Loading

Avrasya Kaya Resimlerinde Türk Kültür ve Mitolojisi

Avrasya Kaya Resimlerinde Türk Kültür ve Mitolojisi kitabı üzerine bir değerlendirme

kitap görseli

Bu kısa makalede Türk tarihi üzerine yapılan güncel çalışmalardan birisi olan "Avrasya Kaya Resimlerinde Türk Kültür ve Mitolojisi" başlıklı kitaba değinilmiştir. Kitabın yazarı Halil Can AKGÜN, uzun yıllardır sürdürdüğü akademik çalışmaları ve özel olaraksa kaya resimleri üzerine yürüttüğü incelemeleri, bir kitap çalışmasıyla yeni bir boyuta taşımıştır. Türk kültürü ve tarihi üzerine yapılan araştırmalarda kaya resimleri önemli kaynaklar olarak ön plana çıkmaktadır. Eski Türklerin geçmişiyle ilgili bilgi aldığımız "kaynak" niteliğindeki kaya resimleri, Türklerin inanç dünyası, gündelik hayatı, mitolojisi, gelecek tasavvuru, kişisel merakları ve ilgileri dahil olmak üzere çok geniş bir yelpazede bilgi içermektedirler. Türk tarihi üzerine yapılmış güncel çalışmalar içerisinde önemli bir pencere açan bu eser, araştırmacılar için önemli bir başvuru kaynağı olacak, alanın meraklısı okurlar içinse yeni ufuklar açacak bir kitap olacaktır.

Kabalcı yayınlarından çıkan kitabın sunuş yazısını Türk tarihi araştırmalarının önemli akademisyenlerinden Prof. Dr. Mustafa GÖKÇE kaleme almıştır. Kitap Türk kaya resim alanlarına değinerek, buralardaki gündelik yaşam izlerine, dini ve mitolojik tasvirlere odaklanmıştır. Kitabın tanıtım yazısı ise şu şekildedir;


"Daha yazının şekillenip sistemli hale gelmesinden önce, eski çağlarda insanlar kayalar üzerine yaşamlarından birçok sahneyi çizerek gerek Tanrı ile gerekse gelecek kuşaklar ile iletişim kurduklarını düşünüyorlardı. Hatta bazen yazı ve semboller kutsal bile sayılmıştır. Bu noktada ise sembollere ve kaya resimlerine "kutsal bir iletişim aracı" diyebiliriz. Kaya resimleri bir anlamda insanlığın ilk entelektüel çabalarını bizlere yansıtmaktadır. Türk kültürüne dair mevcut kaya resimlerinin bulunduğu coğrafyaya göz atıldığında Baykal Gölü’nün çevresinden başlayarak Buryatya, Güney Sibirya, Lena Irmağı kıyıları, Hakasya ve Tuva ile Gorno-Altay bölgeleri çevresinden Moğolistan, Kuzey Çin, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Afganistan, Azerbaycan, Doğu Anadolu, Batı Anadolu, Kafkasya, Kuzey Karadeniz ve Balkanlar’da yer aldığı görülmektedir.
Türk tarihinin eski devirleri ve kültürel anlayışının belirginleştiği dönemler hakkında bizlere çok önemli fikirler veren kaya resimleri; Türklerin sanatsal anlamda düşünce üslubunu, resimlerin mitolojik devirler ve kahramanlık hikâyeleri ile olan bağlantısını, ayrıca çizilmeye başlandığı zamanın Türkler tarafından algılanış biçimini bizlere yansıtmaktadır. Türkler tarafından çizilen kaya resimleri çoğunlukla insanın doğa, evren ve Tanrı’yla olan bağını çok ince detayları ile bizlere göstermektedir."

Yazar: Halil Can Akgün

Yayınevi: Kabalcı

Konu: Tarih, Araştırma-İnceleme

Kitap Linki: https://www.kitapyurdu.com/kitap/avrasya-kaya-resimlerinde-turk-kultur-ve-mitolojisi/644015.html&filter_name=halil+can+akgun

Onur Köse
Redaktör / 56 Yazı / 425,8K Okunma

| 🌿🐢 Yol, Tarih ve Doğa


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST