Loading

Verimli Soru Çözme Teknikleri

Soru çözümü ders çalışırken en önemli adımlardan ve öğrenilenleri pekiştirmek için en faydalı yollardan biri. Konuyu daha iyi öğrenmek, tekrar etmek, zayıf noktaları bulmak için soru çözüm teknikleri mutlaka bilinmeli.

Soru kitapçığı

Soru çözümü ders çalışırken en önemli adımlardan ve öğrenilenleri pekiştirmek için en faydalı yollardan biri. Konuyu daha iyi öğrenmek, tekrar etmek, zayıf noktaları bulmak için soru çözüm teknikleri mutlaka bilinmeli. Bu teknikler bilindiğinde soru çözümünüze verilen vakit çok daha etkili kullanılabilir.

Soru çözümü YKS, LGS gibi sınavlara hazırlanan adaylar için çok daha önemli. Ancak okul sınavlarına ve yazılılarına hazırlanırken de doğru soru çözüm yöntemlerini bilmek gerekli. Bu yazımızda soru nasıl çözülür, test nasıl çözülür konularının cevabını arayacağız.

SORU ÇÖZÜMÜNDEN ÖNCE NE YAPILMALI?

Ders çalışmak; konu çalışması, soru çözümü ve tekrarları ile bütüncül bir süreç. Bu sebeple soru çözümünden önce ilk adım konu çalışmasını tamamlamak olmalı. Konuyu çalışmadan soru çözümüne başlamak soru çözüm hızınızı düşürecektir. Aynı zamanda verimi de düşürecektir. Bu sebeple konu anlatım videoları izleyerek ya da kitaplardan çalışarak konuyu öğrenmelisiniz. Konu çalışmalarınızda Kunduz konu anlatım ders videolarından faydalanabilirsiniz. Konu çalışırken konuyu baştan sona öğrenmeniz mümkün olmayabilir. Bir konu içerisinde çok fazla bilgi barındırır. Bu sebeple bu bilgileri soru çözümleri ile zamana yaymak daha iyi bir öğrenmeye yardımcı olacaktır.

İLK TESTLER NASIL ÇÖZÜLMELİ?

Konu çalıştıktan sonra soru çözümüne başlayabilirsiniz. Ancak unutulmaması gereken bir şey var. Çözülen ilk testler hala konuyu öğrenme aşamasına dahildir. Bu sebeple ilk testlerde notlarınıza bakmaktan çekinmeyin. O konuya dair soru stilini öğrenmek birkaç test alabilir. İlk testlerde yapamadığınız sorular motivasyonunuzu bozmamalı. İlk iki üç test çözümlerinizi bu şekilde yapabilirsiniz. Ardından notlarınız olmadan çözmeye başlayabilirsiniz. Eğer soru stilini anlamakta çok zorlanıyorsanız soru çözüm videolarından yardım alabilirsiniz. Böylece başkalarının soruları nasıl ele aldığını öğrenebilir ve kendi soru çözümlerinizde bu yöntemleri uygulayabilirsiniz.

YAPILAMAYAN SORULAR NASIL ÖĞRENİLMELİ?

Yapılamayan sorular bir sonraki soruları çözmenizin önünde engel olabilir. Bir soru tipinde takıldıysanız o soru tipindeki diğer soruları çözmek de zorlaşacaktır. Bu sebeple yapamadığınız soruların çözümünü hızlıca öğrenmeniz önemli. Bu noktada Kunduz uygulamasından faydalanabilirsiniz. Kunduz ortalama 15 dakika içerisinde sorularınızın çözümlerini sizlere açıklamalı olarak iletir. Böyle bir soruda takılıp kalmazsınız. https://kunduz.com/tr/ sitesinden kunduz uygulamasını inceleyebilirsiniz.

EMİN OLUNMAYAN SORULARA NASIL ÇALIŞILMALI?

Çoğu öğrenci test çözerken yanlış ya da boş soruların çözümü öğrenmenin gerektiğini bilir. Boş ya da yanlış sorular kadar emin olunmayan sorular da önemlidir. Soruyu emin olmayarak işaretlediyseniz ve doğru sonucu bulduysanız çözümü öğrenmeye gerek görmeyebilirsiniz. Ancak öncüldeki bilmediğiniz bir bilgi karşınıza tekrar çıkabilir. Bu sebeple mutlaka şıklardaki bilgileri bildiğinizden ve o soruyu tekrar çözebildiğinizden emin olmalısınız. Eğer çözüm yolunuzdan emin değilseniz soruyu Kunduz'a göndererek doğru çözüm yolunu öğrenebilirsiniz. Bir deftere bu gibi sorulardan öğrendiğiniz bilgileri not edebilirsiniz. Bu bilgileri yeni öğrendiğiniz için unutma olasılığını yüksek olacaktır. Defterinizdeki notlara zaman göz atarak sorulardan öğrendiğiniz yeni bilgileri tekrar edebilirsiniz.

YAPILAMAYAN SORULAR NASIL BİRİKTİRİLMELİ?

Yapılamayan ve öğrenilen soruları biriktirmek soru çözümünde önemli noktalardan biri. Özellikle bir sınava hazırlanıyorsanız bu soruları biriktirmelisiniz. Yapamadığınız sorular zayıf noktalarınızdır. İleride de o sorularda takılabilirsiniz. Bu soruları dönem dönem çözmeye çalışmak sizi çok daha güçlendirecektir. Yine Kunduz uygulamasındaki soru kutusunu kullanarak yapamayıp Kunduz'a gönderdiğiniz soruları sonra da inceleyebilirsiniz.

NASIL TEKRAR YAPILMALI?

Soru çözmek çok iyi bir tekrar yöntemidir. Örneğin konuyu çalıştığınız günün ertesi günü sorularını çözmek ardından bir hafta sonra tekrar birkaç test çözebilirsiniz. Böylece konuları ve konuya ait soru çözüm tekniklerini unutmanız oldukça zorlaşır.

BİLGEYİK
Yazar / 38 Yazı / 543,6K Okunma


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST