Loading

Terracotta Ordusu (Toprak Askerler) Nedir?

Terracotta Ordusu

Toprak/Taş Askerler veya Terrakotta Ordusu, ilk Çin İmparatoru Qin Shi Huang'ın mezarında bulunan terrakotta heykelleridir.

MÖ 210'da yapılan bu heykeller , 1974'te Çin'in Shaanxi eyaletine bağlı Xi'an yakınlarında bölge halkından olan bir çiftçi kuyu kazarken tesadüfen bulunmuştur.

Bu ordu atlar, at arabaları, oklar ve bronz kılıçlarıyla iki bin yıl yerin altında kalmıştır. Heykeller birbirine yakın kilden ve kırılgan olmaları sebebiyle arkeologlar inceleme yapmakta zorlanmışlardır.

Taş Askerlerin inşasının eski Çin hükümdarı Qin Shi Huang'ın ölümüyle alakalı olduğu söylenir. Çünkü onun hanedanlık döneminde hükümdar ölünce eşleri, özel eşyaları, hizmetkarları, savaş malzemeleri ve askerleriyle birlikte gömülürdü. Fakat Huang asker ve hizmetkarlarının ölmesini istememiş, öteki dünyada eşlik etmek üzere pişmiş toprak ve bronzdan askerler ve diğerlerinin hazırlanmasını istemiştir.

 

(Qin Shi Huang)

Ordunun ''İlklerin İmparatoru'' diye anılan Qin Shi Huang'ın mezarını koruduğuna inanılır.

Çin'deki tüm beylikleri yenerek savaşan Devletler Dönemi'ne son veren hükümdar, Qin Hanedanlığı'nı kurarak kendini imparator ilan etmiştir.

Tarihçi Si Maqian'a göre hükümdar hayattayken MÖ 246 yılında başlanan mezarın inşası 30 küsür yıl sürüp, bu inşaatta 700 bin kişi çalıştırılmıştır.

Mezar dörtgen şeklinde, güneyden kuzeye 350 metre uzunluk, doğudan batıya 345 metre genişliğinde olup 76 metre yüksekliğinde piramit şeklindedir.

Heykel askerlerin boyları 183-195 cm arasında değişkenlik göstermektedir ve her birinin yüz ifadesi farklıdır.

Kazı alanında hala toprak altında 8 bin asker,150 süvari atı, 520 atıyla birlikte 130 savaş arabası bulunduğu söylenmektedir.

-Qin Shi Huang mezarı ve Terracotta Ordusu, 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları Listesi'ne alınmıştır.

Eda
Redaktör / 19 Yazı / 258,2K Okunma

Gaziantep Üniversitesi

Marmara Üniversitesi


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST