Loading

"Iron Man" Kostümü Gerçek Oldu

Günümüzün en ünlü süper kahramanı olan Demir Adam zırhı gerçeğe uyarlandı

Demir Adam kostümünün resmi

Iron Man Kostümü

Geçtiğimiz günlerde iki insanın bir araya gelmesiyle birlikte günümüzün Iron Man kostümüne en yakın zırh tasarlandı. Titanyumdan yapılan bu zırh kurşun geçirmiyor, uçabilmemizi sağlıyor. Efsane avcıları programının sunucularından Adam Savage bu prototipi tasarlamak için Marvel şirketinden de izin alarak çalışmalarına başladı.

Adam Savage’ın amacı ilk Iron Man filminde ki zırh olan “Mark 2” yi yapmaktı. Marvel destek olmak amacıyla zırhın filmde kullanılan üç boyutlu modelini dosyalarını Adam Savage’a yolladı. Savage, bu zırhın üzerinde değişikler yaparak savaş ve uzay sanayisinde kullanılan titanyumu kullandı ve bunu 3 boyutlu yazıcılarda bastırdı, bu süreç 3 ay sürdü.

Bu kadar uzun sürmesinin sebebi ise 3 boyutlu yazıcıların her milimetrelik katmanı ayrı ayrı işlemesinden dolayıdır. Bunun için Savage, maden okulundan yardımlar aldı. Basma işleminden sonra matkabın bile delemediği zırhın parçalarını bir araya getirdiler. Fakat titanyum tutkal ile yapıştırılamadığı ve çok esnek olmadığı için başka titanyum dışı yardımcı ürünlerden faydalandılar. Ayrıca reaktörün olduğu bölüme ise gerçek bir reaktör değil seramik kullanıldı. Silah testine tutulan bu zırh kolay bir şekilde testi atlattı, c4 ile testi zorlaştırmalarına rağmen zırh sağlam çıksa bile patlamanın yaydığı hızlı dalgalar, ateş ve şarapnel parçaları size gelmese dahi dalgaların hızı vücudumuzun içinde ki atomların yerini değiştirip ölüme neden olabiliyor. Fakat Savage’ın tasarladığı bu zırh şok dalgalarını durdurduğu gözlemlenmiştir. Tasarlanan bu zırh Iron Man gibi patlamalardan etkilenmiyor.

Uçma Aşaması

Uçuş aşaması için Richard Browning’den yardım istendi. Browning ise bu işe babasının mucit olmasından etkileniş olsa ki mikro jet motorları alarak uçma çalışmalarına başlamış. Uçmayı başaran Browning gerçek yakıt kullandığı için 15 litrelik yakıt tankına rağmen 3-4 dakika havada kalabiliyor. Saatte 50 km hız ve yerden 3.5 km yükseğe çıkabiliyor. Sadece bu haliyle 340.000 pound değerindedir.

Adam Savage ve Richard Browning bir araya gelerek ikisinin ayrı ayrı tasarladığı bu kostümler birleştirme işlemine başlanmış. İlk olarak Savage uçmayı denese de başaramayıp Richard Browning bunu başararak gerçek Iron Man kostümü başarıyla sonuçlanmıştır. 

SafBilgim
Standart Üye / 1 Yazı / 7,3K Okunma


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST