barut ağacı kabuğu

Sağlıklı Yaşam İçin Gerekli 5 Şifalı Bitki

Sağlık

17 Temmuz 2018 23:45

 

212

Paylaş:

Aloe Vera

Ülkemizde sarı sabır olarak bilinir ve ana vatanı Afrikadır. Yapısında vücudumuz için oldukça faydalı 18 aminoasit olmasına rağmen evimizde süs olarak yetiştirdiğimiz aloe vera cildi nemlendirme ve sindirim sistemine yardımcı olma konusunda oldukça faydalı bir bitkidir.

 

Barut Ağacı Kabuğu

Erkek akdiken olarak da bilinir. Kabızlıkta, mide şişkinliğinde, akciğer şişmelerinde ve safra suyu salgılanmasında etkili olmaktadır. Ayrıca bir diğer önemli özelliği olarak hemoroit rahatsızlığında kullanıldığı bilinmektedir.

Ayrıca Barut ağacı kabuğu haricen yara ve çıban tedavisinde de kullanılmaktadır.

Ban Otu

Gavur hassası olarak da bilinmektedir. Kanı temizleyici,sakinleştirici,kramp giderici etkiye sahiptir. Uykusuzluktan ishale,nefes darlığından astıma birçok hastalıkta oldukça etkilidir. Ayrıca çocuklarda görülen gece altını ıslatma sorununu önlemeye de yardımcı olur.

Kakule

Kendisi küçük ama etkisi oldukça büyük kendine has kokusu olan bir bitkidir. Sindirim sistemi sorunlarının giderilmesine yardımcı olur. Mide asitlerini düzenler, sindirimi kolaylaştırır ve mide-bağırsak gazlarının giderilmesinde etkilidir. Ayrıca cinsel isteği artırır ve depresyonla başa çıkmada oldukça iyi bir savaşçıdır.

Mercanköşk

Bitki çayı olarak ve balık, et yemeklerinde baharat olarak kullanılan mercanköşk, Türkiye ve Orta Doğu kökenli nanegiller ailesinden çok şifalı bir bitkidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Hazımsızlığa iyi gelir. Kuru öksürüğü geçirir.Sindirime yardımcı olur. Romatizma ağrılarını hafifletir. Diş ağrısı, baş ağrısı gibi ağrılarda oldukça etkilidir.

Antik Yunan ve Roma’da mutluluğun sembolü olarak görülmekteydi.


👇 DAHA FAZLASI İÇİN BİZİ TAKİP EDİN, KATKI SAĞLAYIN!

etiketler: aloe vera, barut ağacı kabuğu, ban otu, kakule, mercanköşk

Özge BOZKIR
Özge BOZKIRYazar

İstanbul  Üniversitesi

Yorumlar

  • Emre AKKAYA

    Emre AKKAYA

    Aloe Vera var bende. Arada kütürt diye kıtırdatıp elime yüzüme sürüyorum
    19 Temmuz 2018 - 09:33:51        0

Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap
Gönder

İlginizi çekebilir