Loading

Suda Batan Tahta: Lignum Vitae

lignum vitae

Normal bir tahtayı su üzerine bıraktığınızda yüzmesini beklersiniz ancak söz konusu tahta Lignum Vitae (Guaiacum sanctum) isimli ağaçtan yapılma ise şaşırmaya hazır olun. Çünkü bu ağacın tahtası suda batıyor. 

Bunun sebebi basitçe Lignum Vitae tahtasının özkütlesinin, suyun özkütlesinden büyük olmasıdır. Sudan ağır olan bu ağacın tahtası doğrudan dibe çöker. Hatta özkütlesi o kadar büyüktür ki Lignum Vitae denizde bile batar. 

suyun kaldırma kuvveti

Bu ağaç aynı zamanda sertliği, esnekliği ve dayanıklılığı ile ön plana çıkıyor. Aynı zamanda şifalı bir bitki olan Lignum Vitae; öksürük ve eklem ağrılarının tedavisinde kullanılan ilaçların da hammaddesi. Bu şifa özelliği eskiden beri bilinen Lignum Vitae'nin adı "hayat ağacı" anlamına geliyor. 

Karayipler ve Güney Amerika'nın bir bölümünde yaşayan bu ağaç, Dünya'da henüz o kadar yaygın bilinmiyor. Ancak sıradışı özellikleri keşfedildikçe üretimde kullanımı gitgide yaygınlaşıyor. Neyse ki hükümetlerce korunan bu ağaca olan ihtiyaç kültür üretiminden karşılanıyor ve oldukça maliyetli. 

Lignum vitae o kadar sert ve dayanıklı ki bıçak yapımında bile kullanılıyor. Örnek bir bıçak yapımını ve ağacın özelliklerini gösteren bir video: 

Yağlı dokusu ve reçinesinden dolayı tutkal tutmayan bu ağaç genelde tek parça eşyaların yapımında kullanılıyor. Lignum Vitae'den genellikle, yürüme sopaları, bastonlar, süs eşyaları, bıçak, bıçak sapı, fıçı ve sızdırmazlık ekipmanları yapılıyor. Ayrıca dayanımı ve sızdırmazlığı sebebiyle Lignum Vitae'den yapılan özel yapım denizaltılar da mevcut. 

 

Lignum Vitae'nin özgül ağırlığı 1.28-1.37gr/cm3.

Bu ağaç oldukça yavaş büyüyor, 20m kadar boy yapabiliyor ama genellikle 10m'yi geçmiyor. Gövde çapı ise 1 metreyi geçmiyor.

Ağacın görünüşü şu şekilde: 

Gövdesi:

Çiçekleri: 

Meyveleri ve yakından görünüşü: 

 

Umut Utku TAŞDEMİR
Yönetici / 86 Yazı / 3,7M Okunma

1986 yılında şans eseri il olmuş bir İç Anadolu şehrinde doğdu. Henüz bir yaşındayken ailesinin işi sebebiyle memleketi olarak hissettiği yere, Antalya'ya taşındı. İlk ve orta öğrenimini Antalya'da tamamlamıştır. Üniversite öğrenimini tamamladığı Ankara'da ikamet etmektedir.  En ufak bilgi kırıntısına dahi müthiş bir iştahla saldıracak kadar meraklı yapısı sayesinde ilgi alanı geniş olan yazarımız, özellikle müzik, sinema ve biyoloji konuları ile ilgilidir.  Minnak bir de kızı vardır.

Yalçın Anıl 23 Ağustos 2022 - 16:19:08

Yanıtla

Sayın Taşdemir, Galiba bizim zamanımızda icat(!) edilmemiş bir bitkiydi ki; kimseler söz açmadı bize bundan. Mesleğim gereği bir yerlerden duymam gerekirdi; ama kitaplarımızda da yoktu. Sayenizde öğrendim ve oldukça geniş bilgi edinmeye başladım. "Bilgeyik" sayfasıyla ilişki kurmak bu yaşımda çok şey kazandırıyor bana. Emeği geçenlerin hepsine sağlıklı günler diliyorum.

Yalçın Anıl 23 Ağustos 2022 - 19:43:27

Yanıtla

Sayın Taşdemir, Bugüne dek duymamıştım bu ağacı. Ne hocalarımdan işittim, ne de ders kitaplarında okudum. Sertliği yönünden bir tek"tik" ağacı var, belleğimde kalan. Bizler 60 yıl öncesi mezunları olduğumuza göre; o günlerde henüz icat ( ! ) edilmemişti sanırım. Elinize sağlık." Bilgeyik " sayfaları çok yararlı bilgiler sunuyor bize. Emeği geçen tüm arkadaşlara selâmlar...


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST