Loading

Dinozorlar Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Jurassic World, Dinozor ve insan

Dinozorları ne kadar çok sevdiğimizi biliyoruz. Onlarla ilgili çok araştırmalar yapıldı, üzerine çok filmler çekildi. Sürekli haberlerde görüyoruz yeni dinozor fosili bulundu diye.. Dinozorlar bu kadar popüler olunca hakkında yalan yanlış bilgiler de o kadar artıyor... Bizler bu yanlış bilinen gerçekleri düzeltmeye geldik!

Dinozorların Soyu Tükendi Mi?

Haberler güzel, dinozorların soyu tükenmedi.... Evet yanlış duymadınız. Dinozorların soyu tükenmiş değil. 65 milyon yıl önce Dünyayı felakete sürükleyen meteor yağmurları ve volkanlara rağmen dinozorların soyu tükenmedi. Sadece küçük bir değişim oldu, artık onları kafeslere koyup besliyoruz 😅 Şuan yaşayan her kuş dinozordur. [1]

 

Dinozorlar Soğuk Kanlı Canlılar mı?

Eskiden dinozorların soğuk canlı canlılar olduğu düşünülmekteydi. Hatta çok yavaş hareket ettikleri, kocaman dışkılar bıraktıklarını sanıyorduk. Fakat bu durum biraz daha komplike. Çünkü dinozorların aslında o kadar yavaş olmadığını anlamak o kadar uzun sürmedi. Metabolizma hızları çok yüksek. Ancak sıcak kanlı hayvanlar kadar da hızlı değillerdi. Bu durumda bilim insanları şöyle bir kanaate vardılar. Dinozorlar ılıkkanlı canlılardı. 

Dinozorlar Pullarla mı Kaplı dır?

Hayır, hepsi değil! Bazı dinozor türleri pullarla kaplıdır. Ancak hepsi pullarla kaplı canlılar değildir. Tüylü olan dinozorlar da vardı. Zaten yukarıda da dinozorların kuşlara olan yakınlığına değinmiştik. 

Dinozorlar Yeşil mi Yoksa Kahverengi mi?

Jurassic Park filminde dinozorlara verilen renkler hayal ürünüdür. Yapılan araştırmalar sonucunda neredeyse her renk dinozor olduğu bilgisi edinildi. Hatta bazı dinozorlar rakun gibi siyah beyaz karışımı desenlere bile sahipti. Nihayetinde dinozorların tek renge sahip olmaları gerekmiyor

 

Dinozorlar Aynı Anda Her Yerde miydi?

Etobur dinozorlar ile otobur dinozorlar hiçbir zaman ortak bir alanda yaşamadılar. Yani bunlar hiçbir zaman rekabet içerisinde olmadılar. Örneğin T-Rex ve Stegosaurus'u ele alalım. T-Rex'e ait fosillerin bulunduğu bölgelerde hiç Stegosaurus'a rastlanmazken, Stegosaurus'un fosillerinin bulunduğu bölgelerde de T-Rex'e ait fosiller yok. Bu durumda olayı açıkça gösterebiliyor.

Dinozorlar Aptal mı?

Bilim sayesinde bazı araştırma imkanları geliştirildi ve dinozorların zekalarıyla ilgili yapılan çalışmalarda Velociraptor gibi bir kaç türün bir çok hayvana kıyasla çok daha zeki oldukları kanısına vardırlar.

Dinozorlar Evrim Açısından Başarısız Canlılar mı?

Dinozorları evrimsel açıdan başarısız görmek çok büyük bir hata olurdu. Yukarıdaki maddelerde de anlattığımız gibi çoğu insanın düşündüğü gibi canlılar değillerdi. Hele aptal hiç değillerdi. Şöyle ki gezegeni 186 milyon yıl boyunca yöneten, yenilmez yaratıklar olan dinozorlardan bahsediyoruz. Dinozorların başarısız olduğunu düşünmeden önce bulunan en eski homo-sapiens(modern insan) fosilinin sadece 300.000 yıl kadar eski olduğunu unutmayalım :)

 

Kaynaklar

https://curiosity.com/topics/stop-believing-these-6-dinosaur-myths-curiosity/

[1]:  http://www.ucmp.berkeley.edu/diapsids/avians.html

Emre AKKAYA
Yönetici / 81 Yazı / 2,5M Okunma

1992 Ankara doğumlu. Yazılımcı ve amatör astronom. Araştırmayı ve bilgi paylaşmayı sever..

Adil ermişer 24 Aralık 2018 - 08:49:16

Yanıtla

Peki bu köpekler de dinazorlardan geliyo olabilir mi ?

Umut Utku TAŞDEMİR 24 Aralık 2018 - 09:40:18

Yanıtla

Teorik olarak köpekler de dinozorlardan geliyor fakat ondan önce sürüngenlerden memelilere geçişte ara formlar var. Memeli benzeri sürüngenler (therapsid sürüngenler) diye bir arama yaparsanız detaylı görebilirsiniz. :) 


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST