Sayfaları açık kitap ve kitaplık

İçimizi Isıtacak 10 Kitap Önerisi

Edebiyat

11 Eylül 2018 10:07

 

122

Paylaş:

1- Kürk Mantolu Madonna/ Sabahattin Ali

Raif Efendi’nin yaşadığı aşk, içsel yolculuk tadında anlatılırken bir yandan da karakterler hakkında psikolojik tahliller ve betimlemeler içeren bir kitap. 

2- Uçurtma Avcısı / Khaled Hosseini

Kitap Afganistan'da yaşanan savaş ve göç zamanlarında geçen bir hikayedir. Annesini kaybeden ve babası tarafından sevilmeyen Emir'in hikayesi anlatılmaktadır.

3-Simyacı/Paulo Coelho 

Dünyanın en çok satan kitaplarından biri olan simyacı kişisel gelişim kitabıda diyebiliriz. Çoban Santiago'nun hayatını anlatan kitapda hayata dair felsefi mesajlar da vardır.

4- Serenad/ Zülfü Livaneli

İkinci Dünya Savaşı'nın sürdüğü yıllarda Yahudi soykırımından kaçmaya çalışan bir çiftin hikayesini, yıllar sonra İstanbul'a gelmesiyle Struma Gemisi'ni yeniden gündeme getiren Profesör Maximilian Wagner'in gözünden anlatan bir kitaptır. 

5-Piraye/ Canan Tan

Üniversitede başlayan bir aşk, evlilikle sonuçlanmıştır. Fakat erkek doğulu bir aşiret çocuğudur, kız ise İstanbulludur. Kültürler, örf ve adetler bu evliliği drama dönüştürmektedir. 

6-Çalıkuşu/Reşat Nuri Güntekin

Uçarı, yaramaz ve büyüdükçe güzelleşen Çalıkuşu Feride'nin hayatı, aşkı, öğretmenlik yılları ve arka plandaki Anadolu halkının yaşayışını, 1.Dünya Savaşını ve Osmanlı'nın son zamanlarını konu alan bir Türk Klasik Romanıdır.

7-İstanbul Hatırası/ Ahmet Ümit

İşlenilen cinayetler intikamı, arkadaşlıkları, hayat bağlarını sorgulatacak düzeye getirir. Katiller son dakikaya kadar saklanmayı çok iyi başarmışlardır. Kim olduklarını asla tahmin edemeyeceğiniz sürükleyici bir hikaye.

8-Karamazov Kardeşler/ Fyodor Mihailoviç

Dostoyevski’nin baba katilliğini konu alan bu kitap, dünya klasiklerinin arasında yer alan önemli bir eserdir.

9-Dövüş Kulübü/ Chuck Palahniuk

Yeraltı edebiyatının en iyi romanlarından biri olan Dövüş Kulübü'nde toplum kurallarından ve toplumun dayatmalarından kurtulmanın yolunun fiziksel acı duyma olduğunu savunan iki genç adamın başından geçenler anlatılmaktadır.

10-Sineklerin Tanrısı/ William Golding

İyi ya da kötü öğrenilir mi? Hepimizin doğasında var mıdır? Çocuklar da bilinçli olarak kötülük yapabilirler mi? Sizce adada mahsur kalan çocuklar lider olabilmek ve lider kalabilmek için en fazla neler yapabilirler?  Bir cinayetin de yaşandığı bu liderlik yolunda sonunda adadan kurtulan çocuklar artık gerçekte birer çocuk mudur? İşte bu soruların cevabı bu sürükleyici romanda. 


👇 DAHA FAZLASI İÇİN BİZİ TAKİP EDİN, KATKI SAĞLAYIN!

etiketler: kitap, kürk mantolu madonna, piraye, dövüş kulübü, karamazov kardeşler, sineklerin tanrısı, istanbul hatırası, uçurtma avcısı, simyacı, serenad, çalıkuşu

Reyhan YILMAZ
Reyhan YILMAZYazar

Abant İzzet Baysal Üniversitesi/ İngilizce Kimya

Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap
Gönder

İlginizi çekebilir