Loading

Başlangıç Meridyeni Neden Ingiltere'nin Greenwich Kasabası'ndan Geçer

Greenwich Kasabası

Herkesin bildiği gibi Dünya'da Başlangıç Meridyeni Ingiltere'nin Greenwich kasabasından geçmektedir. 

Peki hiç aklınıza geldimi neden Baş Meridyen Greenwich kabul edildi?

 

Başlangıç Meridyeni

Portakalı soydum. Baş ucuma koydum. Ben bir yalan uydurdum. Duma duma dum kırmızı mum. Dolapta pekmez yala yala bitmez.... diye uzar gider bu hikaye.

Tabiki bu şekilde baş meridyen Greenwich seçilmedi. Temele indiğimiz zaman şunu görürüz. Aslında Ingiltere'de ilk zamanlar her şehirde farklı saat kullanıyordu. Bu durum ülkede büyük karışıklıklara sebep olmaktaydı. Bu karışıklıkların önlenebilmesi için bütün şehirlerin saatini Greenwich'e göre ayarladılar.

Greenwich

Evet bu hikaye Ingiltere'nin kendine ait saat geçmişinin kısa bir özetidir. Peki bizler de en başından beri baş meridyeni Greenwich olarak mı kabul ettik? 

En basitinden Osmanlı zamanında baş meridyenin Ayasofya'dan geçtiği bilinmektedir. Sorunun cevabı açık bir şekilde ortada. Ilerleyen zamanlarda baş meridyen Greenwich olarak kabul edilmiştir. 

Ayasofya

Bu durumun görünen sebebi Tarih Değiştirme Çizgisinin karalara denk gelmemesini sağlamaktır. Asıl sebep ise Ingiltere'dir. Çünkü Ingiltere baş meridyeni Greenwich kasabasından geçirip bunu bütün dünyaya kabul ettirebilecek güçtedir. Her şeyde olduğu gibi meridyenler noktasinda da siyasi güçler son noktayı koymuştur.

Okan AKÇA
Standart Üye / 5 Yazı / 100,0K Okunma


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST