Loading

Nötron Dondurucu

Neden nükleer enerjide açığa çıkan nötronları hidrojen içeren maddelerle durduruyoruz

2 boyutta Esnek çarpışma

Nükleer Tepkime Nedir?

İki atom çekirdeği veya atom dışı atomaltı parçacığının çarpışarak birden fazla nüklide dönüşmesine nükleer tepkime veya diğer adıyla nükleer parçalanma denir.

Burda bizi ilgilendiren konu ortaya çıkan yüksek enerjili nötronları nasıl durduruyoruz? Burda en başta cıva,gümüş,altın gibi ağır metaller kullanarak durdurma fikri gelebelir; yanılıyoruz... Hadi işin içine biraz fizik koyup konuyu daha iyi anlamaya çalışalım:

 

Resimde gerekli ispatları yaptıktan sonra şu çıkarımımı yapmamız lazım: Esnek çarpışmalarda,çarpışan cisimlerin kütleleri birbirine ne kadar yakın olursa, bir diğerinden diğerine geçen enerji o kadar fazla olur. O zaman biz nötronu durdurmak istiyorsak nötronun kütlesine yakın veya eşit bir molekül kullanmalıyız. Nötronun kütlesine eşit tek bir oluşum var, o da "proton" diğer bir gösterimle "Hidronyum" (H+)

 

Hidronyum (Oksonyum)

Suyun proton bombardımanına tutulmasıyla oluşan Katyondur. Diğer bir gösterimi "H3O+ şeklindedir.

H2O ⇌ OH- + H3 O+

  

KAYNAKLAR: Youtube Doğuş Üniversitesi resmi kanalı, elektrik elektronik mühendisliği fizik1 Raymond A. Serway kitabı ve Bilgeyik

MUSTAFA BİRGÜN
Redaktör / 9 Yazı / 30,2K Okunma

Elektrik elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ve Hukuk Öğrencisi Aynı zamanda Psikoloji Kitabı yazmakta olan bir yazar...


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST