Rudist

Rudist Nedir? Rudist Fosilleri

Biyoloji

28 Ocak 2019 10:44

 

279

Paylaş:

Rudistler geç Jura Dönemi ve Geç Kretase Dönemleri arasında yaşamış, Denizlerin resif yüzeylerinde bulunan canlı türleridir. Günümüze dair fosiller Akdeniz, Orta Doğu, Karayipler ve Güneydoğu Asya'daki tropik bölgelerde bulunur. Nesli yok olana kadar resif dünyasına hükmetti. 

Resif Yüzey

Rudistler, resif adı verilen, su ve canlı birikiminden oluşan yüzeye yakın derinliklerde sığ bir yapıya sahip yüzeylerde yaşarlar. 

Bu resimde dinozorların yaşadığı dönemde sıcak bir denizin içinde yaşayan canlıların temsili görselidir. Denizin yüzeyinde arka taraftaki rudistleri görebiliyorsunuz. Bu dönemlerde tropikal olan ve rudistlerin sık bulunduğu bu bölgede Tetis Okyanusu bulunuyordu. Zamanla Kıtaların hareketleri Dünya'nın yeniden şekillenmesi neden oldu. Bu okyanustan arda kalanlar günümüzde Akdeniz Bölgesine denk gelmektedir. Bu nedenle bu bölgelerde Rudist fosilleri sıklıkla görülebilir. 

2019 yılında Konya'nın Hadim ilçesindeki Geyik Dağlarında kireç taşlarında bir takım fosiller keşfedildi. 99 yıllık olduğu tespit edilen bu fosillerin Rudist kalıntıları olduğu anlaşıldı. 

Bu fosil yatağının bilim dünyası için çok önemli olduğunu söyleyebiliriz.


👇 DAHA FAZLASI İÇİN BİZİ TAKİP EDİN, KATKI SAĞLAYIN!

etiketler: rudist, Rudists, Hippuritoida, konya fosil, akdeniz bölgesi, Tetis Okyanusu Rudistler, rudist nedir?, fosil

Emre AKKAYA
Emre AKKAYAYönetici

1992 Ankara doğumlu. Yazılımcı ve amatör astronom. Araştırmayı ve bilgi paylaşmayı sever..

Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap
Gönder

İlginizi çekebilir