Loading

Lamborghini’nin Hikayesi

Lamborghini traktörü ve spor arabası ile aynı karede

Bugünün efsane spor otomobil üreticisi Lamborghini markasının kurucusu Ferruccio Elio Arturo Lamborghini İtalya’nın Cento kentinde 28 Nisan 1916’da çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Armut her zaman dibine düşmez misali Ferruccio toprak yerine mekaniğe ilgi duyan bir genç oldu. II. Dünya Savaşı’nda İtalyan hava kuvvetlerinde savaşa katılan Lamborghini’nin mekanik dehasında İngilizlere esir düştüğü dönemin büyük etkisi olduğu söylenir. İngilizler, mekanik alanındaki yeteneklerini fark ettikleri bu genç havacıyı motor bölümünde çalıştırırlar. Rivayet çok da yersiz gözükmüyor çünkü Ferruccio bu süreçte farklı parçalarla araç üretmeyi ve bozuk araçları imkan dahilinde yaratıcılığını kullanarak tamir etmeyi öğrenir.

Savaştan sonra eve döndüğünde ilk olarak traktör üretmeye başlar Lamborghini. Bir yanda Fiat otomobillerini kendince modifiye ederken 1940'ların sonuna geldiğimizde Lamborghini parça alıp traktör üretmekten traktör parçalarını da kendinin sıfırdan üretmeye taşıdığı bağımsız bir fabrikanın başındadır.

Traktör işinde yakaladığı başarı onu klima ve merkezi ısıtma sistemleri işinde de takip eder ve kısa sürede İtalya’nın en zengin insanları arasında yerini alır. Haliyle zengin bir adam olarak spor arabalara olan ilgisi de daha yükselir. Mercedes SL300, Ferrari, Jaguar gibi muazzam arabaları sürmenin tadını çıkarır.

Kullandığı Ferrari marka otomobilde baş gösteren teknik aksaklık onu bir spor otomobil imparatoruna dönüştüren olaylar zincirinin başlangıcı olur. Standart bir kullanıcı arızalı aracı servise götürürken mekanik dehası Lamborghini, kendi traktör fabrikasında Ferrari'sinin vites problemi için bir çözüm üretir ve yüce gönüllülükle bu çözümü paylaşmak için bizzat Enzo Ferrari ile görüşmek ister. Sınırlı ve çok saygın bir sektörün devlerinden olan Enzo, Ferruccio’yu küçümser ve ona gidip traktörlerle uğraşmasını ve spor arabaları kendine bırakmasını söyler. Ve Lamborghini efsanesi bu etkileşimden sonra doğar.

Ferruccio, Ferrari’nin eski çalışanları Giotto Bizzarini, Franco Scaglione ve Gian Paolo Dallara’yı yeni girişiminde işe alır ve önlerine net bir hedef koyar; ünlü İtalyan otoyolu Autostrada del Sole’de 150 mil hıza ulaşacak güçlü ve lüks bir GT yaratmak. Bu hedef 4 ay içinde meyvesini verir ve Lamborghini’nin ilk lüks arabası 350GT doğar. 350GT 1964 yılında piyasaya çıktı ve kısa sürede 13 adet satıldı. Böylece iyi niyetli bir eleştirinin geri çevrilmesinin ne kadar pahalıya patlayabileceğini dünyaya ispat etmiş oldu.

 

Seval KESKİN
Redaktör / 22 Yazı / 191,2K Okunma

1985 doğumlu. Yazılım sektöründe geçirdiği kurumsal yılların ardından şu an huzurla çevirmen olarak çalışmakta. Kalıplaşmış düşünce çerçevelerinin dışına çıkabilen insanları ve bunun dışında kitaplarıyla yalnızlığı tercih eder, kedi sever, bisiklet biner, doğa aşığı bir kamp insanıdır.  


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST