Loading

Beverly Hills Diyeti Nedir?

avokado

Beverly Hills diyetinin temeli "bilinçli kombinasyon" yani doğru yiyecekleri doğru zamanda yemekten geçiyor. Yiyecekleri belirli kombinasyonlarla ve belirli bir sırayla yemenin kilo vermeyi sağlayabileceğini söyleyen Judy Mazel tarafından yaratıldı. Farklı etaplardan oluşan bu diyet, farklı besin gruplarının birleşmesiyle oluşuyor. Metabolizmayı hızlandırır ve daha fazla yağ yakılmasını sağlar.

Beverly Hills diyetinde tüm gıda çeşitleri bulunur ve hiçbir porsiyon kısıtlaması yoktur.

Temel kurallar şunlardır:

Proteinler diğer proteinlerle, karbonhidratlar diğer karbonhidratlarla birlikte yenmeli ve meyveler tek başına yenmelidir.

Güne meyve ile başlayın ve istediğiniz kadar meyve yiyin. Bununla birlikte, başka bir meyveye geçmeden önce en az bir saat beklenmeli ve herhangi bir karbonhidrat, yağ ya da protein yemek istediğinizde, ikisi arasında en az iki saat beklenmelidir. Sabah meyve dışında başka şeyler yediğinizde, günün geri kalanında hiç meyve yenmemelidir.

Güne başlarken ilk protein yediğinizde, günün geri kalanında yediğiniz şeyin yüzde 70-80’i protein olmalıdır.

Çoğu içecek, meyve suyu ve şarap dışında karbonhidrat kategorisine girer. Şampanya da sınırlama yoktur her şeye rağmen tüketilebilir. Asitli içeceklerdense uzak durmak gerekiyor.

Diyeti yapan kişilerin gıdaları verilen sırada tüketmesi gerekiyor ve geri dönülerek telafi yapılamıyor.

Beverly Hills diyetinin eksileri

Diyet yapanların her gün iyi sağlık için gerekli olan mineralleri, vitaminleri ve besin maddelerini almaları çok zor olacaktır. Aşırı meyve tüketimi ve diğer gıdaların tüketiminin kısıtlı olması nedeniyle, ciddi dehidratasyon ve yetersiz beslenmeye neden olabilecek önemli bir ishal riski vardır.

Kilo vermeye faydası olsa da, Beverly Hills diyeti çok kısıtlayıcı bir diyet ve tavsiye edilmiyor. Sağlıklı bir kilo verme hızı haftada 0,5–1 kilogram olmalı.

Ancak unutulmamalıdır ki günlük 800-1000 kalorinin altında alınmasını öneren çok düşük kalorili diyetler tıbbi denetim altında yapılmalıdır. Ayrıca, egzersiz olmadan, tek başına dengeli besleyici bir diyetle sağlıklı kilo verme hedefine ulaşması son derece güçtür.

Özge BOZKIR
Yazar / 11 Yazı / 100,7K Okunma

İstanbul  Üniversitesi


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST