Loading

Kontakt Lens Kullananların Dikkat Etmesi Gereken 5 Madde

Kontakt Lens

Görme bozukluğunuz varsa ya da göz renginizden sıkıldıysanız kontakt lenslerle tanışmış yahut tanışmak üzeresiniz demektir. Özellikle görme bozukluğu yaşayan hastalar gözlük kullanmanın ne kadar zahmetli olduğunu bilirler.

Günümüzde kontakt lensler teknolojinin ilerlemesiyle beraber incecik hale getirilmiştir. İlk çıktıklarında ise üfleme cam ile yapılmaktaydılar.

Kontakt lensler rahatlıkları ve sağladıkları faydaların yanısıra doğru kullanılmadığı taktirde körlüğe kadar gidebilecek sorunları ortaya çıkarabilir. Şimdi kontakt lens kullanımında dikkat etmeniz gereken kuralları görelim.

Lens Kullananların Dikkat Etmesi Gereken Olmazsa Olmaz 5 Kural

1- Doktor Kontrolünün Önemini Unutmayın

Kontakt lenslerinizi pazardan patates alır gibi alamazsınız. Öncelikle doktor kontrolü sonrasında gözlerinizin lens kullanımına uygun olup olmadığını öğrenmelisiniz. Doktorunuzun tavsiye ettiği ebatlarda lens kullanmalısınız. Kafanıza göre farklı markalar ya da ebatları denememelisiniz.

2- Temizlik Konusuna Dikkat Edin

Kontakt Lens kullanımında temizlik başta gelir. Lenslerinizi kullanmadan önce ellerinizin yeterince temiz olması en önemli kuraldır. İlk kez kullanıyorsanız Youtube'den bir kaç "lens nasıl takılır ve çıkarılır" videosu izlemenizde fayda olacaktır.

Ellerinizi yıkadıktan sonra pamuk bırakmayan bir havlu ya da havlu kağıt kullanmanız kullanımdan doğacak sıkıntıları önlemenize yardımcı olur.

Her gün lens kaplarınızı düzenli olarak sudan geçirmeli ve tersini çevirip havada kurumasını sağlamalısınız aynı zamanda lens suyunuzu her gün düzenli olarak değiştirmek riskleri en aza indirecektir.

3- Kontakt Lenslerinizle Duş Almayın, Havuza ya da Denize Kesinlikle Girmeyin.

Lensleriniz ile duş almanız bakteri riskini arttırır. Özellikle en büyük tehlike duş suyunda bulunan ve göz korneası ile beslenen bakteridir. Bu bakteri lens altında üremekte ve göze bulaştığında korneayı yiyerek beslenmektedir. O an içerisindeki ihmaliniz gözünüzden olmanıza sebep olabilir. Aynı şekilde havuzda ve denizde kullanılan kontakt lensler gözlerinize virüs bulaşmasına davetiye çıkarır.

4- Lenslerinizle Asla Uyumayın

Lenslerin zahmetli kısmı onları takmak ya da çıkartmaktır. Çoğu insan lenslerini çıkartmaya üşenir ve onlarla uyumayı tercih eder. Lensleriniz ister bir haftalık ister bir aylık isterse bir yıllık olsun her gece uyumadan önce lenslerinizi çıkarmaya özen gösteriniz. Aksi takdirde lensler gözünüze yapışabilir ya da kornea nefes alamadığından dolayı hasar görebilir.

5- Kullanım Sürelerine Uyun

Her kontakt lensin bir kullanım süresi vardır. Bu süre bir aysa bir gün bile bu süreyi geçmeyin, lenslerinizi değiştirin. Gün içerisinde 16 saatten fazla lensleri gözünüzde tutmayın. Bir aksilik olduğunu hissettiğinizde lenslerinizi kullanmayın ve gözlerinizi dinlendirin. En ufak batma, geçmeyen kızarıklık veya ağrıda doktorunuza başvurun.

Okan AKÇA
Standart Üye / 5 Yazı / 100,0K Okunma

Emre AKKAYA 03 Ağustos 2018 - 11:21:49

Yanıtla

Lens çok büyük kolaylık, ancak kullanımda çok dikkatli olmak gerekiyor.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST