Loading

Bilim Virüsünü Mardin’de Bulaştırmaya Var mısınız?

Bilim Virüsü Mardin Etkinliği

 

Bilim Virüsü Nedir?

Bilim Virüsü, gerçeğe ulaşan tek yolun bilim olduğuna inanan bir grup gönüllü tarafından 2017 yılında kuruldu. Şule Yücebıyık liderliğinde yeni nesil eğitimciler, iş ve bilim insanlarından oluşan gönüllü virüsler, gençlere bilim tutkusu bulaştırmayı hedefliyor.

Amacı ise bilimin bir düşünce ve yaşam biçimi olarak yayılmasını sağlamak. Gençlere, 21’inci yüzyılın ihtiyacı olan yetenekleri kazandırırken, öğrenme deneyimlerini desteklemek.

Bilim Virüsü hareketi, birbirimizden öğrenecek çok şeyimiz olduğuna inanır. Bu nedenle bilim, eğitim, sanat ve iş dünyası ile yetenekli virüsler arasında köprüler kurar, fayda yaratmak için çalışır.

Bilim Virüsü, bilime tutkulu herkes içindir. Disiplinler arası bir öz – keşif ortamıdır. Esnek, kendini sürekli yenileyen öğrenme platformları yaratır.

Bilim Virüsü Programları 2 ile 8 haftalık periyodlarda, Cumartesi/Pazar günleri gerçekleştirilir. Katılım ücretsizdir.

Programa katılan öğrencilere, virüs sertifikasıyla ‘bilim virüsü’ olur.

 

Etkinlik Zamanı: 21 Ağustos 2019

Bilim Virüsünü Bulaştırmak için şimdi de Mardin'deyiz.

Sosyal girişimci Şule Yücebıyık tarafından 2018 yılında kurulan Bilim Virüsü hareketi, İstanbul ve Bursa’dan sonra Mardin’de yayılmak üzere yola çıkıyor. 21 Ağustos’ta Mardin’in Nusaybin ilçesindeki Dara Antik Kenti’nde düzenlenecek olan Bilim Virüsü Buluşması’na 300’e yakın lise ve üniversite öğrencisinin katılması bekleniyor.

Etkinlik Hakkında

Buluşmaya, dünyanın sayılı fütüristleri arasında gösterilen, M-Gen merkezinin kurucusu Ufuk Tarhan, girişimci Enis Erdem Yurdatapan, arkeolog Mesut Alp katılacak.

Etkinlikte gençler için girişimcilikten astronomiye dek farklı atölyeler de yapılacak.

Gerçeğe ulaştıran tek yolun bilim olduğu düşüncesiyle kurulan Bilim Virüsü hareketi, Türkiye’nin dört bir yanında gençlere bilim tutkusunu ve 21’inci yüzyılın en önemli yetkinliği olan ‘bilimsel düşünce’ anlayışını bulaştırmayı hedefliyor.

Bilim insanları, iş insanları, eğitimciler, sanatçılar ve sosyal girişimcilerin içinde yer aldığı Bilim Virüsü hareketi, ücretsiz düzenlenen bilimsel atölye programları ve etkinliklerle bugüne dek yüzlerce gence ve çocuğa ulaştı.

Daha önce İstanbul ve Bursa’da 9-15 yaş arasındaki öğrencilere atölye programları düzenleyen Bilim Virüsü, ilk ‘Bilim Virüsü Buluşması’ etkinliğini Mardin’de düzenliyor.

Konuşmalar

Açılış ve Hoş Geldiniz Konuşması
Fatma Dilan Güneş - Bilim Virüsü Mardin Temsilcisi
Bir Virüsün Hikayesi
Şule Yücebıyık - Bilim Virüsü Kurucusu
Gelecek Peşinizde!
Ufuk Tarhan - Fütürist, M- Gen Merkezi Kurucusu
Bilim Girişimciliği
Enis Erdem Yurdatapan - Girişimcilik Sevdalısı
Bilimin Işığında Kent Tasarımları
Burçin Gürbüz - Mimar, Tasarım Atlas Kurucusu

Atölyeler

* İnsanlık Tarihi ve Arkeoloji
* Artırılmış Gerçeklik
* Astronomi

 

Bilim Virüsü İçin Ne Dediler?

EMİN ÇAPA, Ekonomist - Gazeteci
'Bilim Virüsü olağanüstü güzel bir hayalin küçük adımlarla başlamış hali. Sevgili Şule Yücebıyık bir hayal kurdu ve kenarda durup seyretmek yerine gençlere Bilim Virusu’ü buluşturmayı seçti. Müthiş bir ekiple müthiş gençlere dokunuyorlar.'


SELÇUK ŞİRİN
'İstanbul’da başlayan bu projenin Anadolu’nun dört bir yanına ulaşması an meselesi. Malum, bilim de virüs gibi bulaşır, çoğalır ve hızla yayılır. Yeter ki hayallerimiz eksik olmasın.'

 

Bilim virüsüne destek olmak için tıklayınız...

BİLGEYİK
Yazar / 38 Yazı / 545,0K Okunma


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST