Loading

Pas Tetanos Bulaştırır mı?

Paslı bir çiviye basmak sizi tetanos yapabilir. Evet bu doğru! Ama o iş öyle değil, aslında sizi tetanos yapan pas değildir...

Paslanmış çiviler

Tetanos, toprakta, tozda ve dışkıda yaşayan Clostridium Tetani adında bir bakteridir. Pas olup olmadığına bakmaksızın; yaranız, bu saydığımız etkenlerden herhangi biriyle temas ederse Tetanos bulaşmış olabilir. Tetanos, cilt yüzeyin çok altında oksijensiz bir ortamda büyür. Bu nedenle çivi ile delinme Tetanos'un bulaşması için daha kolay bir yoldur. Yine de diğer etkenleri de göz ardı etmemek de fayda var. 

Sonuç olarak Tetanos'a sebep olan madde kesinlikle pas değildir. Peki pas ile Tetanos'un ne alakası var?

Şöyle ki, eğer bir çivi, paslanacak kadar dışarıda kaldıysa bakterileri içeren toprakla temas etmiş olabilir. Paslanmış ortam, bu bakteriler için mükemmel bir mikroskobik ev sahipliği yapar. Ayrıca paslanmış yüzey Tetanos'un kolayca saklanabileceği pürüzler sağlar.

Tetanos hastalığı çok tehlikelidir. Bulaşması bu kadar kolay olan bu bakteri için Tetanos aşısı yaparak önlem alınabilir. Tetanos aşıları ise 5 yıl kadar koruma sağlar. 5 yılın sonunda tekrar Tetanos aşısı yaptırmanız gerekebilir.

Tetanoz Aşısı

Tetanos hastalığının etkileri çok ağır olmakla beraber ölümcüldür. Tetanos'un kuluçka süresi ortalama 10 gündür. Yaranın tipine bağlı olarak bu süre 1 ile 30 gün arasında değişkenlik gösterebilir. Genellikle en bilinen belirtisi, çenede başlayan kas spazmlarıdır. Bunun yanı sıra ani ve istemsiz kas spazmları, baş ağrısı, ani ve istemsiz kas kasılmaları (en sık midede), bütün vücutta ağrılı kas sertliği, yutkunma sorunları, nöbetler, ateş ve terleme, yüksek kan basıncı ve kalp atışında hızlanma görülür.

Hastaneye kaldırılan bireylerin kurtulma oranı %80-%90'dır. Hastaneye kaldırılmayan vakalarda ise ölüm oranı %100'dür.

Emre AKKAYA
Yönetici / 81 Yazı / 2,5M Okunma

1992 Ankara doğumlu. Yazılımcı ve amatör astronom. Araştırmayı ve bilgi paylaşmayı sever..


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST