Loading

Odakta Doğa: Bir Buzul Deneyimi

Bir Buzul Deneyimi

Buzullar, parçası oldukları ekosistemlerin buzlu kalbidir. Doğa Koruma ve Doğa Fotoğrafçısı Ian Shive, her açıdan inanılmaz buzul fotoğrafçılığını paylaşıyor. (Ayrıca Bknz: Buzul Nedir, Nasıl Oluşur? Buzul Çeşitleri Nelerdir?)

Buzullar, ağır çekimde hareket eden dev nehirler gibidir. Tabanda deforme olan buz ve kayma kombinasyonundan hareket ederler. Bu hareketi, buzun kıvrımlarının ve dalgalanmalarının bir pastadan itilmiş bir açık mavi buzlanma tabakasına benzediği hava görüntülerinden anlayabilirsiniz.

Buzullar ve saldıkları su, buzun yoğunluğu nedeniyle mavidir. O kadar yoğun ki, spektrumdaki mavi hariç diğer tüm renkleri emer! Mavi ışığı en uzağa saçan kristal yapıları, buz kristallerinin sıkıştırıldığı binlerce yıl boyunca oluşur.

Skilak Buzulu'nun dibinde gösterilen Skilak Gölü, çoğunlukla son kırk yıl içinde oluşan nispeten yeni bir göldür. Alaska'daki Kenai Ulusal Yaban Hayatı Sığınağı'nın içinde bulunan, 528 fit derinliğinde, 15 mil uzunluğunda ve dört mil genişliğindedir.

Buzul eriyiği, çevredeki yarımadaya hayat verir. Önce buzulun dibinde bir göl, sonra bir nehre bağlanan bir dere. Nehrin bölündüğü ve tekrar tekrar birleştiği bu gibi alanlara, saç stiline bariz benzerliklerinden dolayı "örgülü nehirler" denir. Nehir kıyısının kolayca aşındığı bu gibi alanlarda oluşurlar.

Bu buzul, uzaktaki devasa Harding Icefield'dan parmaklar gibi uzanan 40 buzuldan biridir. Bu buzullar, balıklar, ayılar ve insanlar tarafından kullanılan göller, dereler ve nehirler oluşturarak tüm Kenai Yarımadası'na hayat verir.

Arzu Usta
Standart Üye / 5 Yazı / 6,5K Okunma

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST