Loading

Okyanusun derinlerinde yaşayan canlılar

Chauliodus

Okyanusun derinlerinde yaşayan canlılar hakkında bildiklerimiz uzay hakkında bildiklerimizden daha azdır. Oksijen, ışık ve yüksek basınç gibi etkenlerden dolayı araştırma yapmak çok zordur. Bugüne kadar hakkında bilgi toplanabilen bazı canlılar bu makalede derledik

Fener Balığı

Fener Balığı

Bilim dünyasında Lophius Piscatorius olarak bilinir. Yassı bir vücuda sahiptir. Okyanusun derinliklerinde yaşayan bu balık ağzının ön kısmında dikenler bulundurur. Bu dikenler üzerinde bulunan bakterilerin emzimesi sonucunda da ortaya bir ışık açığa çıkartır. Fener balığı denmesinin nedeni de budur. Yaydıkları bu ışık, diğer canlıların ilgisini çeker ve ışığa doğru yaklaşırlar. Fener balığı ise avını bu yöntemle avlamış olur. Çok ilginç bir üreme yapısına sahiptirler. Dişi Fener balıklarının yaydığı ışığa gelen erkek Fener balıkları dişinin sırtına yapışıp kan dolaşımıyla doğrudan iletişim kurmaya başlar. Bu yöntem ile bir süre yaşayan erkek beslenemediği için tüm iç organlarını yitirir. Ancak spermlerini de bu yöntem ile aktarmış olur. Sonucunda ise erkek eriyerek ölür ve dişi yumurtlama evresine geçer.

Fener Balığı Üstten Görünüm

Fener balığının ortalama ağırlığı 50kg, ortalama büyüklüğü ise 40-60cm'dir. Ancak bugüne kadar tutulan en büyük Fener balığı 150cm olarak ölçülmüştür.

 

Kağıt Balığı (Oarfish)

Kağıt balığı animasyonu

Kemikli balık türlerinin en büyüğü olan oarfish, deniz canavarı olarak bir çok hikayeye konu olmuştur. Ağ veya olta ile yakalaması pek mümkün olmayan kağıt balıkları 14-15  metreye kadar çıkabilir. Kağıt balıkları, okyanusun derinlerinde yaşar ve proteinlerle beslenir. Ilıman olan yerlerde yaşar ve genelde Batı Pasifik okyanusunda görünür.

 

Kağıt balığı yakalayan insanlar Kağıt balığı yan görünüm

 

Barreleye Balığı

Barreleye Fish

Nam-ı diğer, transparan kafalı balık 😊 Kafasının önün tarafı opak olduğu için, ilginç balık türleri arasında yer alıyor. Okyanusun derinliklerinde yaşayan bu balık ile ilgili geniş çaplı bir araştırma yapılmadığı için pek bir bilgiye sahip değiliz. Diğer balıkların aksine, bu balığın gözleri tıpkı insanlarda olduğu gibi yüzünün ön kısmında bulunur. Balığın ön tarafından bakıldığında kafasının içi tamamen görülür. Gözleri, ışığı toplamada çok başarılı olduğu için keskin bir görme yetisine sahiptir. 

Barreleye fish animasyonu

 

Blobfish

Blobfish

Blobfish görünümü gereği çok tuhaf bir balık türüdür. Bu nedendir ki çirkin balık olarak adlandırılır. Yarım metreye büyüyebilen bu balık türü, 4kg ila 6kg arasında ortalama ağırlığa sahiptirler. Burnu andıran yüz şekli nedeniyle insan suratına da benzetilmektedir. 

 

 

Goblin Köpekbalığı

Bilim dünyasında Mitsukurina olarak tanımlanıyor. Okyanusun derinlerinde yaşayan canlı türlerinden birisidir. Nadir görünen canlılardandır.  Genelde denizin dibinde yaşar. ancak beslenmek için 200metre civarlarında da bulunabilir. Bugüne kadar tespit edilmiş en büyük goblin köpekbalığı 5.5 metre olarak ölçülmüştür.

 

Dev İsopod (Bathynomus)

Dev İsopod Yüzü

Bu tür, derin okyanus canlılarındandır. Atlantik, Pasifik ve Hint okyanuslarının soğuk bölgelerinde yaşar. Tesbih böceklerine benzerlikleriyle dikkat çekmektedirler.

Bathynomus Giganteus - Dev İsopod

Axefish (Argyropelecus hemigymnus)

Tüm okyanuslarda görülen bu canlı türü, okyanusun 200-1000 metre aralığında (mezopelajik bölgelerde) bulunur.  Ortalama boyutu 38mm'nin üstündedir. Erkeklerin koklama yetisi dişilerin koklama yetisine göre daha gelişmiştir. Hakkında yeterli derecede bilimsel araştırma yapılmadığı için çok geniş ölçüde bilgi bulunmamaktadır. 

 

Dumbo Octopus

Dumbo ahtapotu, okyanusun 3000 - 4000 metre aralığında bulunurlar. Kimi zaman 9000 metrede bile görüldükleri olmuştur. 1.8 metreye kadar uzayabilirler. Bir gözünün boyutu 12mm kadardır. Bu iri gözleri canlının dikkat çeken noktasıdır. Yüzdüklerinde kolları vücudunun arka tarafında bir etek gibi açılır. Bu nedenle şemsiye ahtapotlar grubunda yer alırlar. Kepçe kulaklarının olması, fil ile bir benzerlik düşüncesine yol açar. 

 

 

Viperfish ya da Engerek Balığı (Chauliodus)

Engerek Balıkları, 500-1800 metre derinlik aralığında yaşayan derin okyanus canlısıdır. Gündüzleri 500-600 metre derinlikte avlandıktan sonra geceleri daha derinlere inerler. Ortalama boylar 35cm civarındadır. Uzun ve sivri dişlere sahip olan ağzı, vücuduna oranla hayli büyüktür. Vücudunun yan tarafından ışık saçarak avlarının dikkatini üstüne çeker.

 

Dragonfish

Derin okyanus canlılarından birisidir. Hakkında pek detaylı bilgi olmasa da ortalama 15cm boyutlarında olduğunu ve en büyük boyutunun 26cm olarak ölçüldüğü biliniyor. Bu canlının üzerinde dikenler bulunur. Bilim dünyasında Stomiidae olarak tanımlanıyor. 

 

Fırfırlı Köpek Balığı

Bir köpekbalığı türüdür. Bilim dünyasındaki adı Chlamydoselachus anguineus olarak ifade edilir. Bu canlı türünün soyu tükenmek üzeredir. Fosillerden elde edilen bilgilere göre kayıtlara geçmiştir. 120 ile 1280m aralığında yaşadıkları düşünülen bu canlıllar, yılan balıklarına benzerler. Diğer köpek balıkları ve derin su kemikli balıkları ile beslenirler. 

 

Vampir Kalamalar (Vampire Squid)

Vampire Squid

Bu canlı türü, anotomi olarak diğerlerinden çok farklıdır. Cehennemden gelen vampir kalamar olarak efsanelere konu olmuştur. Çok derinlerde ve ılıman okyanus koşullarında yaşarlar. Maksimum 30cm boyuna erişebilen bu canlının derisi pelerin gibidir. Diğer canlılardan farklı olarak dipte bulunan organizma parçacıkları boğazına götürerek beslenir. Çoğu canlının yaşayamadığı minimum oksijen seviyesinde yaşamaktadır. Tehlike hissetiğinde kendisini korumak için mavi parlak bir mürekkep bırakır. Bu mürekkep zehirlidir. Kırmızı olan gözleri vampir adını almasına neden olmuştur.

 

 

Emre AKKAYA
Yönetici / 81 Yazı / 2,5M Okunma

1992 Ankara doğumlu. Yazılımcı ve amatör astronom. Araştırmayı ve bilgi paylaşmayı sever..


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST