Loading

Koranavirüs devam ederken yüzmek güvenli mi?

Kalabalık bir plajın yukarıdan görüntüsü.

Yaz gelmişken, devletler koranavirüs önlemlerini gevşetirken birçok insan havuzlu, denizli günlere özlem duyuyor. Ama sosyal mesafe önlemleri hala dururken yüzmek (özellikle kalabalık plajlarda) güvenli mi?

Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri ABD'nin Sağlık ve İnsan Hizmetleri Dairesi'nin, kamu sağlığı ve kamu güvenliğinin sağlanması konusunda çalışan bir birimidir) diyor ki; koranavirüsün havuzlar, jakuziler vb. yerlerde su yoluyla yayıldığına dair bir kanıt yok. Hatta havuzlarda klor ve brom dezenfeksiyonu ile virüs etkisiz hale getirilebilir. Yani, bu alanların doğru kullanımı ve dezenfeksiyonu koronavirüsü öldürebilir. Filtreleme sistemleri ister klor ister tuzlu su havuzunda olsun, etkilidir.

Bu harika bir haber, ancak yaz eğlencesi mevzubahis olduğunda toplu alanlarda yüzmek tüm olay değil. Bu alanlar kamusal alanlardır ve sosyal mesafe önlemleri hala daha gereklidir.

Is it safe to swim during covid-19? Are pools, lakes, beaches safe?

Güvenli bir yer neye benzer?

Ziyaret ettiğiniz veya edeceğiniz yerler şu önlemleri almış olmalıdır

  • Yüzeyler sık sık temizlenmeli ve dezenfekte edilmeli
  • Kapalı alanların iyi havalandırılmalı
  • Oturma yerleri veya ayakta durmanız gereken yerler 6 metre aralıklarla oluşturulmalı
  • Toplu yerler sosyal mesafeye uygun olarak şeritlenmeli
  • Yüzücü gözlüğü veya denizlerde ortak kullanılabilen öğeler sınırlandırılmalı veya direkt kaldırılmalı.

Ziyaretçilerin sosyal mesafe kurallarını hatırlatan personel tarafından uyarılması ve bol bulunan tabelalar ortak alanların koronavirüs bakımından güvenli hale getirildiğinin bir işaretidir. Bu site havuzları, şehir havuzları ve su eğlence alanları için de geçerlidir.

Toplu alanlarda nasıl güvende kalırız?

Havuza veya denize gitmek, tıpkı kapalı veya açık herhangi başka bir alanda olduğu gibi koranavirüs önlemlerinin uygulanmasını gerektirir. Unutulmamalıdır ki; koronavirüs belirtileri gösteren, testi pozitif çıkan veya son iki hafta içinde testi pozitif olan biriyle teması bulunan herkes evde kalmalıdır.

Eğer havuza veya denize gitmeyi seçerseniz; mümkün olduğu kadar çok ellerinizi sık sık yıkamayı veya sterilize etmeyi ve sosyal mesafeye dikkat etmeyi unutmayın. Maskeni tak. Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi (CDC) maskenin, dışarıdaki insanlarla yakınlaşmanın kaçınılmaz olduğu zamanlarda en önemli şey olduğunu hatırlatıyor.

Son bir uyarı! Su koranavirüsü yaymayabilir, ama su her zaman güvenli değildir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre 2016 yılında 320 bin boğulmayla ölüm vakası yaşandı!

Bu yazı howstuffworks adlı popüler bilim sitesinden çevrilmiştir. İsteyen okurlarımız buradan yazının orjinal haline ulaşabilirler.

Emircan Tepe
Redaktör / 48 Yazı / 714,6K Okunma

Okurum, düşünürüm, sorarım, tartışırım, eleştiririm, yazarım, paylaşırım...

 

 


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST