Loading

Yeni Zelanda'da 19 Milyon Yaşında 1 Metre Boyunda Papağan Fosili

Bir çocuk büyüklüğünde olan Heracles inexpectatus'a (Herkül) merhaba deyin. Merak etmeyin onunla yüz yüze görüşemeyeceksiniz çünkü bu papağan 19 milyon yıl yaşında...

Dr Brian Choo - Flinders University Heracles inexpectatus (Herkül)

Yeni Zelanda'nın güneyinde bulunan St. Bathans bölgesinde 2008 yılında bulunan fosilin bir kuşun bacağına ait olduğu anlaşılmıştı. Öncesinde bir kartal ya da ördeğe ait olduğu düşünülen bu fosil,  yapılan araştırma ve tetkikler sonucunda bu fosilin 1 metre boyunda bir papağana ait olduğu ortaya çıktı. 

Bu kuş türü 20 milyon yıl önce Yeni Zelanda'da yaşadı. Heracles, kuşlar arasında gerçek anlamıyla bir devdi. Yaklaşık 1 metre boyunda ve 7 kilodan biraz daha fazla ağırlıktaydı. Bu papağan hemen hemen bir dodo kuşu ile aynı boyuttaydı. Ağırlığı sebebiyle muhtemelen uçamadığı düşünülüyor. 

Günümüzde yaşayan en büyük papağanlar kakapolardır. Heracles papağanı ise kakapolardan yaklaşık olarak 2 kat daha büyük. 

Heybetli bir görünüme sahip olması nedeniyle Avustralya Flinders Üniversitesi ve NSW Paleontoloji Üniversitesi uzmanları, ona Heracles inexpectatus (Herkül) adı verildi. 

NSW Paleontoloji Üniversitesi'nden Prof. Mike Archer da AFP ajansına "Kuşun gagaları o kadar büyük ki istediği her şeyi parçalayarak açabilir. Geleneksel papağan yeminden başka şeylerle; hatta belki de diğer papağanlarla besleniyordu" dedi.

Emre AKKAYA
Yönetici / 81 Yazı / 2,5M Okunma

1992 Ankara doğumlu. Yazılımcı ve amatör astronom. Araştırmayı ve bilgi paylaşmayı sever..


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST