Loading

Güvenli Bir Sürüş İçin: Olmazsa Olmaz Motosiklet Aksesuarları

Sürüş güvenliği için motosiklet aksesuarlarını ihmal etmemek gerekiyor.

Vespa Motor

Şehir içi trafikte büyük avantaj sağlayan motosikletlerde hız ve çeviklik bir araya gelse de sürüş güvenliği için motosiklet aksesuarlarını ihmal etmemek gerekiyor.  Otomobillere göre dışarıdan gelen etkilere çok daha açık olan motosikletler, bu tür güvenlik önlemlerini zorunlu kılıyor. Siz de hızın keyfini çıkarırken konforunuzu artırmak ve meydana gelebilecek kazalara hazırlıklı olmak için kasktan dizliğe, omuz koruyucudan rüzgarlığa kadar pek çok farklı çeşidi bulunan motosiklet aksesuarlarından faydalanabilirsiniz. Motor sevdalıları tarafından en çok tercih edilen çeşitleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Kask

Motosiklet aksesuarı denilince akla ilk gelen ürün tabii ki kask oluyor. Piyasada pek çok farklı kask çeşidi bulunurken bu kaskların tümü motosiklet kullanımına uygun olmayabiliyor. Eğer siz de yüksek güvenlik sunacak bir ürün arıyorsanız seçeceğiniz kaskın motosiklet için üretilip üretilmediğine mutlaka dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra kafa ölçünüzü, kaskın ağırlığını ve marka kalitesini de kontrol etmenizde fayda var. Kask, her mevsim kullanılması gereken bir güvenlik aksesuarı olduğundan havalandırma özelliklerine de göz atmalısınız. Böylece hava şartları değişse de konforlu bir sürüş sağlayabilirsiniz.

 

Özel Motosiklet Kıyafetleri  

Motosiklet için özel kıyafete ihtiyaç olup olmadığı zaman zaman tartışılıyor. Fakat eğer motosikletle uzun yol gidiyor ve yüksek hızlara çıkıyorsanız kesinlikle özel kıyafetler giymenizde fayda var. Çünkü motosiklet giyim aksesuarları, herhangi bir düşme veya kaza sonucu sürüklenme durumunda vücudunuzu korumaya yardımcı oluyor. Normal kıyafetlerden çok daha kalın malzemelerden üretilen bu motosiklet kıyafetlerinin içerisine dizlik, omuzluk ve sırtlık gibi aksesuarlar da yerleştirilebiliyor. Siz de bu tür kıyafetlerle birlikte yüksek kalitede koruyucu motorcu aksesuarlarını birlikte kullanarak sürüşleriniz sırasında maksimum koruyuculuk sağlayabilirsiniz.

 

Boyunluk

Az tercih edilen aksesuarlar arasında yer alan boyunluklar, özellikle şehir içi kullanımı yerine cross motosiklet aksesuarı arasında sıkça yer alıyor. Fakat kask kadar önemli olan bu ürünün yüksek hıza çıkılan her tür sürüşte tercih edilmesinde fayda var. Çünkü darbe esnasında kaskla birlikte iyice ağırlaşan başınız sert şekilde savrulabilir. Bu da boynunuzda ciddi zedelenmelere veya kazanın şiddetine göre ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddi sonuçlara yol açabilir. Ağır kazalarda darbenin basıncı omuzlarınıza ve boynunuza bineceği için siz de boyunluk kullanımıyla yaralanmaları en aza indirebilirsiniz.

 

Omuzluk, Bellik ve Sırtlık

Boyunluk ve kaskın tamamlayıcısı olan omuzluklar, bellik ve sırt koruyucu ile bir araya geldiğinde tam koruma sağlıyor. Omuzluklar sürüş konforunu artırırken belinizi, omurganızı ve böbreklerinizi korumak için sırtlık ve bellik kullanılıyor. Ergonomik olarak tasarlanan bu tür ürünler, motosiklet sürerken sizi rahatsız etmemesi için mümkün olduğunda hafif bir yapıya sahip. Bununla birlikte ister yaz aylarında isterseniz de kış aylarında sürüş yapın, yüksek rüzgar sağlığınızı etkileyebiliyor. Bellik ve sırtlık gibi motor için aksesuar çeşitleri sizi hem rüzgardan korumaya yardımcı oluyor hem de duruşunuzu düzelterek oluşabilecek sırt ağrılarını azaltmanıza yardım ediyor.

 

Motosiklet Eldiveni ve Rüzgarlık

Motor sürerken kontrolü daha rahat sağlayabilmeniz son derece önemli. Bunun için de her tür hava şartına uygun bir eldiven tercih etmeniz gerekiyor. Yağmurlu ve rüzgarlı havalarda gidonu rahatça kavrayabilmeniz ve yönetebilmeniz için birbirinden kullanışlı motosiklet eldiveni çeşitleri bulunuyor. Bunun yanı sıra motosiklet gidon aksesuarları da kullanılabiliyor. Gidona geçireceğiniz rüzgar koruyucu elcikler, kontrol etmeniz gereken tüm alanı sararak çok daha pratik ve konforlu bir kullanım sunuyor.

 

Dirseklik ve Dizlik

Motosiklet aksesuarları nelerdir denilince akla gelen çeşitler arasında dizlik ve dirseklikler de çoğu zaman yer alıyor. Bu ürünler, herhangi bir şekilde düştüğünüzde eklem yerlerinizi korumaya ve sürtünmeyle birlikte cildinizde oluşabilecek hasarı en aza indirmeye yardımcı oluyor. Böylece büyük kazalardan dahi küçük sıyrıklarla kurtulabilmeniz mümkün oluyor. Zaman zaman bu tür ürünler motosiklet kıyafetlerinin içerisine giyilebildiği gibi dış taraftan da takılabiliyor.

 

Motosiklet Aydınlatma Aksesuarları

Gece sürüşlerinde, motosikletlerin mevcut aydınlatmaları her zaman yeterli olmayabiliyor. Özellikle uzun yol sürüşlerinde artan hıza bağlı olarak, ihtiyaç duyulan görüş mesafesi de artıyor. Şehir içerisinde motosiklet sürerken belirli bir mesafeyi görmek, durmak için yeterli olabiliyor. Fakat uzun yollarda 100 km üzerine bir hıza sahipken mevcut görüş mesafesinin 2, hatta 3 katı görüş alanına ihtiyaç duyuluyor. Böylece yavaşlamak ve durmak için yeterli zaman kalıyor. Siz de motosiklet ışık aksesuarları ile motorunuzun aydınlatmasını güçlendirebilir ve güvenli sürüşün keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

 

 

BİLGEYİK
Yazar / 39 Yazı / 547,9K Okunma


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST