Loading

Dünya'nın En Zehirli 9 Örümceği

Latrodectus Bishopi

Dünya'da bilinen 43.000 örümcek türü vardır. Bunlardan çok küçük bir kesimi insanlar için ölümcül sayılabilecek derecede zehirli ve saldırgandır. Örümceklerin genel olarak insanlarla bir alıp veremediği yoktur. Yani insanlar için çoğu örümcek türü tehlikeli değildir. Tabii örümcekler için insanlar her ne kadar tehlikeli olsa da 😓 

Örümceklerin zehir mekanizmaları daha küçük canlıları avlamak için tasarlanmış. Bu nedenle çoğu türün, insanlar üzerinde çok etkisi bulunmaz. Ancak zehirli olan bazı türler panzehir bulunmadığı taktirde insanları hızlı bir şekilde öldürebilir. Çoğu ülkede bulunan zehir merkezleri tarafından kurulan tesislerde bir çok zehir için panzehir bulunur ve acil müdahale ile insanlar kurtulabilir (Ayrıca Bknz: Panzehir Nedir? Nasıl Üretilir ve Nasıl Çalışır?)

Şimdi gelelim Dünya'nın en zehirli 9 Örümceğine....

Kahverengi Yalnız Örümcek (Loxosceles Reclusa)

Kahverengi Yalnız Örümcek (Loxosceles Reclusa)

Bu örümcek türü Amerika'da bulunan en zehirli örümcek türlerinden birisidir. Isırdığı bölge damarı tahriş ederse yoğun derecede şişlik, kızarıklık ve ağrı hissedilir. Isırığın ardından oluşan yaranın iyileşmesi aylarca sürebilir. Eğer enfekte olursa bu süre uzayacağı gibi hayati tehlike de söz konusu olur. Bu örümceğin ısırığı sonucu hayatı kaybeden insan sayısı oldukça azdır. Bu örümcekler genel olarak mağaralarda, kemirgen hayvanların yuvalarında sık görülür. Ayrıca örümceğin üzerinde adeta bir kemanı andıran desen bulunur.

Brezilya Gezgin Örümcekleri (Phoneutria)

Bu türün bir diğer adı da Muz Örümceği'dir. Ön ayaklarını havaya kaldırıp agresif bir duruş sergilerler. Bu türün zehri insanlar için çok tehlikelidir. Ölümcül noktaya kolayca ulaşabilir. Zehrin çok ilginç semptomları bulunur. Bu zehir sinir sistemine doğrudan zarar verir. Düzensiz kalp atışı, salyada artış, erkeklerde uzun süreli ve ağrılı ereksiyona neden olur.

Sarı Keseli Örümcek (Cheiracanthium)

Bu tür insanlar için çok zehirlidir. Amerika'da sık görülür. Bu örümceğin zehri doğrudan hücrelere zarar verir ve işlevini bozar. Isırılan bölgede kızarıklık ve şişlik gibi reaksiyonlara neden olur. Bu örümcekler çok saldırgan değildir. Ancak yumurtalarını korumak için her şeyi yapabilir.

Kurt Örümceği (Lycosidae)

Kurt Örümcekleri, avlanırken zıplamalarıyla bilinir. Her ne kadar saldırgan bir tür olmasa da kendilerini savunmak zorunda hissettikleri anda insanlara da saldırabilir. Bu türün ısırığı ölümcül değildir. Isırık sonrasında saldığı zehir yoğun bir acıya neden olur. Arı sokmasına benzetilebilir. 

Karadul Örümceği (Latrodectus)

Latrodectus

Karadul, ABD'de 2.500'den fazla insanın zehir merkezini ziyaret etmesine neden olur. Bu örümcek ısırığı, deriye bir iğne batırılmasına benzetilebilir. Şiddetli kas ağrısı, kramp, yoğun mide bulantısı ve solunum güçlüğüne neden olur. Bu yaşanan semptomlar genelde ölümcül bir risk oluşmadan atlatılır. Ancak çocuklar ve yaşlılar için bu durum geçerli değildir. 

Kahverengidul Örümceği (Latrodectus geometricus)

Örümcek, ten rengine yakın bir tonda olan kahverengidir. Kahverengidul örümceğinin zehri, Karadul örümceğinin zehrinden 2 kat daha tehlikelidir. 1990'ların başında bir kaç kişinin ölümü bu tür ile ilişkilendirildi. Ancak onların ölüm nedeni hijyenik ve doğru bir tedavi (panzehir) uygulanması oldu.

Latrodectus Bishopi

Bu örümcek türünün ısırığı karadul örümceğinin ısırığına benzer. Semptomların hepsi karadul örümceği ısırığı ile aynıdır. Çok az miktarda zehir enjekte ettiği için ölümcül bir tehlike içermez. Ancak yaşlılar ve çocuklar bu zehir için savunmasızdır ve ölüm riski taşıyabilir.

Redback Örümceği (Latrodectus hasselti)

Redback öürmceklerinin zehri doğrudan sinirlere etki eder. Bu örümcek türünün bir özelliği de ne kadar zehir bırakacağını kontrol edebiliyor olmasıdır. Bu durumda da ısırık sonucunda oluşan etkiler enjekte ettiği zehir miktarına göre değişkenlik gösterir. Tüm semptomlar panzehir ile tedavi edilmektedir. Bu zehirden kaynaklı son ölüm 1956 yılında görülmüştür. 

Atracinae

Avustralya'da ve Kuzey Amerika'da görülür. Bu zehirli türden kaynaklı son 1920'lerde Avustralya'da görülmüştür. Geliştirilen panzehir sayesinde ölümler engellenmiştir. 

 

 

Emre AKKAYA
Yönetici / 81 Yazı / 2,5M Okunma

1992 Ankara doğumlu. Yazılımcı ve amatör astronom. Araştırmayı ve bilgi paylaşmayı sever..


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST