Loading

Ağaçlardan Daha Uzun Süredir Yeryüzünde Bulunan Dünyanın En Eski 4 Hayvanı

horseshoe crab fossil

Ağaçlar 385 milyon yıl önce yer yüzünde belirmeden çok daha önce birçok hayvan okyanuslarda yaşamını sürdürmekteydi. Peki o günden bu yana çok az değişim geçirerek gelen bazı hayvanların hala var olduğunu biliyor muydunuz? İşte o hayvanlar: 

At Nalı Yengeci

445 yıl öncesine dayanan fosil kayıtları ile değişmeden günümüze erişmeyi başarmış bu hayvanlar sığ okyanus kıyılarında yaşarlar. At nalı yengeçleri sert bir dış iskelete sahiptirler ve uzun kuyrukları ve dikenleri vardır. İkisi büyük toplam 9 göze sahip olan bu hayvanlar mor ötesi ışıkları da algılayabilirler. Ayrıca kanları antibakteriyel içerikleri nedeniyle ilaç sektöründe önemli bir yere sahiptir. 

Nautilus

Dinozorlar daha dünyada yokken Nautilusler okyanuslarda cirit atıyorlardı.  Nautilusler fosil kayıtları 500 milyon yıl öncesine dayanan kabuklu deniz yumuşakçalarıdır. Kafadan bacaklılar sınıfına dahil bu hayvanlar, ahtapotlar ve kalamarlar ile ortak bir atadan gelmektedirler ancak dış kabuğa sahip olarak kalan tek kafadan bacaklı nautiluslardır. Nautiluslar 4-5 kolla doğarlar ve yaşlandıkça kol sayıları (30'a kadar) artar. Diğer kafadan bacaklılar gibi suyu sifon yöntemi ile iterek hareket ederler ve deniz kabukluları ile beslenirler. Nautilusların görme kabiliyetleri ve sinir sistemleri diğer kafadan bacaklılardan farklı olarak çok gelişmemiştir. 

Deniz anaları

Dünyadaki bütün denizlerde yaşayan ve 2000'den fazla keşfedilmiş türü olan bu canlıların 550 milyon yıldan daha eskiye dayanan bir geçmişleri vardır. Deniz anaları birden fazla organa sahip dünya üzerindeki en eski hayvanlardır. Bir beyne ve sinir sistemine sahip olmayan bu canlılar çok çeşitli renk ve şekillerde olabilirler. Vücutlarının Vücutlarının %90’ı sudan oluşan bu hayvanların bazı türleri aynı zamanda dünyanın en zehirli canlılarından biridir. Her ne kadar bir beyinleri olmasa da gelişmiş bir sinir sistemine sahiptirler ve ışığı algılayabilirler. Bilim insanları deniz analarının hala keşfedilmemiş binlerce türü olduğunu düşünmektedirler. 

Süngerler

İlk bakışta bitkiye benzeyen bu deniz hayvanları çok özeldir. Dünya okyanuslarında yaklaşık 580 milyon yıldır bulunmaktadırlar. 5000 den fazla türü olan bu canlılar farklı derinliklerde koloniler halinde yaşarlar. Süngerler herhangi bir iç organa ya da uzuvlara sahip değildirler. Bölünerek üreyebilen süngerlerin vücudunda besin iletimine yarayan ve aynı zamanda diğer deniz canlılarına yuva olan birçok kanal bulunmaktadır. Sinir sistemi de bulunmayan süngerler en basit hayvanlardan kabul edilirler. Süngerler dünyanın en eski fosil kayıtlarına sahip hayvanlarıdır. 

Umut Utku TAŞDEMİR
Yönetici / 86 Yazı / 3,7M Okunma

1986 yılında şans eseri il olmuş bir İç Anadolu şehrinde doğdu. Henüz bir yaşındayken ailesinin işi sebebiyle memleketi olarak hissettiği yere, Antalya'ya taşındı. İlk ve orta öğrenimini Antalya'da tamamlamıştır. Üniversite öğrenimini tamamladığı Ankara'da ikamet etmektedir.  En ufak bilgi kırıntısına dahi müthiş bir iştahla saldıracak kadar meraklı yapısı sayesinde ilgi alanı geniş olan yazarımız, özellikle müzik, sinema ve biyoloji konuları ile ilgilidir.  Minnak bir de kızı vardır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST