Loading

Ketojenik Diyet (Keto) Nedir?

KETOJENİK DİYET SINIRLAMASI

Ketojenik diyet (keto), sağlık açısından oldukça yararlı düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı ve ortalama proteinli bir diyettir. Bu diyetin genel amacı vücudumuzdaki yakıt kaynağını değiştirmektir. Yani glikoz olan vücut yakıtı yağ olarak değiştiriliyor. Vücut yakıt için yeterli karbonhidratı alamayınca devreye yağlar giriyor. Yeterli karbonhidrat alınmadığı durumlara ketozis meydana gelir.

Peki Ketozis Nedir ?

Keton cisimciklerinin kanda artması ve idrarda görülmesi sonucu ortaya çıkan klinik durum. Nefeste aseton kokusu ile de hissedilir. Karbonhidrat metabolizmasındaki bozukluk, diyetle karbonhidrat alımının çok az, yağ alımının fazla olması (ketojenik diyet) veya vücut yağlarının aşırı kullanımı (açlık) durumlarında ortaya çıkar. Kontrol altına alınmazsa asidoza neden olabilir.

Ketozis olduğumu nasıl anlarım?

 1. Net olarak idrar ve kan tahlilinden anlaşılabilmektedir.
 2. Keton çubuğu : İdrara batırılarak çubuğun rengine göre keton aralıkları öğrenebilinmektedir.
 3. Daha sık ve normalden farklı bir kokuda idrar ile ketozis olunduğu anlaşılabilmektedir.
 4. Ağızdan metalik bir koku geliyorsa ketozis olduğunuzu anlayabilirsiniz.

 

     

        

Ketojenik Diyetin Faydaları Nelerdir?

Yağ Yakımı

Tabi ki ketojenik diyetin günümüzdeki popülerliği yağ yakımın da oldukça işe yaramasından geliyor. Ketojenik diyet enerji sistemini yağı kullanmaya göre değiştireceği için yağ yakma hedefi olan bireyler için oldukça yararlı oluyor.

Tip-2 Diyabet

Aynı zamanda ketojenik diyette karbonhidrat alımı çok az olduğu için kan şekeri seviyeleri düşer ve yüksek insülin seviyeleri engellenir. Dolayısıyla ketojenik diyet, tip-2 diyabet hastalarında da kullanılabilir. Kan şekeri ve insülin hassasiyeti problemi yaşayan bireyler için ketojenik diyet çok iyi bir yağ yakma silahı olacaktır.

Epilepsi

Ketojenik diyet tıbbi amaçlarla bulunmuş bir diyettir. Epilepsi hastalarında aç bırakma, yani oruç yaygın olarak kullanılıyordu. Aç kaldığımızda da vücudumuz ketosise girer. Bu durumda ketojenik diyetin işe yaradığını ve ketosizin başladığını gösterir.

 

Ketojenik Diyetin Zararı Var Mıdır ?

“Keto diyetlerin eksik kalan bir yanı da karbonhidrat kısıtı nedeniyle, sağlıklı beslenmenin gerektirdiği ölçüde sebze ve meyve içermemesi. Amerikan Kalp Derneği AHA, kalp sağlığının korunmasına yönelik bir beslenme şablonunda çeşitli sebze ve meyvelerin yanında yine karbonhidrat içeren tam tahıllar, yemişler, bakliyat ile düşük yağlı süt, derisi alınmış tavuk, yağda kızartılmamış balık gibi gıdaların yer alması gerektiğini belirtiyor.”

    Diyette dikkat edilecek hususlar:

 • Et, tavuk, peynir, yumurta , balık bunlarda sınır yok haşlayarak dilediğiniz kadar yiyebilirsiniz
 • Karbonhidrat alımı hafta içi günlük 20 gram civarında olmalı bunu da lifli sebzelerden almalısınız. (belirtilen tutar net karbonhidrat)
 • Üzgünüz ancak bu diyette meyveye yer yok
 • Yoğurt mükemmel bir gıda ancak ketojen diyetinde yoğurt ve süte de yer yok.
 • Yenilmesi serbest sebzeler ( salatalık, ıspanak, semizotu vs )
 • Kök sebzeler yenmeyecek ( Havuç, patates, soğan vs. )
 • Mineral takviyesi için günlük 2 maden suyu için
 • Bitki çaylarıni şekersiz olarak içebilirsiniz
 • Günlük minimum 3 litre su tüketin
 • Sebzeleri buharda veya fırında pişirin
 • Sadece zeytin yağı ve tereyağı kullanın (yemeklerde 1 kaşığı geçmeyecek şekilde)
 • Günde 2 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı kullanın
 • NOT: Net Karbonhidrat = bir yiyeceğin Toplam Karbonhidratı – Toplam lif

 

 

Unutulmamalıdır ki bir diyeti uygulamadan önce mutlaka doktorunuza ve diyetisyeninize danışmanız şiddetle tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde yapılacak küçük bir hata bile istenmeyen sonuçlarla karşılaşılmasına sebep olabilir.

Sağlıklı günler :)

Özge BOZKIR
Yazar / 11 Yazı / 100,8K Okunma

İstanbul  Üniversitesi


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST