Loading

Neden El Sıkışırız?

Tokalaşan Eller

El sıkışma dünya çapında yaygın, nispeten resmi durumlarda kısa bir selamlama veya ayrılma geleneğidir. Sağ eli kullanmak genellikle uygun görgü kuralı olarak kabul edilir, bu kuralın çıkış noktasını el sıkışmanın tarihine bakarak anlayabiliriz.

El Sıkışmanın Kökeni

El sıkışmak beden dili kullanımı olarak kabul edilir ve tarihi çok eski çağlara uzanır. El sıkışmanın ilk kullanıldığı zamanlardaki anlamı bugünkü selamlaşmaktan oldukça farklıdır. O zaman insanlar, güvenmedikleri, korktukları yani daha çok düşman olarak gördükleri kişilerle el sıkışırlar. Bahsedilen zaman balta, bıçak, sapan gibi tehlikeli aletlerin savunma amaçlı taşımak çok yaygındır. İki kişi karşı karşıya geldiğinde karşısındaki kişinin bu öldürücü aletlerden birini elinde ya da giysisinin kolunda saklamadığından emin olmak için el sıkışırlar, tokalaşma esnasında kolların sallanması da giysi kolunda gizli bir silah varsa düşsün ve ortaya çıksın gayesini taşır. Silahları daha ziyade erkekler taşıdığı için tokalaşmak uzun bir süre boyunca erkeklere özgü bir adet olarak kalır. Silahlar da çoğunlukla sağ elle kullanıldığında el sıkışmanın sağ elle yapılması da gelenek olarak günümüze ulaşır.

El Sıkışma Çeşitleri

El sıkışmanın bir beden dili ifadesi olduğunu belirttiğimize göre, farklı şekilde el sıkışmanın anlamlarına da bakalım;

Eşit El Sıkışma

İki kişi de birbirinin elini eşit oranda ve bir el diğerinden altta ya da üstte olmayacak şekilde sıkar. Sevgi ve samimiyet belirtisidir.

El Üstte El sıkışma

Bu tokalaşmada taraflardan birinin eli üst kısmı yukarı avuç içi aşağı bakacak şekildedir. Karşıdaki kişiye üstünlük mesajı verir. Kültürümüzde daha çok yaşlılar bu tarzda el uzatır, asıl gaye yaşına saygı gereği elini öptürmeye teşvik etmektir. Eğer karşınızdaki kişi elinin sırtı yukarı bakacak şekilde size elini uzatırsa bu üstünlük talebini reddetmek ve eşitlik mesajı vermek için ellerinizi eşit seviyeye getirip tokalaşabilirsiniz. Bunu yapmadığınızda karşınızdakinin üstünlük talebini kabul etmiş oluyorsunuz.

El Atta El Sıkışma

Bir önceki türün tam tersidir. Karşıdaki kişiye bir nevi teslimiyet gösterir gibi, liderliğini ve üstünlüğünü kabul ettiğinizi belirtmiş olursunuz.

Bir el Ensede El Sıkışma

Bu durumda karşınızdaki kişi sizin özel alanınıza girmiş olur ki bu alan bir kol boyu olarak nitelendirilir. Samimi görünse de çoğunluk bu şekilde tokalaşmayı kabalık olarak nitelendirir.

Sonradan Görme El Sıkışması (Istakoz Tokalaşması)

Oldukça sevimsizdir. Kişilerden biri diğer kişinin elini sanki pis bir şey tutar gibi yalnızca parmak uçlarıyla kavrar. Alt metinde küçümseyici bir tavır vardır.

Sandviç El Sıkışma (Eldiven Tokalaşması)

Tokalaşan kişilerden birinin diğer kişinin elini avuçlarının içine almasıdır. Resmiyetten uzak daha samimi bir tokalaşma şeklidir.

Psikolojik olarak daha derinlemesine incelediğimizde, omuzlar ve kolların pozisyonu da dahil olmak üzere çok daha farklı tokalaşma pozisyonları ve anlamları mevcut. Ben bu yazıda esas olarak tokalaşmanın amacına odaklandığım için günlük hayatta en sık karşılaşılan tokalaşma çeşitlerinden birkaç örnek vermek istedim.

Seval KESKİN
Redaktör / 22 Yazı / 191,7K Okunma

1985 doğumlu. Yazılım sektöründe geçirdiği kurumsal yılların ardından şu an huzurla çevirmen olarak çalışmakta. Kalıplaşmış düşünce çerçevelerinin dışına çıkabilen insanları ve bunun dışında kitaplarıyla yalnızlığı tercih eder, kedi sever, bisiklet biner, doğa aşığı bir kamp insanıdır.  

Ebru 08 Mayıs 2020 - 12:24:39

Yanıtla

Merhabalar, İletişimde beden dili hareketlerimiz en önemli unsurdur. Yapılan araştırmalara göre iletişimde kelimeler , ses tonu 0 ve beden dili ise ` oranında etkili olmaktadır. Bu açıdan bakıldığında, beden dili hareketlerimiz kelimelerimizden daha çok anlam ifade eder. Hal böyle olunca gerek toplumsal hayatta gerek iş hayatında başarılı ilişkiler kurmak ve yükselmek istiyorsak beden dili hareketlerimize dikkat etmemiz gerekir. Beden dili ile ilgili yazınızda paylaştığınız faydalı bilgiler için teşekkür ederim. İzninizle ben de en sık yapılan beden dili hataları üzerine yazdığım yeni yazımı okumanız için sizinle paylaşmayı isterim: ********** Güzel okumalar dilerim, sağlıkla kalın.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST