Loading

Kelebek ve Güve Arasındaki Farklar

Çoğu zaman kelebekler ve güveleri karıştırırız. Peki bu canlıların farklılıkları nelerdir? Bir kelebek ve güveyi nasıl ayırt edebiliriz?

Güve ve Kelebek

Aslında hem kelebekler hem de güveler Lepidoptera takımına ait böceklerdir ancak kelebekler ve güveler arasında çok fazla fiziksel ve davranışsal farklılıklar mevcuttur. Bu yüzden halk arasında kelebekler ve güveler sıklıkla karıştırılırlar. 

Aşağıda kelebekler ve güvelerin davranışsal ve fiziksel farkları göreceğiniz tablolar bu farkları anlamada yardımcı olacaktır. Bu özellikler genel geçer olarak doğru olsa da zaman zaman istisnaları ile karşılaşmak mümkündür.

 

Kelebekler ve Güveler Arasında Fiziksel Farklar

  Kelebekler Güveler
Antenler Genellikle ince uzundurlar ve uçlarında top veya kanca şeklinde almaçlar bulunur. Daha kısa ve tüylü ya da tarak şeklinde antenlere sahiptirler. 
Kanatlar Genellikle açık ve renkli kanatlara sahiptirler. Çiçekler üzerinde kamufle olmaya ya da göz benzeri şekillerle düşmanlarını korkutmaya yararlar. Kelebeklerin kanatları genellikle daha büyüktür (Ancak en büyük kanatlar yine de bir güve türüne aittir). Ayrıca kelebeklerin kanatları birbirinden bağımsızdır.  Kapalı ve desenli kanatlara sahiptirler. Genellikle daha küçük kanatları vardır. Kamuflajları daha geniş alanlarda işe yarayabilir. Güvelerin kanatları birbirine bağlıdır. Çok daha çeşitli kanat şekillerine sahiptirler.
Pupa ve Larvalar Larvaları bulundukları yapraklarla beslenir ve 3-6 hafta sonunda pupa evresine geçerler. Pupaları genellikle krizalit oluşturur. (Sert bir kabuk içinde korunurlar)  Larvaları bulundukları ortamdaki cansız organik besinlerle beslenirler ve 1-2 hafta içerisinde pupa evresine geçerler. Pupaları genellikle ipek bir koza ile korunur. Güve larvaları kelebek larvalarına göre daha geniş bir renk ve şekil çeşitliliğine sahiptirler.
Gözler Böceklerin çoğunda bulunan ayrı ayrı çalışan bileşik gözlere sahiptirler.  Gececil böceklerde bulunan birbirleri ile etkileşen bileşik gözlere sahiptirler. 
Vücut Yapıları Daha ince, daha uzun ve daha pürüzsüz vücutlara sahiptirler.  Daha kısa, daha kalın ve daha tüylü vücutlara sahiptirler.
Renkler Genellikle daha parlak renklere sahiptirler ve renkli çiçekler üzerinde kamufle olmaya ya da renkleri ile düşmanları korkutmaya adapte olmuşlardır.  Daha soluk ve pastel renklere sahiptirler ve bulundukları her ortama adapte olabilirler. Ayrıca larvalarının renk değiştirme özellikleri vardır. Bunun yanı sıra güve larvaları renk olarak daha çok çeşitliliğe sahiptir. 

 

 

Kelebekler ve Güveler Arasında Davranışsal Farklar

  Kelebekler Güveler
Aktivite Saatleri Kelebekler genellikle gündüzleri aktiftir. Güveler genellikle geceleri aktiftir.
Dinlenmede Kanat Pozisyonları  Dinlenme esnasında kelebeklerin kanatları açıktır ve vücudun üstündedir. Dinlenme esnasında güvelerin kanatları düzdür ve gövdelerini örtecek şekilde ya da yanlarda durur.
Üreme Güvelere göre daha yavaş ürerler.  Kelebeklere göre daha hızlı ürerler. 
Beslenme Şekilleri Genellikle çiçek özleri ve polenlerle beslenirler.  Bulundukları yere ve türlerine göre meyve, tahıl, yaprak, deri, yün ya da diğer canlılarla beslenirler. 
Hareket Şekilleri Kanatları daha büyük olduğundan daha yavaş kanat çırparlar. Kanat çırparken genellikle ses çıkarmazlar ve yalpalayarak uçarlar.  Küçük kanatları ve kanat pozisyonları nedeniyle daha hızlı kanat çırparlar. Kanat çırparken sinekler gibi ses çıkarabilirler. Daha düz bir uçuşları vardır.
İnsanlara Etkileri Tozlaşmaya katkılarından dolayı genellikle bitkilerin üremelerine yardımcı olurlar ve insanlar için faydalıdırlar. Bazı türlerin tırtılları bitkilerin yapraklarını yiyerek zarar verebilir. Genellikle tarım ürünleri ve giysilere zarar verirler. İnsanlar için zararlı haşereler sınıfına girerler. 

 

Umut Utku TAŞDEMİR
Yönetici / 86 Yazı / 3,7M Okunma

1986 yılında şans eseri il olmuş bir İç Anadolu şehrinde doğdu. Henüz bir yaşındayken ailesinin işi sebebiyle memleketi olarak hissettiği yere, Antalya'ya taşındı. İlk ve orta öğrenimini Antalya'da tamamlamıştır. Üniversite öğrenimini tamamladığı Ankara'da ikamet etmektedir.  En ufak bilgi kırıntısına dahi müthiş bir iştahla saldıracak kadar meraklı yapısı sayesinde ilgi alanı geniş olan yazarımız, özellikle müzik, sinema ve biyoloji konuları ile ilgilidir.  Minnak bir de kızı vardır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST