Loading

İnsanların Sahip Olduğu En Büyük 7 Fobi

İnsanların Sahip Olduğu En Büyük 7 Fobi

Hepimiz bir şeyden korkarız, ancak birkaç şeyden diğerlerinden daha yaygın olarak korkulur. Gelin dünyanın en büyük yedi fobisine ve ayrıca insanların sahip olduğu bazı ilginç olağandışı korkularına bir göz atalım.

Araknofobi - Örümcek Korkusu

Çok az örümcek insanlar için tehdit oluşturuyor. Aslında, bir kedi veya köpek muhtemelen bir kişi için ortalama örümcekten daha fazla tehdit oluşturuyor. Ancak bu, insanları örümceklerden korkmaktan alıkoymuyor, çünkü araknofobi aslında en yaygın korkudur. Kadınların %48'i, erkeklerin %12'si bu sekiz ayaklı yaratıklardan korkuyor.

Ophidiophobia - Yılan Korkusu

Araknofobiyi yakından takip eden, bir yılan korkusu olan ofidiyofobidir. Bazı zehirli ve büyük yılanlar insanlar için tehdit oluştururken, ortalama bahçe yılanları esasen zararsızdır.

Akrofobi - Yükseklik Korkusu

Yüksekten korkar mısınız? Eğer öyleyse, yalnız değilsiniz. İnsanların %10'undan fazlası yüksekten korkuyor. Primat akrabalarımızın çoğunun aksine , insanlar ağaçlarda değil düz zeminde yaşamak için evrimleşti. Aerofobi veya uçma korkusu da yaygındır.

Agorafobi - Açık Veya Halka Açık Yerlerden Korkusu

İnsanlar yerde yaşamak için evrimleştiğinden, çoğumuz geniş açık alanları sevmeliyiz, değil mi? Pek çok insanın aslında kalabalık veya açık alanlardan korktuğu ortaya çıktı! Buna agorafobi denir ve listede dördüncü sırada yer alır.

Sinofobi - Köpek Korkusu

Köpekler, 'insanın en iyi arkadaşları' olarak kabul edilebilir, ancak yine de birçok insan onlardan korkar. Keskin dişleri göz önüne alındığında, köpekler insanlar ve özellikle çocuklar için tehdit oluşturabilir. Bununla birlikte çoğu köpek, bir kişiye saldırmaktansa oyun oynamayı tercih eder.

Astrafobi - fırtına korkusu

Gök gürültüsü ve şimşek neredeyse herkesi zıplatabilir. Ancak astrafobiden muzdarip insanlar için gök gürültüsü ve şimşek korkusu ilk sürprizden çok daha derinlere iner . Birçoğu için bu gerçek bir fobi. Belki tropikal ülkeleri ziyaret etmemeliler!

Klostrofobi - küçük alan korkusu

Çoğu insan asansörler gibi küçük alanları sevmez . Bazıları için, duvarların kapandıklarını, kapana kısılmış ve nefes alamadıklarını hissedebilirler. Hatta bazı insanlar diri diri gömüleceklerine dair kabuslar bile görürler.

Etiketler:
Arzu Usta
Standart Üye / 5 Yazı / 6,6K Okunma

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST