Loading

Salmonelloz Nedir?

Bakteri

Salmonelloz, sindirim sitemini etkileyen bir bakteri olan salmonellanın (çubuk şeklinde gram negatif bakteri) sebep olduğu akut ve kronik ishalle seyreden ve sayısız hayvan türünde ölüme sebep olan, sistemik enfeksiyonla seyreden bakteriyel bir hastalıktır.

Birçok çiftlik hayvanında bulunabilen bu bakterinin bazı türleri insanlara bulaşabilmektedir yani zoonozdur.

Çiftlik hayvanlarında salmonelloza sebep olan salmonella türleri:

  • Sığırlarda S.dublin, S.typhimurium
  • Koyunlarda S.abortus ovis, S.montevideo
  • Atlarda S.abortus equii
  • Domuzlarda S.choleraesuis
  • Kanatlılarda S.pullorum, S.gallinarum, S.enteritidis, S.typhimurium,
  • Kedi ve köpeklerde S.typhimurium

Bu hastalık sindirim sistemiyle ya da anneden yavruya plasenta aracılığıyla bulaşabilmektedir. Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) her yıl bir milyondan fazla insanın yiyecek kaynaklı enfekte olduğunu bunlardan 420'sinin ölüm ile sonuçlandığını yayınlamıştır. Ülkemizde de Tarım ve Orman Bakanlığı Salmonelloz kontrol programı yayınlamıştır. Aşağıdaki linkten sayfaya ulaşabilirsiniz. Kemirgenler ve kuşlar da hastalığın diğer bulaş yolları arasındadır. 

Ulusal Salmonella Kontrol Programı

 

İnsanlarda ve hayvanlarda benzer bulgular görülmektedir. İshal, ateş, karın ağrısı, eklem ağrısı, konjunktivit, hamilelerde düşüğe neden olmaktadır. 

Özgür
Standart Üye / 3 Yazı / 4,6K Okunma

9 Haziran 1994 yılında Samsun'da doğdum. Küçük yaşta Muğla Marmaris'e taşındık ve orada küçük bir köyde geçti çocukluğum. Memur çocuğu olduğum için çokça şehir ve okul değiştirdim. 2012 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'ne başladım. Şu anda ise kök hücre ve gen tedavi üzerine doktora yapıyorum. Tarih, arkeoloji, mitoloji ve felsefe ile ilgili araştırma yapmayı seviyorum.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST