Loading

Fillerin Uzak Mesafelerden Haberleşmesini Sağlayan Özellikleri

Konuşan Filler

Fillerin çok zeki canlılar olduklarını biliriz. Hortumları ile çıkardıkları sesler ve vücut dilleri ile insanlarla bile iletişim kurmakta zorluk çekmezler. Ancak fillerin kendi aralarında kullandıkları özel bir iletişim yöntemi daha olduğunu biliyor muydunuz? 

Afrika'nın geniş savanalarında yaşayan bu canlılar gruplara bölünerek farklı bölgelerde yiyecek ararlar. Bir filin hortumu ile çıkardığı ses başka bir fil tarafından 8 km öteden bile duyulabilir. Ayrıca fillerin genizlerine açılan özel bir organ yardımı ile çıkardıkları, insanın duyamayacağı kadar düşük frekanslı sesler 18 km'ye kadar diğer filler tarafından işitilebilir. 

Fakat fillerin yaşadığı alanlar çok daha geniştir. Geniş alanlara yayılan filler birbirlerini göremez ve duyamazlar yine de birbirleri ile iletişim kurmaları gerekebilir. Peki nasıl? 

Fillerin çok daha uzak mesafelerdeki akrabaları ile anlaşmalarını sağlayan şey üzerinde yürüdükleri yerin ta kendisidir. Sesin iletildiği ortamın yoğunluğu arttıkça, ses titreşimlerinin daha hızlı ve daha uzun mesafelere ulaşması fillerin çok daha uzak mesafedeki akrabaları ile iletişim kurmalarını sağlamaktadır. Üstelik bu yöntem hava koşullarından ve diğer çevresel faktörlerden daha az etkilenmektedir. 

Örnek olarak 80 kiloluk bir insanın yerde sıçraması toprak aracılığı ile yaklaşık olarak 1,5 km öteye iletilebilmektedir. Bu harekete sebep olan ağırlık arttıkça sesin ulaştığı mesafe de artmaktadır. Bu şekilde 3 tonluk bir filin ayağını yere vurması ile oluşan titreşimler yaklaşık olarak 36 km öteden duyulabilmektedir. 

Buna ek olarak fillerin ön ayak tabanlarında bulunan yağ kesecikleri bu titreşimleri algılamalarını da kolaylaştırıyor. Ön ayaklardan alınan bu titreşimler, bacak ve omuz kemikleri ile fillerin kulaklarına iletiliyor. 

Yani geniş savanalarda yeri bir telsiz ağı gibi kullanan filler için "yerin kulağı vardır" atasözü farklı bir anlam kazanıyor. 😊 

Kaynaklar

https://aaspot.net/filler-kendi-aralarinda-nasil-iletisim-kurarlar-fillerin-gizemli-iletisim-araci/

https://seyler.eksisozluk.com/birbirinden-cok-uzakta-olmasina-ragmen-kusursuz-iletisim-kurabilen-fillerin-sirri

https://www.mnn.com/earth-matters/animals/photos/12-facts-change-way-see-elephants/elephants-can-hear-through-their-feet

 

 

Umut Utku TAŞDEMİR
Yönetici / 86 Yazı / 3,7M Okunma

1986 yılında şans eseri il olmuş bir İç Anadolu şehrinde doğdu. Henüz bir yaşındayken ailesinin işi sebebiyle memleketi olarak hissettiği yere, Antalya'ya taşındı. İlk ve orta öğrenimini Antalya'da tamamlamıştır. Üniversite öğrenimini tamamladığı Ankara'da ikamet etmektedir.  En ufak bilgi kırıntısına dahi müthiş bir iştahla saldıracak kadar meraklı yapısı sayesinde ilgi alanı geniş olan yazarımız, özellikle müzik, sinema ve biyoloji konuları ile ilgilidir.  Minnak bir de kızı vardır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST