Loading

İskambil Kağıtlarının Anlamı ve Tarihi

İskambil Kağıtları

Pişti, Papaz Kaçtı, Briç, Poker, Batak, Rıfkı, Konken, Dost Kazığı... Hepimiz İskambil oyunlarına aşinayızdır.  Peki, 4 sınıftan ve 13 farklı karakterden oluşan bu 52 adet kağıdın anlamını ve tarihini hiç merak ettiniz mi? 

İskambil Kartlarının Tarihi

İskambil kartlarının kökeni tam olarak bilinmemekle beraber, tarot vb kart sistemlerinden türetildiği, Çin, Hindistan ve Arabistan'da 7. ve 10. yüzyıllar arasında modern kartlara benzer kartlarla oyunlar oynandığına dair kanıtlar mevcuttur. Hatta bu kart sistemini Marco Polo'nun Çin'den Avrupa'ya getirdiği tahmin ediliyor. Bugün oynadığımız standart 4 sınıflı 52 kağıt ise 14. yüzyılda Fransa'da geliştirilmiştir. Buradan da tüm dünyaya yayılmıştır. 

İskambil Kartlarına genel olarak bakıldığında 4 sınıfın 4 mevsimi, her sınıfa ait 13 kartın da her bir mevsime ait haftaları temsil ettiği düşünülür. Bu takvim ve zaman kavramına bağlılığından dolayı iskambil kartlarının oyun için icat edildiği fikrinden çok fal bakmak için icat edildiği fikri genel olarak kabul görür. 

İskambil Kart Sınıflarının Anlamı

1- İskambilin Sinek sınıfı ne anlama gelir? 

Yonca Yaprağı şeklidir. Köylü sınıfı temsil eder. Aynı zamanda iş yaşamı ve çalışma üzerine yorumlanır. Elementi Ateştir. Dikkat ederseniz genel olarak kartların sınıfları bazında oynanan oyunlarda da sinek en değersiz sınıftır. İşte böyle olmasının nedeni temsil ettiği sınıftır. 

2- İskambilin Maça sınıfı ne anlama gelir? 

14. yüzyıl Fransa'sında yaygın kullanılan bir mızrak ucunun tasvirinden yola çıkılarak yapılmış bir şekildir. Haliyle Orduyu Temsil eder. Aynı zamanda ölüm, keder ve ihanet olarak yorumlanır. Elementi Havadır.

3- İskambilin Kupa sınıfı ne anlama gelir? 

Esasında şekli bir kalkan tasvirinden kalbe evrilen bu sınıf asil sınıfı ve kiliseyi temsil eder. Kupalar destenin en mutlu kartlarıdır. Aynı zamanda aşk, arkadaşlık ve aile olarak yorumlanır. Elementi Topraktır. 

4- İskambilin Karo sınıfı ne anlama gelir? 

Şekli, yine dönemin Fransa'sında bulunan Ticari Deniz İşletmelerin kiremitlerini tasvir eder. Orta sınıfı temsil eder. Aynı zamanda kariyer, para ve seyahat olarak yorumlanır. Elementi Topraktır. 

Resimli İskambil Kartlarının Anlamı

Gelelim resimli kartların anlamlarına: Aslında temelde Vale (Jack) ünlü komutanları ve önemli erkek tarihi kişilikleri, Kız (Queen) kraliçeleri, tanrıçaları ve önemli kadın tarihi kişilikleri, Papaz (King) kralları ve peygamberleri tanımlar. Yaygın inanışa göre resimli kartların sınıflara göre temsil ettiği kişiler aşağıdaki tabloda görülmektedir. 

  Sinek Maça Kupa Karo
Vale

Büyük İskender

Ogier The Dane La Hire Julius Sezar
Kız

Argeia

Athena Judith Hz. Yakub'un karısı Rachel
Papaz

Sir Lancelot

Hz Davud Fr Kralı VII. Charles Prens Hector (Truva)

 

İskambil Kartlarının Fallardaki Anlamları

Yazımızın başında iskambil kartlarının temelde Tarot Kartlarından evrimleştiğinden bahsetmiştik. Tarot Kartlarının yapısı da temelde şu şekildedir: 56 adet şimdi kullanılan iskambil kartlarına benzer bir takım (her sınıfa birer adet joker eklenir) ve 22 adet özel karakterli kart. Bunlara sırasıyla Küçük Arkana ve Büyük Arkana denir. 

Modern iskambil kağıtlarının resimsiz olanlarının anlamları işte bu Küçük Arkana takımından gelir. Bu kartların ve resimli kartların anlamları her ne kadar falcıdan falcıya değişse de genel olarak basitçe aşağıdaki tabloda belirtildiği şekilde kabul edilir: 

  Sinek Maça Kupa Karo
As Olağanüstü Gelir Üzüntü Var Gerçek Aşk Güzel Bir Nişanlılık
İkili Bozulan Ortaklık Ayrılık Var Sevgiliyle Buluşma Ciddi Bir Aşk 
Üçlü Finansal İlerleme Kalp Acısı Var Gerçekleşen Bir Dilek Duygusal Bir Karşılaşma
Dörtlü Finansal İstikrarsızlık Zamansız Kararlar Güçlü Ortaklık Ödün Vererek Uzlaşma
Beşli Varlıklı Bir Evlilik Sevgililerin Kavuşması Aşk Mutluluğu Mutluluk
Altılı Beklenmedik Maddi Kazanç İstikrarlı İlerleme Aşk Adına Uzlaşma Tutku
Yedili İyi Haber Kaybedilen Mutluluk Geri Geliyor Memnuniyet ve Mutlu Aşk Tedbirli Olmak
Sekizli Kumar Şansı Yenilenen Umut Romantik ilişkiler Parlak Bir Fırsat
Dokuzlu Beklenmedik Fırsatlar Hoşnut Eden Bir Dönüşüm Dilek Kartı Aşk ve Seyahat
Onlu Para Kısmeti Düş Kırıklığı Yeni Bir Aşk Seyahat
Vale Çalışkan Genç Adam İyi Niyetli Genç Adam Yakışıklı Genç Adam Bir Adamdan Gelen Bir Mektup
Kız Destek Veren Şefkatli Kadın Vicdansız Kadın Aşık Olunan Kraliçe Yakınlaşılan Bir Kadın
Papaz Yardımsever güçlü adam   Zalim Patron İhtiraslı Kral Güçlü Bir Adam

İskambil Kartlarının Gizli Anlamları

Bazı teorisyenler iskambil kağıtlarının özgür masonların bazı gizli mesajlarını barındırdığını iddia eder. Örneğin Kupa Vale’nin elinde tuttuğu akasya filizinin, Masonik ritüellerin bir parçası olmasına işaret edilir. Kız’ın elinde tuttuğu gül de özgür mason sembollerinden biridir. Bu savı destekleyenler kartların Avrupa’ya Mısırlılar tarafından getirildiği görüşündedirler ve eğer gerçekten kartları Mısır'dan gelmişse; Mısır’da çok geniş bir mason locasının olması bu savı güçlendirir.

Eee bu kadar anlattıktan sonra Teoman'ın meşhur "Kupa Kızı - Sinek Valesi" şarkı sözlerinin aslında "Zengin Kız - Fakir Oğlan" betimlemesi olduğunu, imkansız bir aşkı anlattığını anlamışsınızdır 😉 

 

Umut Utku TAŞDEMİR
Yönetici / 86 Yazı / 3,7M Okunma

1986 yılında şans eseri il olmuş bir İç Anadolu şehrinde doğdu. Henüz bir yaşındayken ailesinin işi sebebiyle memleketi olarak hissettiği yere, Antalya'ya taşındı. İlk ve orta öğrenimini Antalya'da tamamlamıştır. Üniversite öğrenimini tamamladığı Ankara'da ikamet etmektedir.  En ufak bilgi kırıntısına dahi müthiş bir iştahla saldıracak kadar meraklı yapısı sayesinde ilgi alanı geniş olan yazarımız, özellikle müzik, sinema ve biyoloji konuları ile ilgilidir.  Minnak bir de kızı vardır.

Mina Nur 21 Aralık 2023 - 19:16:39

Yanıtla

Yardım için saolun :D


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST