Loading

Şehir & Tur Bisikletleri Nasıl Olmalıdır?

Bisiklet süren aile

Şehir içerisinde özellikle kısa mesafelerde de kolay kullanım imkanı sunan bisiklet çeşitleridir. Ayırca küçük eşyalarınızı da şehir bisikletinde rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Bu nedenle şehir bisikletlerinde küçük sepetlerden de olabilir. Uzun menzilli seyehat planlarında oldukça kolaylık sağlar. Uzun turlara çıkan gezginlerin tercih ettiği bisiklet türü de bu kategoride yer alır.

Şehir veya Tur Bisikletleri Nasıl Olur?

Fren Mekanizması

Fren mekanizması olarak çoğunlukla pabuçlardan oluşan "V Fren" tercih edilir. Bu bisikletler gündelik kullanım için tasarlanır. Disk frenlere göre daha az bakıma ihtiyaç duyarlar ve bakımları hidrolik frenlere göre çok daha ucuzdur. Özellikle gündelik hayatınızda kullanıyorsanız, ekonomik olarak tasarruf sağlamış olursunuz. Ayrıca uzun turlarda oluşacak herhangi bir hidrolik probleminde tamiri disk frenlere göre çok daha kolaydır. Ancak yağmurlu havalarda pabuçlu frenlerin performansı diğerlerinden çok daha düşüktür. Bu nedenle yağmurlu havalarda dikkatli olmak gerekir. 

Kadro Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle kadrolar belirli ölçülere göre tasarlanır. Bu ölçüler tamamen bacak boyunuz ile doğru orantılıdır. Bu oranları şu şekilde ifade edebiliriz.

Boy (cm) Kadro Boyu Kadro boyu (inch)
155 - 165 35 - 35 cm 14 - 15'
165 - 170 38 - 41 cm 15 - 16'
170 - 175 41 - 43 cm 16 - 17'
175 - 180 43 - 46 cm 17 - 18'
180 - 185 46 - 48 cm 18 - 19'
185 - 190 48 - 53 cm 19 - 21'
190 - 195 53 - 56 cm 21 - 22'
195 - 200 56 - 58 cm 22 - 23'

 

Lady kadrolar kadınlar için tasarlanmıştır. Bu kadro önden eğik geldiği için bisiklete inip binmeyi kolaylaştırır. 

Kadınlar için şehir bisikleti

Ağırlık

Bu bisikletler yük taşımak için çok uygundur. Her köşesine yük taşımak için sepet ve bagaj aparatları takılabilir. Bu aparatları takabilmek için vidalama delikleri bulunur. Bilgisayarınızı, çadırınızı, uyku tulumunuzu kolaylıkla yükleyip yolculuğa çıkabilirsiniz. 

Şehir bisikletleri yol bisikletirine göre daha ağırdır ve lastikler de yine yol bisikletlerine oranla daha kalındır. Tekerleğin kalın olması dolayısıyla yolu daha iyi tutacaktır. Gündelik hayatta işe gelip giderken kullanacaksanız bu tür bagaj ve sepetlere ihtiyaç duyacaksınızdır.

 

Lastik

Şehir içerisinde çukurların çok olması, mazgalların bulunması dolayısıyla çok ince lastikler tercih edilmemektedir. İnce lastik hem sizi tehlikeye sokar hem de patlaması daha kolaydır. Özellikle uzun yol deneyimi yaşayacaksanız ince lastikler tercih etmekten kaçınmalısınız. İnce lastikler yolu daha az tuttuğu için daha az efor sarfederek daha hızlı gitmenizi sağlar. Ancak tekerin patlama riski de bir o kadar artacaktır.

 

Vites

Öncelikle şunu anlamakta fayda var; önemli olan kaç vites olduğu değil çarkın çapının ne kadar geniş olduğudur. Aynı çapta bulunan çarkların birisi 24 iken diğeri 27 vites olabilir. Çarklar aynı çaptaysa düşük olanda vitesi attırdığınızda zincir 7mm kayarken 28 vites bulunan bir bisiklette ise 6.5mm kadar kayabilir. Bu durumlarda vites arttıkça aradaki vitesleri de kullanmış oluyorsunuz. Ancak çarkların çapı değiştiğinde gerçekten vites değerlerini de değiştirmiş oluyorsunuz. En dipte bulunan çark ne kadar küçülürse bu sizin hızınızı o kadar etkileyecektir. Ancak çok hafif olan yani büyüyen çarklar da çok hafif kalacağı için performans açısından büyük bir düşüş yaratacaktır.

Emre AKKAYA
Yönetici / 81 Yazı / 2,5M Okunma

1992 Ankara doğumlu. Yazılımcı ve amatör astronom. Araştırmayı ve bilgi paylaşmayı sever..


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST