Loading

Ülkeler Nasıl İsimlendirilmiştir?

Haritalarla ülkeler

Ülkesinin adını duyduğunda birazcık da olsa vatansever duygular hissetmeyen yoktur. Ama ülkelerin adlarının etimolojisine baktığınızda her zaman epik kaynaklara ulaşılmadığı bir gerçek.

Quartz'ın, Oxford'un Dünya Yer Adları Sözlüğü'ne dayanarak yaptığı araştırmaya göre hemen hemen tüm ülkelerin isimlendirilmesinde dört ana kritere uygunluk olduğu saptanmış. Bu özellikler şu şekildedir: 

Ülkenin Bulunduğu Yerin Özelliği 

Dünya üzerindeki ülkelerin hemen hemen dörtte biri bu şekilde ülkenin bulunduğu yerin özellikleri üzerinden isimlerini almıştır.

Bunların en çok bilinenleri:

İzlanda: Buzlu yerler anlamındadır. Aslında ülkenin orijinal adı "Karlı Yerler" olsa da sonradan buraya yerleşen insanlar şu anki adını vermişlerdir. 

Guatemala: Aztek dilinde "çok ağaçlı yer" ya da "kartalların evi" anlamına gelen "Quauhtemallan" kelimesinden gelmektedir. 

Kosta Rika: Zengin kıyılar anlamına gelir. Kristof Kolomb ve ekibi ilk olarak buraya geldiğinde bolca altın takan insan gördüğü için bu lakabı takmıştır. Daha sonra bu lakap ülkenin adı haline gelmiştir. 

Honduras: İspanyol işgalciler tarafından isimlendirilmiştir. Anlamı "derin sular" ya da "derinlik"tir.

Barbados: Barbaros Hayrettin Paşa'yı bilirsiniz. Kızıl sakalıyla ünlüdür. Barbados kelimesi de fonetik olarak Barbaros'tan gelmektedir. Kelimenin anlamı "sakallı kişi"dir.

Cezayir: Cezayir adını başkenti Cezayir'den almaktadır. Kelime "adalar" anlamına gelmektedir. Başkentinin kıyılarından bulunan birçok adadan dolayı bu adı almıştır. 

Ülkenin Bulunduğu Bölge ile İlgili Yer Yön

Bazı ülkeler ticari anlamda diğer ülkelere bağlı olduğunda, özerlik durumunda ya da sonradan keşfedildiğinde bu şekilde adlandırılmış. Dünya üzerinde yaklaşık 25 ülke bu şekilde isimlendirilmiştir.

Bunların bazıları:

Ekvador: Adı üstünde, ülkenin adı ülkenin adı kuzeyinden geçen Ekvator'dan dolayı bu şekildedir.

İrlanda: Ülkenin adının orijinali Iar-en-land şeklindedir. Bu "batıdaki topraklar" anlamına gelmektedir. 

Avustralya: Ülkenin adı garip bir şekilde Yunanca "Terra Australis Incognita" yani "Güneydeki bilinmeyen topraklar" söyleminden gelmektedir. 

Ülkede Yaşayan Irk, Nesil ya da İnsanların Adı veya Belirgin Özellikleri

Dünya üzerindeki ülkelerin hemen hemen üçte biri bu şekilde adlandırılmıştır. Güzel ülkemiz Türkiye de bu ülkelerden biridir. Ülkelerin ırklar ve nesiller üzerinden isimlendirilmesi çok sıra dışı değil ancak bazı ülkeler var ki insanlarının garip özellikleri üzerinden adlandırılmışlardır. 

İşte insanları ve insanlarının özellikleri üzerinden isimlendirilmiş birkaç ülke: 

Finlandiya: Ülkenin adı İngilizce Finland, "Finlerin yaşadığı yer" anlamına gelmektedir. Fin adı ise etimolojik köken olarak "Balık yüzgeci" anlamına gelmektedir. Bu gönderme o dönem Finlandiya'da yaşayan insanların giyim tarzlarından kaynaklanmaktadır. 

Makedonya: Yunanca "Mak" sıfatından gelmektedir. Ülkenin adı "uzun" insanların yaşadığı yer anlamına gelmektedir.

Burkina Faso: Keline anlamı olarak "kandırılamaz" ya da "dürüst" insanların memleketi anlamına gelmektedir. 

Papua Yeni Gine: "Papuah" Malezya dilinde Kıvırcık ve Kabarık saçlı insanlara takılan sıfattır. Ülkenin adı buradan gelmektedir. 

Ülkenin Geçmişinde Önemli Bir Yere Sahip Bir Bireyin Adı

Yine yaklaşık olarak 25 ülkenin adı, ülkenin geçmişinde önemli bir yere sahip kişilerden gelmektedir. Bu kişilerden birisi hariç hepsi erkektir. 

İşte bu şekilde adlandırılan ülkelerden bazıları: 

Amerika: İtalyan kaşif Amerigo Vespucci'nin onuruna Amerika olarak adlandırılmıştır. Ne var ki Amerigo Vespucci Amerika kıtasına ulaştığında buranın Asya kıtası olduğunu düşünmüştür. 

Filipinler: 16. İspanya Kralı II. Philip'ten adını almıştır. 

St. Lucia: Adını bir kadından alan tek ülkedir. Kristof Kolomb tarafından keşfedilen ülke, Hristiyan rahibe "Lucia of Syracuse" onuruna isimlendirilmiştir. Saint Lucia milattan sonra 3. yüzyılda Sicilya Siraküza'da yaşamıştır. 


Tabii her zaman olduğu gibi istisna olan ülkeler de mevcuttur. Bu ülkeler bahsi geçen 4 kural dışında Ay gibi astronomik ögelerden ya da efsanevi varlıklardan adını almıştır. 

Meksika: Bir Aztek şehri olan Metztlixihtlico'dan adını alır. Şehrin adının anlamı "ayın göbeği" ya da "ayın tam ortası" anlamına gelmektedir. 

Nepal: "Yeni çağ başlangıcı" ya da "kutsal yer" anlamına geldiği düşünülmektedir.

Bhutan: Butanlılar ülkelerinden "Druk Yul" olarak bahsetmektedirler. Bu "Şimşek Ejderinin Ülkesi" anlamına gelmektedir. 

 

 

Umut Utku TAŞDEMİR
Yönetici / 86 Yazı / 3,7M Okunma

1986 yılında şans eseri il olmuş bir İç Anadolu şehrinde doğdu. Henüz bir yaşındayken ailesinin işi sebebiyle memleketi olarak hissettiği yere, Antalya'ya taşındı. İlk ve orta öğrenimini Antalya'da tamamlamıştır. Üniversite öğrenimini tamamladığı Ankara'da ikamet etmektedir.  En ufak bilgi kırıntısına dahi müthiş bir iştahla saldıracak kadar meraklı yapısı sayesinde ilgi alanı geniş olan yazarımız, özellikle müzik, sinema ve biyoloji konuları ile ilgilidir.  Minnak bir de kızı vardır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST