi okyanus aşırı kıyılara kadar ulaşabilmiştir. Şili ve Hawai arasındaki mesafe ise 700 km'yi aşmaktadır.

Depremin etkisi 1000 atom bombasının vereceği zarara eşdeğerdir. Bu deprem sonrasında hayat olumsuz etkilenmiş ve insanların doğa karşısındaki çaresizliği bir kez daha gün yüzüne çıkmıştır. Eğitim, sağlık, belediyecilik gibi önemli kurumlar işleyemez hale gelmiş; barınma, beslenme gibi sorunlarda üst düzeye ulaşmıştır.

 

 

Okan AKÇA
Standart Üye / 5 Yazı / 100,2K Okunma


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST