Loading

Eli kulağında yaklaşan bir Mini Buzul Çağı Yok!

sun

Önümüzdeki birkaç on yıl içinde güneşimizin enerjisini azaltacak bir etki dolayısıyla yaklaşan bir “buzul çağı” veya “mini buzul çağı” yok. Güneşin doğası gereği ömrü boyunca enerjisinde değişimler oldu, olacaktır. 11 yıllık periyotlar halinde, düzenli olarak Güneş’in enerjisinde yükseliş ve düşüş durumları olur. Enerjinin yükseldiği periyot diliminde birçok güneş lekesi gözlenirken, enerjinin düştüğü periyot diliminde ise daha az güneş lekesi gözlenir.

temperature vs solar activity

[Yukarıdaki grafikte kırmızı çizgi küresel yüzey sıcaklığı, sarı çizgi ise Dünyadan gelen enerjinin metrekare başına düşen watt miktarını gösterir. Gördüldüğü üzere, kuşkulanacak, telaşa kapılacak bir durum yoktur.]

Ama sıklıkla güneş sessizleşmeye, yani daha az güneş lekesi göstermeye ve daha az enerji vermeye başlar. Bu “Grand Solar Minumum” olarak adlandırılır ve bu en son olduğunda “Little Ice Age” olarak adlandırlan bir periyotla çakıştı. Little Ice Age, 1950 ve 1715 yılları arasında Kuzey yarımküre’de olan çok düşük güneş aktivitesi çağıdır.

grand solar minimum on timeline

Kaynak: The University of Colorado's LASP Interactive Solar Irradiance Datacenter

Bazı bilim insanları son Güneş döngüsünün önümüzdeki birkaç on yılda gerçekleşecek yeni bir “Grand Solar Minumum” çağı olduğunu ileri sürdü. Ama bir “Grand Solar Minumum”un etkisi ne kadar büyük olabilir ki? Çoğu bilim insanı önümüzdeki bir periyotta metrekare başına düşen enerjideki değişimi eksi 0.1 W/m2 olarak tahmin ediyor.

Yani, yeni bir “Grand Solar Minumum” dönemi sadece bizim sebep olduğumuz son birkaç yıllık ısınmayı dengelemeye yarar. Bunun anlamı nedir? Fosil yakıt yakımından kaynaklanan sera gazının neden olduğu ısınma, uzun bir “Grand Solar Minumum” döneminden kaynaklanan on yıllarca sürecek bir “soğumadan” 6 kat daha etkili.

Hatta, “Grand Solar Minumum” on yıllarca sürecek olsa bile Dünya sıcaklığı artmaya devam eder. Çünkü Güneş’in Dünyadaki sıcaklığı değiştiren değişikliklerinden daha fazla faktör var, bugünlerde daha baskın olan insan kaynaklı fosil yakıt yakımından dolayı oluşan ısınma.

Bu yazı NASA'nın blogundan çevirilmiştir, ana yazıya ulaşmak isteyenler buraya tıklayabilir.

Emircan Tepe
Redaktör / 48 Yazı / 712,7K Okunma

Okurum, düşünürüm, sorarım, tartışırım, eleştiririm, yazarım, paylaşırım...

 

 


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST