Loading

Günde 5 Porsiyon

Konserve Misir

Çok çeşitli meyve ve sebzeler tüketmenin sağlıklı beslenmenin önemli bir unsuru olduğunu hepimiz artık çok net biliyoruz. Dünya Sağlık Örgütü de (WHO) insanları her gün en az beş porsiyon meyve ve sebze yemeye teşvik etmek için "5 a day" diye bir kampanya başlattı seneler seneler önce. Yani buna Türkçe "Günde 5 porsiyon" kampanyası diyebiliriz. 

Uzun lafın kısası ,gün içerisinde farklı zamanlarda 5 porsiyon (her biri 80gr olan) çeşit çeşit meyve ve sebze tüketerek ihtiyacımız olan vitamin ve mineralleri alabiliriz! ve EN ÖNEMLİSİ felç, kalp hastalığı, kanser, obezite ve tip 2 diyabet dahil ciddi hastalıkların riskini azaltmış olacağız!

Pekiii Bir porsiyon ne kadar?

Bir porsiyon 80g yani aşağıdakilerden herhangi biri: 

MEYVELER

2 adet kırmızı erik 

2 adet mandalina🍊 

2 adet kivi 🥝 

3 tane kayısı kurusu 

7 tane çilek 🍓 

14 tane kiraz 🍒 

1 elma 🍎 

1 muz 🍌 

1 armut 🍐 

1 portakal 🍊 

1 şeftali 🍑 

Yarım greyfurt 

1 dilim kavun 🍈 yada karpuz 🍉 

Büyük dilim ananas 🍍 

2 dilim mango 🥭 

Kuru meyveler

2 buçuk tepeleme çorba kaşığı kuru üzüm 🍇 

2 kuru incir

3 kuru erik

1 avuç kuru muz 🍌

 

SEBZELER 🌶 🌽 🍅 

2 dal broccoli 🥦  yada 4 tepeleme dolu çorba kaşığı pişmiş lahana 🥬, ıspanak, bahat yeşillikleri ve yeşil fasulye 

3 tepeleme dolu çorba kaşığı pişmiş havuç 🥕, ve ya bezelye, mısır 🌽 yada karnabahar 

1 adet kereviz, orta boy domates 🍅 , 7 cherry domates 🍅 bir salatalık 🥒 

Taze, dondurulmuş, kurutulmuş ve konserve meyve ve sebzelerin hepsi bu porsiyonlar icin uygun.  Ayrıca,% 100 meyve veya sebze suyu, smoothies ve bakliyatta dahil.  Patatesler, muzlar ve nişasta içeren besinler üzgünüz ki bu kategoriye girmiyor🥺 Ancak, tatlı patates, yaban havucu ve Balkabağı sayılır!

Meyve suyunu ve smoothieleri dişler üzerindeki ÇÜRÜME etkisini azaltmak için yemek zamanlarında TÜKETMEYİ unutmayın. Yani ara öğünlerde meyve suyu vs. tüketmeye BİG NO!

Bu “Günde 5 Porsiyon" kampanyası Amerika ve Avrupa’da bir çok sağlık örgütü tarafından tescillendiği için iş dünyası da satışları arttırmak için bunu tabi ki kullanmış. Marketlerde satılan meyve ve sebze ürünlerine "1 of 5 a day" logosu koyarak, günde 5 porsiyondan 1 ini karşıladığı mesajını vererek satışları garantiliyorlar. Makale için seçtiğim kapak resmine bakarak ne dediğimi anlayabilirsiniz :)

isimsiz yazar
Yazar / 6 Yazı / 11,6K Okunma


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST