Loading

Her Evcil Hayvan Sahibinin Evcil Hayvanı İçin Sağlaması Gereken 5 Şey

Evcil Hayvanlar

Kedi, köpek, tavşan ve ya evcil hayvan olarak sahip olunan birçok türün sağlıklarını ve mutluluklarını korumak ve gözetmek için sahiplerinin, ihtiyaçlarının ne olduğunu ve onları nasıl karşılayacağını bilmesi önemlidir.

Bu yazımda her evcil hayvan sahibinin evcil hayvanlarına sağlaması gereken 5 gerekli koşulları anlatacağım. Başlamadan önce eklemek istediğim önemli bir örnek var ama.  Bu sağlanması gereken 5 koşul Birleşik Krallık’ta “Hayvan Refahı Kanunu 2006” altında tüm evcil hayvan sahiplerinin yasal sorumluluğu. Yasa, çeşitli makam ve kuruluşlar tarafından evcil hayvan sahiplerine hayvanlarının acı çekmeden önce onlara tavsiyelerde bulunulmasını ve  eğitilmelerini sağlıyor.  Bu tavsiyelere uyulmuyorsa veya hayvanın ihtiyaçları karşılanmıyorsa polis, yerel makamlar veya kuruluşlar hayvan refahının ihlali konusunda harekete geçebiliyor.  Sonuç olarak ya takip edilen resmi bir uyarı veriliyor ya da olay yargıya intikal ediyor. Yargı sonucunda da para cezası, ömür boyu hayvan sahibi olmaktan ve ilgili bir iş kurmaktan men edilme veya hapis cezası var.

Şimdi gelelim bu ağzı var dili yok dostlarımıza sağlanması gereken 5 koşula 😊

 

Sağlık - Acı, yaralanma ve hastalıktan KORUNMA ve hastalanma veya yaralanma durumunda TEDAVİ.

 

Davranış - türleri için veya türlerine özel doğal olarak davranabilme. Örneğin; oynaması gerekiyorsa oynayabilmeli, koşması gerekiyorsa bu sağlanmalı, kazması gerekiyorsa kazabilmeli, zıplaması gerekiyorsa zıplamalı ve uçması gerekiyorsa uçmalı.

 

Arkadaşlık - türler için uygun olan diğer hayvanlarla birlikte veya diğer hayvanlar dışında yerleştirilmek. Yani, tavşan veya kobay faresi gibi sosyal türler için kendi türünde bir toplulukla veya hamster gibi yalnız türler için tek başına yerleştirilmek.

 

Diyet - Evcil hayvanın yaşam evresi için uygun beslenmesi veya obezite ya da yetersiz beslenmeyi önlemek için uygun bir beslenme ve diyet. Ayrıca  temiz suya erişimi HER ZAMAN olmalı.

 

Çevre - UYGUN bir ortam. Egzersiz yapmak ve keşfetmek için alanın yanı sıra dinlenmek ve saklanmak içinde rahat bir yere sahip doğru ev tipine sahip olmalılar.

 

Yazımı bitirirken sizinle kişisel bir düşüncemi paylaşacağım. Hayvanlar da BİZLER GİBİ beslenen, duyu organlarına ve sinir sistemine sahip olan ve hareket edebilen, CANLI varlıklardır. Ve bu Dünya’da her canlının yaşam hakkı vardır. Her canlının, insan ya da hayvan rahat bir yaşam sürebilmesi, huzur ve güven içinde yaşayabilmesi için gerekli desteği sağlamalıyız...!

 

 

isimsiz yazar
Yazar / 6 Yazı / 11,5K Okunma


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST