Loading

Higgs Bozonu

higgs alanı

Bu yazıya öncelikle bozon nedir bununla başlamak istiyorum. Bozon, Bose-Einstein yoğunlaşmasına uyan parçacıklardır ve farklı bozonlar aynı alandadır. Şimdi higgs bozonuna gelelim, big bang'den sonra etrafa ilk parçacıklar yayıldı fakat bu parçacıklar madde değil saf enerjidir. Onlara kütle kazandıran mekanizmanın Higgs bozonu olduğu Peter Higgs tarafından söylendi. Cern de bunu günümüzde deneylemeye çalışıyor. Peki Higgs bozonu nasıl enerjiyi madde haline getiriyor? Bu higgs alanı ile ilgili... Higgs alanı bütün evrenin sahip olduğu alanı ifade eder. Parçacık alandan geçerken alanla etkileşime girer, alan o anda kaybolur, parçacık ise kütle kazanır. Bu kütle sayesinde atomlar oluşur. Bir anoloji ile higgs alanının sade anlatımı, kalabalık bir ortama ünlü biri girerse insanlar başına toplanır ve o alan içinde zor hareket eder. Ünlü kişinin ardından gelen kişi o boşluğu kullanarak kolayca hareket edebilir. Umarım buraya kadar olan kısım kolayca anlaiılmıştır. 

 

  Higgs bozonunun enerjiyi madde haline getirmesi dışında bir önemi daha var, bu da Standart Atom Teorisinin bel kemiğini oluşturması. Peki higgs bozonunu nasıl görüyoruz? GÖREMİYORUZ, Higgs alanı enerjiyi madde yaparken ortadan kaybolur böylece ortada görecek bir şey kalmaz. Göremiyorsak nereden bildiğimiz kısmına gelirsek, Higgs bozonunun varlığı 99% oranında kesindir. 100% olmamasının sebebi Heisenberg belirsizlik ilkesidir. Heisenberg belirsizlik ilkesine göre fiziksel bir sistemde konum ve momentum aynı anda kesin olarak belirlenemez, bu niceliklerin sadece bazı karakteristik belirsizliklerle bulunabilir.

  Cern'ün neden Higgs bozonu deneyi yaptığına gelirsek, big bang hakkında daha çok veri toplamak ve matematiksel bir denklem yazmak ve yolu tersten giderek maddeyi saf enerji yapmak ve daha çok enerji elde etmek (bu yapılabilir mi bilinmiyor).

  Son olarak Higgs bozonuna tanrı parçacığı denmesinin tanrıyla hiç bir alakası yoktur, bilim metafiziksel argümanlar ile ilgilenmez. 

 

Laikoğlu
Standart Üye / 2 Yazı / 6,2K Okunma


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST