Loading

Florence Kasırgası Nedir?

Florence Kasırgası, Uzaydan

Son 20 yılın en şiddetli kasırgası olabileceği düşünülen Florence kasırgasının kategorisi 4 olarak güncellendi. Florence kasırgası Atlas okyanusunda oluşmaya başladı ve şiddetlenerek ABD'nin doğusuna doğru ilerliyor. Aktarılan verilere göre perşembe günü ülkenin doğu kıyısını vurması bekleniyor. 

Florence Kasırgası

Florence kasırgasının şiddeti 225km/s 'yi geçmiş durumda. Kasırganın durumunun gittikçe şiddetlendiği ve her an kategorisinin 5 olarak güncellenebileceğini de aktarılan bilgiler arasında yer alıyor.

Güney Carolina'nın 8 kıyı bölgesinde tahliye kararı çıkarıldı. Böylece 250.000 kişi tahliye edilmeye başladı. Kasırganın durumuna göre daha fazla bölgede tahliyeler başlayabilir. 

Florence kasırgası uzaydan böyle görüntülendi. İşte Ricky Arnold'un o twiti

Kasırga Nedir? 

Hızı saatte 120km'yi aşan güçlü fırtınalar kasırga olarak adlandırılır. Büyük Okyanus ve Güney Atlantik hariç diğer tüm sıcak denizlerde görülür. Ağustos ve Eylül ayları kasırgalar görülmeye başlar. Bu mevsimlerde oluşan fırtınalar her yer yıl farklı bir isimle adlandırılır. Kasırgalar sürekli iç içe dönerek ilerler. Kıyıya vurduklarında yağışı da beraberinde getiren bu kasırga vurduğu bölgede tam bir felakete yol açar. Her şeyi savuran kasırga aynı zamanda sele de neden olur. Kasırgaların yağdırdığı yağmurlar çok tehlikeli yağmurlardır. Bunlar, normal yağmur damlalarından 7 kat daha büyüktürler. 15cm'e kadar ulaşan yağmur damlaları tam bir felaket oluşturur.

Kasırga yağmurları

Kategori 3'den sonra artarak giden tüm kasırgalar daha da tehlikeli boyutlar taşıdığı anlamına gelir. 

Kasırganın merkezinde Kasırga Gözü olarak adlandırılan batık hava çekirdeği bulunur. Çok ilginçtir ki burada hava çok sakindir. 

Kasırgaların sık görüldüğü yerler dünya haritasında bu şekilde gösterilmiştir. (1995 - 2005)

Kasırgaların sık görüldüğü yerler

Emre AKKAYA
Yönetici / 81 Yazı / 2,5M Okunma

1992 Ankara doğumlu. Yazılımcı ve amatör astronom. Araştırmayı ve bilgi paylaşmayı sever..


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST