Loading

İlginç Tasarımlı Telefonlar

buddha phone

Cep telefonlarının hayatımızın bir parçası olduğunu kabullenmemiz yıllarımızı aldı. Gerek teknolojiye karşı grupların kitleleri etkilemesinin gerekse kanser iddialarının cep telefonlarının gelişimine koyduğu engeller aşikar. Ancak bu sürecin bu kadar uzun sürmesinde birazdan göreceğiniz cep telefonu tasarımlarının da payı büyük. 


Motorola StarTAC Rainbow

Motorola'nın 96 yılında piyasaya çıkardığı StarTAC  Rainbow, popüler StarTAC modelinin çok renkli bir versiyonuydu. Ne var ki telefondaki renkler çok uyumsuz ve göz tırmalayan cinstendi. Üstelik bu uyumsuz, çirkin renkler için Motorola'nın 1.000 $ istemesi de cabasıydı...


Samsung SPH-N270 Matrix 

İlk Matrix filminde Nokia'nın özel bir tasarımını Neo'nun elinde görmüştük. Nokia'nın bu harika reklamı sayesinde büyük satış rakamlarına ulaştığını ve prestij sağladığını kabul etmek gerekir. 

Matrix Reloaded'in vizyona girmesiyle birlikte bu defa Samsung aynı şeyi denedi ve Matrix ismiyle füturistik bir telefon tasarımı yaptı. Ancak 500 dolarlık telefon o kadar sert ve çirkin görünüyordu ki, sanki yarım kalmıştı. Bu yüzden çok az insan onu satın almaya cesaret edebildi.


Motorola V100

Sayısal klavyelerde mesaj yazmanın çilesini hatırlarsınız. 2000 yılında piyasaya çıkan bu telefon bu çileyi ortadan kaldırmak için tasarlanmıştı. Ancak görüntüsü o kadar çocuksuydu ki insanlar uzak durmayı tercih ettiler. Ayrıca Motorola bu telefonla konuşmanın son derece zor olduğu yönünde aldığı şikayetlere dayanamayarak üretimi durdurdu. Motorola aynı yıl benzer ve dokunmatik ekranlı bir telefonla da şansını deneyecekti (bu telefon aynı zamanda doğru düzgün kullanılabilen ilk dokunmatik ekranlı telefonlardan birisidir). Bu modelin adı da Motorola Accompli A6188. Merak edenler buraya tıklayarak görebilir. 


A20 Single SIM Bluetooth 3.0 Earphone

Anlaşılan patronlardan bir mühendislerine "şaşırt beni" demiş. Zira hem bluetooth kulaklık, hem telefon (üstelik diğer telefonlara da bağlanabiliyor)yani kalemtraşlı kalem gibi bir şey. Bu telefonun neden tutmadığı ile ilgili açıklama yapmaya sanırım gerek yok. 


Yotaphone

Çift taraflı ilk tasarıma sahip olan bu telefon Rus yapımı. Arka tarafı bir reader ekranı ön tarafı ise bildiğimiz akıllı telefon. ilk çıktığında çok ilgi çeken bu telefon hala satılıyor. Ancak kullanıcılar telefon kılıfı kullanamamaktan şikayetçi 😅 


Q308 Finger Gyro 

Hala moda olan stres çarklarının telefonla buluşması. Stresli bir görüşme mi yaptınız? Hemen başlıyorsunuz telefonu çevirmeye. Q308 toplumun gerginliğini alır mı bilemeyiz ama ilginç bir tasarıma sahip olduğu kesin.


Anica S6 Mouse Phone

Cep telefonları önce mp3 çalarlarımızla birleşti ve mp3 çalarlara ihtiyaç duymamaya başladık. Daha sonra kameralarla birleşti ve küçük fotoğraf makinalarını taşımamaya başladık. Sanırım tasarımcılar bu sefer mouse'ları bitirmeye çalışıyor. Tutar mı göreceğiz. 


Motorola Flipout

Motorola'nın çılgın mühendislerinin sözünü gereğinden fazla dinlediğinin kanıtı bir telefon daha. 2010 yılında çıkan bu telefon sanki çağının biraz gerisinde kalmış gibi duruyor. Nokia'nın Ngage'i çıkardığı zamanlarda (2002) piyasaya çıksaydı belki bir şansı olabilirdi. 


Nokia 7600

Nokia'nın cep telefonu tasarımını bir moda altyapısı olarak gördüğü yıllarda çıkardığı garip tasarımlı telefonlardan sadece biri. Daha kolay mesaj yazın sloganıyla çıkan bu telefonda mesaj yazmak hiç de kolay değildi. 


Samsung Serene

Samsung'un çevirmeli telefonlara benzetmeye çalıştığı bu cep telefonu şarj deck'i ile beraber oldukça enteresan bir tasarıma sahipti. En kötü özelliği ise menteşenin yanında bulunan kamerası ile fotoğraf çekmenin çok zor olmasıydı. Tabii mesaj yazmaktan hiç bahsetmezsek. 


Toshiba G450

Toshiba'nın tuş takımından daha kötü ne yapabiliriz diye düşünüp iki tuş takımı ile piyasaya sunduğu telefon. Mp3 çalarların revaçta olduğu dönemde telefonla mp3 çaları birleştirmek yerine mp3 çalarla telefonu birleştirmeyi de düşünmüş olabilirler. 


HTC Dream (Google G1)

İlk Android işletim sistemine sahip telefon olması ile gönüllerde yeri ayrıdır. Ancak dokunmatik ekranına çok güvenemeyip klavye eklendiğini düşündürüyordu. 2007 yılında çıkan bu telefon aslında mobil telefon tarihinde bir dönüm noktasıdır. 


Vertu Signature Cobra

Cep telefonları başlı başına bir zenginlik göstergesi olmaktan çıkınca tasarımcılar zenginlerin gösteriş yapma ihtiyacını bir şekilde karşılamak zorundaydı. İşte Vertu Signature Cobra böyle doğdu. Gerçi doğmasa da olurmuş. 


Samsung Upstage

Bir tarafı telefon bir tarafı mp4 çalar olan bu telefonun çıktığı dönemdeki şanssızlığı dünyanın gözünün iphone'dan başkasını görmüyor oluşuydu. Herne kadar şanssızlık desek de Samsung için bu telefonun önemi aslında satış rakamlarının düşük olmasında gizliydi. Bu kadar iyi bir performans ve özelliklerle bile telefon istenilen satış rakamlarını yakalayamayınca Samsung Android çalışmalarına hız vermiştir. 


Xcute DV1

Telefon mu Video Kamera mı belli olmayan bu tasarım ilk çıktığında ilgi çekse de beklenen performansı verememesinden ve pil ömrünün oldukça düşük olmasından dolayı istenilen seviyeyi bir türlü yakalayamadı. 


Siemens Xelibri 6

Telefondan çok küçük bir makyaj kutusunu andıran bu tasarımın hedefi tabii ki kadınlardı. Ancak kullanımı o kadar zordu ki sonraki tasarımlarında eklenen ayna bile onu kurtaramadı. 


 

Umut Utku TAŞDEMİR
Yönetici / 86 Yazı / 3,7M Okunma

1986 yılında şans eseri il olmuş bir İç Anadolu şehrinde doğdu. Henüz bir yaşındayken ailesinin işi sebebiyle memleketi olarak hissettiği yere, Antalya'ya taşındı. İlk ve orta öğrenimini Antalya'da tamamlamıştır. Üniversite öğrenimini tamamladığı Ankara'da ikamet etmektedir.  En ufak bilgi kırıntısına dahi müthiş bir iştahla saldıracak kadar meraklı yapısı sayesinde ilgi alanı geniş olan yazarımız, özellikle müzik, sinema ve biyoloji konuları ile ilgilidir.  Minnak bir de kızı vardır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST