Loading

Kombinlerde Şapkanın Yeri

Şapka kullanımı hakkında daha çok bilgiye ulaşmak, en iyi şapkayı seçmek, kombinlerde şapka seçimini kolaylaştırmak için bu satırları dikkatlice okumalısın.

Şapka

Aksesuar reyonlarında renk renk modellerle karşına çıkan şapkalar, her mevsim kurtarıcı ürünler arasındadır. Şapka modelleri sayesinde kadın ve erkekler, en telaşlı anlarında saçına başına hemen çeki düzen verebiliyor. Özellikle de yaz sıcaklarında saçlarının terlemesinden şikayet edenler, kendine göre en iyi ve şık yazlık şapka arama telaşına giriyor. Bu telaşa son vermek ve kafanın her açıdan rahat etmesini sağlamak için seninleyiz!

Bir şapka gün içinde bana ne kazandırabilir ki dediğini duyar gibiyiz. Bu soru öylesine anlamlı ve çözüm isteyen bir soru ki; sana burada birçok cümle kurabiliriz. Kuracağız da hatta. Çünkü kadın ve erkek şapka modelleri sayesinde kombinlerini kurtarıp tarzını konuşturmana destek olmak istiyoruz.

Şapka kullanımı hakkında daha çok bilgiye ulaşmak, en iyi şapkayı seçmek, kombinlerde şapka seçimini kolaylaştırmak için bu satırları dikkatlice okumalısın. Her mevsim kolayca şapka takmak ve havalı tarzına biraz daha hava katmak için diyeceklerimiz sana ışık tutsun!

Şapka Kullanım Nedenleri

Evden dışarı çıktığında, çevrendeki insanlara şöyle bir baktığında birçok kişinin şapka kullandığını görebilirsin. Şapka kullanımı artık o kadar çok yaygın ki! Her kıyafete özel bir şapka alanlar dahi var. Peki, neden şapka kullanıyoruz hiç düşündün mü? Şapka kullanmanın pek çok nedeni var:

 • Şapka hem iyi bir aksesuar hem de sağlıklı bir eşyadır. Sağlıklı olmasındaki etken başı güneş ışınlarından korumasıdır.
 • Çok sıcak günlerde başının güneşten korunması için şapka takabilirsin. Tıpkı kış günlerinde soğuktan korunmak için bere taktığın gibi.
 • Şapkayı kullanman için sana bir neden daha sunalım. Oldu ki saçların çok dağınık ve acilden evden çıkman gereken bir durum var. Hemen bir şapka tak ve saçlarının dağınıklığını kamufle et.
 • Bünyen hassas ise ve sıcaklarda hemen vücudun etkileniyorsa; bedenini korumaya önce başından başlayabilirsin. Bunun için şapka takabilirsin.
 • Özellikle de beyaz tenli kişilerin sıcak günlerde dışarı çıkması, cildinde bazı lekelerin oluşmasına neden oluyor. İşte bu günlerde yüzünde leke ve çil oluşmaması için kep şapka modellerinden yardım alabilirsin.

Kombinlerde Şapkanın Yeri

Günlük kombinlerinde şapkayı hangi kıyafetle kullanacağını bilemediğin anda, listedeki önerilerimizi hatırlayabilirsin:

 • Erkek ve kadın şapka türleri, her kombine ayak uyduran türden. Özellikle de cool ve rahat kıyafetlerle kolayca kullanabilirsin.
 • Yaz kombinlerinde jean + tişört üzerine dilediğin renkte şapka takabilirsin.
 • Spora giderken eşofman giydiğinde eşofman rengine uyumlu şapka kullanabilirsin.
 • Kadınlar için ışıl ışıl şapkalar tasarlanırken erkekler için de yine aynı gösteriş ön planda. Havalı ve cool görünen şapkalar, gömlek üzerine de kullanılmakta.
 • Keten pantolon, yakalı bir tişört seçimi yapan erkekler tarzına uyan şapkaları tercih edebilir.
 • Öğrenciler okula giderken, sporcular gün içinde, çalışanlar ise iş yerine gidip gelirken her kıyafetle şapka kullanarak sağlığına önem verebilir.

Şapka Seçimi Hakkında Püf Noktalar

Şapka alışverişinde ön plana çıkan detaylar, müşterilerin ilgisini çekmekte. Bu detayları tek tek anlatmakta fayda olacak:

 • Eğer şapka kullanmaya yeni başlıyorsan, baş çevrene uyumlu bir model almalısın. Genellikle şapkalarda ayarlanabilir kemerler yer alır. Bu modelleri dilediğin ölçüde kullanma imkanın olduğunu unutma.
 • Bucket şapka adıyla bilinen şapkalar, sadece ön tarafta değil ense tarafında da gölgelik bulundurur. Eğer bu modelleri alacaksan, ensenin rahat ettiği bedenlere yönelmelisin.
 • Şapkalarda genellikle havalandırma delikleri yer alır. Bu deliklerin olduğu modeller sanna özellikle yaz günlerde büyük oranda yardım eder. Çünkü saçların sıcakta çok terleyebilir. Delikler sayesinde hava alacağı için terleme riskin çok düşük olur.
 • Alışverişinde dikkat etmen gereken konulardan biri de şapkanın dokusudur. Elde yıkamaya uygun olup olmadığına dikkat etmelisin. Eğer şapka üzerinde dökülmeye müsait taşlar ya da pullar varsa biraz düşünmelisin. Aldığın şapka suya dayanıklı olmalıdır.

Şapka Nasıl Temizlenir?

Siyah şapka modelleri kiri ve tozu çok belli etmez ancak açık renkli şapkalar kısa sürede kirlenebilir. Temizliği konusunda ne yapacağını bilmiyorsan; en kolay şapka temizlik önerilerimizi hatırlayabilirsin.

 • Şapkada genellikle az da olsa ter kokusu kalır. Bu kokunun giderilmesi için sık sık temizlenmesi gerekir. Temizliği konusunda çamaşır yumuşatıcısından destek alabilirsin.
 • Şapkanın sığabileceği bir kabın içine 1 fincan çamaşır yumuşatıcısı ekleyerek üzerini geçecek kadar sıcak su eklenir.
 • Şapka bu suyun içinde 1 saat kadar bekletilir. 1 saat sonunda duş başlığı ile şapka durulanır. Ardından kuruması için havadar bir ortamda askıya asılır. Bu yöntem sayesinde şapkadaki istenmeyen kokular temizlenir.
 • Şapkaların lekesini gidermek için de çamaşır deterjanı olan bir su hazırlanır. Lekeli bölge eski bir diş fırçası ile çitilenir. Sıcak su sayesinde leke yumuşayarak temizlenir.
 • Kuruyan şapka yeni görünümüyle ve mis kokusuyla yeniden kullanıma hazırdır.
 • Erkek ve kadın şapkalarını çamaşır makinesine atman önerilmez. Sadece yumuşak dokulu bucket şapka modelleri düşük derecede yıkamaya uygundur.

Hangi Mevsimde Şapka Kullanılmalı?

Şapka yaygın olarak bahar ve yaz aylarında kullanılan bir aksesuardır. Soğuk günlerde daha çok bere kullanımı tercih edilir. Zaten şapkanın dokusu ve yapısı da sıcak günlere hitap edecek şekilde tasarlanır. Yağmurlu günlerin sona erdiği, havaların ısındığı sıcak günlerde şapka kullanılması önerilir.

Sıcak mevsimlerin en sevilen aksesuarlarından biri olan şapka, sıcak havalarda yüz ve baş bölgesini korumak için takılmalıdır. Bazı bölgelerde kış günleri ılık ve güneşli geçebilir. Akdeniz ve Ege illerinde kış döneminde de şapka kullanıldığı görülebilir.

Yaz Döneminde Hangi Şapka Modelleri Trend?

Eyvah sıcaklar geliyor! Güneşten nasıl korunacağım? Bu soruları beraber yanıtlamaya ne dersin? Kendine en uygun şapkayı seçerek sıcak dönemleri rahat geçirebilirsin. Peki, yaz günlerinde hangi şapka modelleri trend?

 • Tişörtle kombinlemesi kolay olan hayvan figürlü kep şapkalar senelerdir çok popüler. Sen de hayvan figürlü şapkaları seviyorsan takmaya başlayabilirsin.
 • Ayakkabı renginle uyumlu olan şapkaların kullanımı da yaza damgasını vuran türden bir seçim. Krem ayakkabı ile krem şapka kullanarak tarzını yansıtabilirsin.
 • Desenli şapkalar yaz günlerinde kombinlere hareketlilik katmakta. Kamuflaj, çift renk ya da çizgi detaylı şapkalar sayesinde birçok kıyafeti kolayca tamamlayabilirsin.

Şapka Nasıl Kullanılır?

Erkek şapka ve kadın şapka seçenekleri birçok firma tarafından en iyi şekilde sunuluyor. Bu şapkaları nasıl kullanmalıyım diyorsan sana bazı tüyolardan bahsedelim:

 • Şapkanın güneşten koruyan gölgelik kısmını hem önde hem de arkada kullanabilirsin. Enseni korumak istediğin anlarda havalı bir görünüm kazanarak şapkanı ters takabilirsin.
 • Saçların uzunsa; şapkanın arka kısmında yer alan boşluktan saçlarını bağlayıp çıkarabilirsin. Bu yöntem sayesinde hem güneşten korunmuş olursun hem de saçlarının enseni yakmasını önleyebilirsin.
 • Bucket tarzı şapkaları kullanırken saçlarını açık bırakabilirsin. Bu model toplu saçlar için uygun olmayabiliyor.
 • Kep şapkalar artık tesettür kombinlerinde de yer alıyor. Başörtüsünü bağladıktan sonra şapkayı takarak kombinine son dokunuşu yapabilirsin.
 • Erkeklerde şapka kullanımında yeni bir detay moda! Şapkayı başına tam olarak geçirmeden hafiften havada bırakarak saçlarını ön plana çıkarabilirsin. Bu rahat ve cool şapka kullanımı sayesinde, tarzını konuşturabilirsin. Genellikle kep şapkalarda bu kullanım yaygın.
 • Şapka takarken gözlük kullanabilir miyim diyenler; elbette gözlüğü takabilirsin. Önce gözlüğü takıp ardından şapkayı başına geçirebilirsin.

BİLGEYİK
Yazar / 38 Yazı / 545,0K Okunma

Yalçın Anıl 12 Haziran 2022 - 09:39:02

Yanıtla

Güzel bir konu işlenmiş; mevsim meyvesi gibi... Fazla ayrıntıya girmeden hemen herkesi ilgilendirir sanıyorum. Liseyi bitirene kadar öğrenci kasketlerimiz vardı; zorunlu olarak kullandığımız. Sonra Dostsyevski'nin roman tiplerinden esinlenmiş olmalıyım ki, yamuk yumuk kasketler taktım üniversite yıllarımda. Daha sonra bereler yıllarca ayrılmaz parçam oldu, yaz mevsimi dışında. Yazın kullandığım spor şapkalarla ev halkı tarafından -o zamanki -Milli Piyango satıcılarına benzetildim. Çalışma yerindeki zorunlu takım elbiseler sırasında -kendisi uzun yıllar yurt dışında bulunmuş - bir meslektaşım başımdaki şapkayı görünce "dışarlardan giyiniyorsun" diye takıldı bana. Oysa ben Samsun'dan satın almıştım fötr şapkamı. Şimdi de var spor kasketler, kepler askıda ama, yaş 85'e ulaşınca gelişine çakıyor insan, kombin falan kalmıyor. Şapka güzel de içindeki kafayı sağlam tutabilmek hepsinden güzel artık...


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST