Loading

Diyet Yaparken Mutlaka Tüketilmesi Gereken 5 Yiyecek

kinoa

Yoğurt

Vitamin ve mineraller bakımından zengin olan yoğurdun 100 gramı günlük kalsiyum ihtiyacının %12'sini karşılar. Bunun dışında potasyum, çinko, C vitamini, B6 vitamini ve B12 vitamini için çok iyi bir kaynaktır.

Diyet yaparken yaşanan başlıca sorunlardan biri de kabızlıktır. Yoğurt bağırsaklarda sindirimi düzenler ve iyi bakterilere destek olarak kabızlığın daha kısa sürede ortadan kalkmasını sağlar.

Chia Tohumu

Geçmişten günümüze tok tutma özelliği sayesinde çok tüketilen favori besinlerden olmuştur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Antioksidan özelliği sayesinde vücudu toksinlerden arındırır. Enerji verir ve sık sık acıkmanızın önüne geçerek tatlı ihtiyacınızı azaltır. Böylelikle kilo vermenize yardımcı olur. Kahvaltılık gevreklerinize katabilir, süt veya su ile karıştırabilir, sebze yemeklerinize ve yoğurdunuza ekleyebilirsiniz.

Greyfurt

A ve C vitamini bakımından oldukça zengin ve kalori değeri düşük bir meyvedir. Metabolizmayı hızlandırır, yağ yakıcı özelliğinden dolayı diyetlerde çokça tercih edilir. Sindirim sisteminin iyi çalışmasını sağlar. Hazımsızlık problemi yaşıyanlar için bağırsakların hareketlenmesini sağlayarak hazımsızlık sorununu önler. Ana öğünlerinizi yemeden yaklaşık 20 dk önce bir bardak greyfurt suyu içmek yağ yakmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca greyfurt bazı antibiyotik, antihistaminik ve depresyon ilaçları ile tepkimeye girer. Bu gibi durumlarda mutlaka uzmanınıza danışınız.

Kinoa

Yüksek oranda vitamin, mineral ve lif içerir. Kinoa tohumunda A, B, C, D ve K vitaminleri vardır. lif açısından oldukça zengindir. İçerdiği yüksek lif sayesinde kilo vermenize de yardımcı olur. Ayrıca glisemik indeksi (53) düşük olduğu için tokluk hissi yaratır. Kinoayı yemeklerinize karıştırıp tüketebilirsiniz.

Tarçın

Kanda bulunan glikozun hücrelere taşınmasına yardımcı bazı bileşenler içeren tarçın vücudun ekstra insülin salgılamasının önüne geçer. Zayıflamak için özellikle sindirim sistemine katkı sağlamak gerekmektedir. Sindirim sisteminin hızlanmasıyla kilo verme ve yağ yakma işlemi gerçekleşir. Kan şekerini de bastıran tarçınlı su, tatlı tüketimi isteğini büyük ölçüde azaltır. Tarçınlı suyu bir cam şişe ayarlayıp içerisine su ve çubuk tarçın ekleyerek tüketebilirsiniz.


 

 

Özge BOZKIR
Yazar / 11 Yazı / 100,8K Okunma

İstanbul  Üniversitesi


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST