Loading

Kaslan ve Aklan (Liger ya da Tigon) Nedir?

Kaslan

Büyük kedileri hepimiz severiz. Birkaç yüz kiloluk heybetli duruşlarının altında yatan muhteşem güçleri, hızları ve avlanmadaki yüksek başarı oranları ile birer süper avcı olmaları; onlara duyduğumuz saygının ana kaynağı. 

Büyük kediler denildiğinde akla ilk gelenler ise aslan ve kaplan, yani büyük kedilerin en heybetlileri ve başarılıları. Bu iki kedinin çiftleşmesinden meydana gelecek yavruyu hiç düşündünüz mü? 

Başlamadan önce kaplan ve aslanın melez yavrularının anne ve babanın türüne göre farklı adlandırıldığını ve erkek melezlerin kısır olduğunu belirtelim. Bu yavrular, aslanların ve kaplanların doğal yaşam alanlarının kesişmemesinden dolayı doğada  görülmezler ve ancak hayvanat bahçesi gibi yapay yaşam alanlarında doğarlar. Ayrıca günümüzde, tüm hayvanat bahçeleri tarafından kabul edilen kurallar çerçevesinde aslanlar ve kaplanlar bir arada tutulmadığından ligerların ve tigonların soyu tükenmek üzeredir. Bu durum, melez hayvanların genetik olarak güçlü olmamaları, birçok hastalığa karşı dirençsiz olmaları ve melez hayvanlara gebe olan annelerin sağlıksız gebelikler geçirdiği düşünüldüğünde, sevinilecek bir durumdur. 

İşte Kaslan ve Aklan (İng. Liger ya da Tigon)...

Liger (Kaslan) 

Erkek aslan ve dişi kaplanın çiftleşmesi ile ortaya çıkan melez canlıdır. Karada yaşayan en büyük etçildir. Dünya üzerinde 1000 kadar kaslan yaşamaktadır. Kedigiller familyasının en büyük üyesi olan bu dev hayvan genellikle hayvanat bahçelerinde hayatını sürdürmektedir. Ortalama bir erkek aslan 320 kilo, ortalama bir erkek kaplan 370 kilo kadar olabilirken, ölene kadar büyümeyi sürdüren bu melez hayvan 550 kiloya kadar ve 6 metreye kadar ulaşabilmektedir. 

Bu canlıların tarihi 18. yüzyıla kadar uzanmaktadır. İlk kaslanın 1978'te Hindistan'da dünyaya geldiği düşünülmektedir. 

Bunların dışında dişi bir liger ile erkek bir aslanın çiftleşmesinden dünyaya gelen canlıya da "liliger" adı verilmiştir. 

Kaslanlar aynı zamanda karada yaşayan en büyük etçil memelilerdir. 

Tigon/Tigron (Aklan)


Bir tigon.

Tigonlar ise erkek bir kaplanla dişi bir aslanın çiftleşmesi ile ortaya çıkan melez canlılardır. Tigonlar ya da aklanlar, ligerlar ya da kaslanlara göre daha nadir görülürler çünkü dişi aslanlarda cinsel çekim unsuru olan yele, erkek kaplanlarda olmadığı için dişi aslanlar, erkek kaplanlara karşı cinsel çekim duymazlar. 

Tigonlar ters melezi olan ligerlara göre de boyut olarak daha küçüktür. Bunun sebebi olarak kedigillerde büyüklük etkenlerinin anneye bağlı olması düşünülür. Neticede aslanlar kaplanlara göre daha küçük bir türdür. 


Resimde, soldaki bir Aklan(Tigon) sağdaki ise bir Kaslan (Liger). Boyut ve şekil farkı açıkça görülmektedir.

Melez Büyük Kediler

Büyük kediler arasındaki çapraz çiftleşmeler sonucunda ortaya çıkan, Tigon ve Liger dışındaki yavruların listesi şu şekildedir: 

Jagulep, Jaglion, jagupard, jaguon, jagleop (erkek jaguar / dişi pars)


Jagger, Tiguar (erkek jaguar / dişi kaplan)


Lepjag (erkek pars / dişi jaguar)


Marozi (erkek aslan / dişi pars)


Leopon (erkek pars / dişi aslan)

 

Kaynaklar: 

http://www.wikizero.biz/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvTGlnZXI

http://www.wikizero.biz/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvVGlnb24

 

 

Umut Utku TAŞDEMİR
Yönetici / 86 Yazı / 3,7M Okunma

1986 yılında şans eseri il olmuş bir İç Anadolu şehrinde doğdu. Henüz bir yaşındayken ailesinin işi sebebiyle memleketi olarak hissettiği yere, Antalya'ya taşındı. İlk ve orta öğrenimini Antalya'da tamamlamıştır. Üniversite öğrenimini tamamladığı Ankara'da ikamet etmektedir.  En ufak bilgi kırıntısına dahi müthiş bir iştahla saldıracak kadar meraklı yapısı sayesinde ilgi alanı geniş olan yazarımız, özellikle müzik, sinema ve biyoloji konuları ile ilgilidir.  Minnak bir de kızı vardır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST