Loading

Mantis Karidesi, Gücü ve Görüşü ile Muazzam Bir Canlı

Mantis Karidesi

Küçük dev deyiminin hakkını layıkıyla veren bir canlı, Mantis Karidesi (Stomatopoda). Peygamberdevesi Karidesi ya da olağandışı kabiliyetleri sayesinde atıf niteliğinde Uzay Karidesi olarak da tanınıyor. Küçük çünkü tespit edilebilmiş en büyük birey 46,1 cm. Ortalama 10 ile 38 cm arasında oluyorlar. Dev çünkü ebadına oranla dünyanın en güçlü yumruğuna sahip. Eğer o yumruk biz insanlarda olsaydı tek yumrukla çeliği parçalamak işten bile olmazdı.

 Bilimsel verilere bir göz atalım ve bu yumruk neden bu kadar ünlü görelim; Yumruğunun 0,22 kalibrelik bir kurşuna eşdeğer güç üretebildiği tespit edilmiştir, etrafındaki suyu kaynatıp buharlaştırır ve şiddetiyle anlık bir ışık oluşturacak güçtedir. Vücuduna oranlarsak ağırlığının 50 katı güçte bir yumruk savurduğunu görürüz. Bu yumruğu atmak için uzuvlarını yerçekiminin 10.000 katı hızla ivmelendirebilir ki bu da bir gösteri pilotunun maruz kaldığı merkezkaç kuvvetinin 1000 katına denk gelir.

Bilimkurgu okur gibi oldu değil mi? Ancak böyle bir yumruğun düşmanın vücudunda delik açtığını hatta uzuvlarını koparabildiğini öngörmek zor olmasa gerek. Mantis Karidesinin kolları çelikten daha dayanıklı olduğu kadar hafiftir de ve müthiş hızlı reflekslere sahiptir. Bu minicik canlı saniyede 23 metre hızla ilerleyebilen şok dalgaları yaratabilir. Tabi tüm bunlardan sonra akla ilk gelen kendisi o küçük gövdesi ile bu gücü nasıl kaldırabiliyor? Bunun sırrı kabuğunda yatıyor. Mantis Karidesinin kabuğu iki katmandan oluşur; üst katman kemik benzeri bir seramik yapı iken alt katman muazzam bir esneme kabiliyeti olan biopolimerlerden oluşur. Bu esnek yapı Karidesin kendisinin ürettiği güçten zarar görmemesini sağlar. Seramik üst katmansa Mantisi basınçtan ve dış fiziksel etmenlerden korur.

Bu büyüleyici canlının özelliklerini ve mekanizmasını keşfeden bilim insanları heyecanlı çünkü bilim her zaman olduğu gibi doğadan ilham almakta ve Mantis Karidesinin bu eşsiz yapısının mikro robotlar üretmekte aydınlatıcı olacağını düşünmekteler.

Bitmedi. Hayranlıkla anlattığım Mantis Karidesinin bir diğer şaşırtıcı özelliği ise gözleri. İnsana kıyasla 20 kat daha gelişkin bir görüşe sahiptir ve 100.000 civarında renk algısına sahiptir. Gözlerini birbirinden bağımsız hareket ettirebilir ve nerdeyse 360 derecelik bir görüş açısına sahiptir. Her bir gözde 3 mercek vardır. Sadece nesnelerin, canlıların değil korkunun rengini de görebilirler. Soluk verirken saldığımız havanın rengini dahi görebilirler. Bunun ardında da yine biz insanları kat kat aştıkları bir özellikleri var. İnsan gözü 3 farklı ışını algılayabiliyorken Mantis Karidesi; radyo dalgaları, mikrodalga, kızılötesi, morötesi, x ışınları ve gama ışınları dahil olmak üzere 12 farklı ışını algılayabilir. Bu nedenle çevresindeki dünyayı nasıl gördüğü bizim hayal edebileceğimizin ötesindedir.

Uzaylıları hep gezegenimizin dışında ararken dünyamızın da uzaya ait olduğunu en net hatırlatan canlılardan biri ile tanıştık, neye benzediğini ve nasıl hareket ettiğini merak edenler için ağır çekim görüntülerinin de olduğu bu videoyu buraya bırakıyorum;

 

 

Seval KESKİN
Redaktör / 22 Yazı / 191,2K Okunma

1985 doğumlu. Yazılım sektöründe geçirdiği kurumsal yılların ardından şu an huzurla çevirmen olarak çalışmakta. Kalıplaşmış düşünce çerçevelerinin dışına çıkabilen insanları ve bunun dışında kitaplarıyla yalnızlığı tercih eder, kedi sever, bisiklet biner, doğa aşığı bir kamp insanıdır.  


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST