Loading

Uçaklar Havadayken Yönlerini Nasıl Bulurlar?

Uçaklar yönlerini nasıl buluyorlar?

piste inen uçak ve kokpit

Havada yolculuk yaparken pilotun hangi yöne gideceğini nasıl bulduğunu hiç merak ettiniz mi? Yüzlerce uçak havada aynı anda uçar ve birbirleriyle asla çarpışmazlar. Çoğu pilot gece uçuşlarında ve çok bulutlu havalarda hiçbir şey göremeden uçuş yaptığını söyler. Pilotlar için bu gibi durumlarda kokpitte pek çok navigasyon sensörleri, uçuş enstrümanları ve hava radarı gibi sanal görüntülerin olduğu ekranlar yer alır. Bu ekranlardaki haritalar yerdeki radyo istasyonlarını, uçağın derece olarak açılarını, uçulacak olan irtifalar ve bunlar gibi birçok bilgiyi de içermektedir.

İleri teknoloji ürünü olan uçaklar  yönünü bulmak hususunda oldukça gelişmiş araçlardır. Uçakların yönlerini nasıl bulduğuna dair sorular akıllara geldiği gibi uçakların yönlerini bulurken nasıl cihazlar kullandığı da merak edilmektedir. Uçağın navigasyonuna gideceği havaalanın kodları verilir, navigasyondan bilgisayara iletilir ve navigasyonun çizdiği dijital harita sayesinde; bilgisayar, uçağın uçuş ekipmanını hareket ettirerek, uçağın yönlendirilip hedefe ulaşmasını sağlar.

Pilot, bir uçağın güvenli şekilde uçmasından sorumlu olan başlıca kişidir fakat o, birçok durumda çevresinde uçan uçakları göremez ve onların farkında olmaz. Bu sebeple çoğu ülkenin hava trafik kontrol sistemi vardır. Yerdeki merkezlerde çalışan görevliler, aletli uçuş kurallarıyla yapılan uçuşların her anını izler. Yani pilot kokpitteki görevlerini yerine getirirken yerdeki merkezlerde bulunan birçok ekip de uçuşa göz kulak olur. Pilot, ayrıldığı ve gideceği yerlerdeki kontrolörler hem de aradaki belirli  kontrolörlerle radyo aracılığıyla düzenli bir şekilde irtibata geçer. Hava trafik kontrolörlerinin kullandığı diğer bir araç da radardır. Uçakların yaydığı radyo dalgalarını radar anteni alır ve kontrolörün ekranına iletir. Birçok uçakta, radara tanıtıcı sinyal gönderen bir radyo dalgası cihazı vardır. Bu sinyal bilgisayar verisiyle birleşir. Hava taşıtı radar ekranında uçuş numarası, hızı, uçtuğu yükseklik ve türü hakkındaki bilgilerle birlikte gözükür. Böylece yerdeki uçuş kontrolörlerinin talimatlarıyla diğer uçaklarla aradaki güvenli mesafe ayarlanır. Hava koşulları ve pist durumu öğrenilmiş olur. 

denizyldz
Standart Üye / 2 Yazı / 120,5K Okunma


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST